https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

42. Łemkowska Watra w Zdyni. Nad Beskidem Niskim wybrzmiał Dzwon Pokoju, który jest wspomnieniem akcji Wisła

Lech Klimek
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Dźwięk Dzwonu Pokoju i hołd oddany ofiarom deportacji w ramach „Akcji Wisła” towarzyszyły oficjalnemu otwarciu 42. Łemkowskiej Watry. Uderzenie w dzwon pokoju to też przestrogą przed totalitarnymi systemami. Na tę część spotkania w Zdyni bardzo licznie stawili się duchowni obrządków wschodnich. Byli wśród nich Eugeniusz Popowicz, greckokatolicki arcybiskup przemysko-warszawski i biskup Paisjusz ordynariusz prawosławnej diecezji przemysko-gorlickiej.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

W uroczystym otwarciu Watry uczestniczyli hierarchowie oraz kapłani kościołów prawosławnego i grekokatolickiego. Nie zabrakło parlamentarzystów i samorządowców różnego szczebla. Najważniejsi jednak byli uczestnicy. Zjechali do Zdyni, praktycznie z całego świata, by jak zgodnie podkreślają przez trzy dni lądować akumulatory dobrą energią, jaka zawsze pojawia się w Zdyni.

- Dziękuję za waszą obecność na naszym festiwalu - mówił Grzegorz Trochanowski, przewodniczący Prezydium Zarządu Głównego Zjednoczenia Łemków. - Jest on najważniejszym wydarzeniem dla Łemków w Polsce i nie tylko. To ważne święto, bo tu podtrzymujemy swoją tożsamość i swoją samoświadomość. My jako Zjednoczenie Łemków od kilku lat staramy się każdemu festiwalowi nadać pewne rysy indywidualne związane z naszą tradycją. Kilka lat temu było to łemkowskie wesele, łemkowskie stroje czy rola Łemkini w rodzinie. W tym roku wracamy, do tradycji pasterskich, bo to z wypasu owiec kiedyś słynęli Łemkowie - dodał.

Prezes Trochanowski podkreślił również, że politykom bardzo łatwo przychodzi dla uzyskania kilku czy kilkuset wyborczych głów poświęcić dowolna mniejszość, czy to narodową, czy też seksualną. W tym kontekście przypomniał umorzenie przez prokuratorów IPN śledztwa w sprawie decyzji o przesiedleniu w 1947 roku, w ramach akcji "Wisła", mieszkańców południowo-wschodniej Polski. Innym przykładem był w jego ustach tekst na czołowym krajowym portalu internetowym, w którym oskarżano Łemków o dokonywanie piątego rozbioru Polski. Ma to mieć miejsce w sytuacji gdy spadkobiercy wysiedlonych starają się choćby o odzyskanie dawnego majątku na Łemkowszczyźnie. Według jednej z posłanek jest to dzika reprywatyzacja.

- Kiedy jest wygodnie nazywa się nas małym zagubionym narodem, albo tymi złymi Ukraińcami - mówił. - Ta sytuacja, w której my stajemy się rozgrywką polityków, bardzo nas otworzyła na powiew zmian politycznych, bo demokracja musi być prawdziwą demokracją, a władza nie może być instrumentem, w którym wykorzystuje się jakąkolwiek mniejszość do swoich rozgrywek politycznych - dodał.

Święto kultury łemkowskiej, organizowane corocznie przez Zjednoczenie Łemków, jest jedną z największych imprez kulturalnych społeczności łemkowskiej. Podczas trzydniowego programu na scenie występują dziesiątki wykonawców muzyki nie tylko ludowej i folkowej, ale również jazzowej i rockowej. Koncertom towarzyszą spartakiady sportowe, konkursy plastyczne oraz warsztaty i prezentacje rękodzieła artystycznego. W strefie słowa odbywają się liczne spotkania z pisarzami i dyskusje dotyczące ich twórczości

Łemkowska Watra jest przedsięwzięciem kulturalnym o wymiarze transgranicznym, integrującym Łemków rozsianych po całym świecie, a zarazem jedną z największych międzynarodowych artystycznych imprez województwa małopolskiego. Wydarzenia, ujęte w trzydniowy program, ukazują szeroki kontekst kulturowy społeczności łemkowskiej, a tym samym etniczne zróżnicowanie dawnych mieszkańców Karpat.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska