https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Taniec, śpiew i historia na Łemkowskiej Watrze

Halina Gajda
Hołd ofiarom akcji Wisła złożył. m.in. marszałek Senatu RP
Hołd ofiarom akcji Wisła złożył. m.in. marszałek Senatu RP Halina Gajda
Kilka tysięcy osób z Polski, Słowacji, Ukrainy i innych krajów bawiło się trzy dni w Zdyni. - Stąd pochodzę, tu moje korzenie. Ktoś, kto tego nie doświadczył, nie zrozumie tęsknoty za domem - mówił ze łzami w oczach Stefan Wolacz, który z wnukiem przyjechał z Ukrainy w Beskid Niski. - Tutaj mogę poczuć zapach ziemi, powietrza.

W sobotę podczas oficjalnej inauguracji XXXI Łemkowskiej Watry hołd ofiarom akcji Wisła złożyli m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, marszałek Małopolski Marek Sowa, wojewoda Jerzy Miller, parlamentarzyści i samorządowcy. Przy krzyżu - miejscu pamięci wysiedlonych Łemków - duchowni wschodniego obrządku modlili się m.in. o pokój. - Miałem dziesięć lat, jak wywieźli nas na Ukrainę. Ale w każdej chwili wróciłbym, tylko nie ma do czego. W rodzinnym domu mieszka już ktoś inny - wspominał stary Łemko-Ukrainiec.

Artystyczne popisy zespołów oglądała z zachwytem m.in. Anna Romaniak z Dolnego Śląska, dokąd po wojnie wysiedlono jej rodzinę. - Żal, że młodzi coraz mniej mówią po łemkowsku. Jeszcze kilka lat i nie będzie kogo pytać o przeszłość, bo stare pokolenia powoli odchodzą - martwiła się.

Muzycznym i tanecznym występom towarzyszyły wystawy i spotkania z zaproszonymi osobami. Była m.in. promocja albumu "Łemkowska Watra" ze wspomnieniami Władysława Grabana i Semana Madzelana, twórców pierwszych festiwali. W chałupie koło amfiteatru organizatorzy ze Zjednoczenia Łemków przypominali, jak władze przedwojennej Polski niszczyły cerkwie na Chełmszczyźnie.

Brawami nagrodzono wystąpienie historyka Wołodymyra Wiatrowycza ze Lwowa, który w festiwalowym namiocie promował polskie wydanie swojej książki pt. "Druga wojna polsko-ukraińska". Badacz dziejów Ukraińskiej Powstańczej Armii i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów kwestionował ustalenia polskich historyków dotyczące rzezi wołyńskiej, w tym liczby zamordowanych Polaków. Podkreślał, że nie ma dokumentu, który świadczyłby o wydaniu przez UPA rozkazu wymordowania polskiej ludności na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Kategorycznie sprzeciwiał się nazywaniu UPA zbrodniczą organizacją, a wydarzeń na Wołyniu - ludobójstwem.

- Ani UPA, ani AK, nie były zbrodniczymi organizacjami. Byli żołnierze, którzy dopuszczali się zbrodni - mówił Wiatrowycz, przyrównując działania UPA do akcji odwetowych Armii Krajowej.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
ZK
kim są. A nie szumowiny pobanderowskie.
W
Wasyl
Łemkowie to też są Ukraińcy tak jak Bojkowie Hucuły i inni .
j
jarema2
Jak to nie mieszac lemkow,Petro to ty nie wiesz ilu twoich sluzylo
W upa, ilu dobrowolnie w SS Galizen i innych formacjach mordujacych polakow? Nieszkodzi my wiemy i pamietamy, przekazujemy mlodym.
Z
ZK
Ten Wiatrowicz to ukr. pseudohistoryk ze Lwowa i chwalca band UPA oraz zbrodniarzy nacjonalistycznych. W sumie marny i stronniczy publicysta. Zjednoczenie Łemków to org. ukraińska, prawdziwych Łemków reprezentuje Stowarzyszenie Łemków. Co robi tam marsz. Borusewicz? Powinien być na obchodach 70. rocznicy zbrodni ludobójstwa na Wołyniu.
P
Petro
Po kiego diabła na watrze dyskusja o Wołyniu? Niech sobie Ukraińcy i Polacy piorą sami swoje brudy jak chcą. Nie mieszać do tego Łemków.

Wybrane dla Ciebie

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

NASZ PATRONAT
XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska