Organizatorzy warsztatów zwracają uwagę, że zapylacze są kluczowe dla funkcjonowania ekosystemów i dla naszej codziennej diety. Około 80 proc. wszystkich roślin kwitnących, w tym aż 75 proc. roślin uprawnych, potrzebuje zapylania przez owady - pszczoły, trzmiele, motyle i chrząszcze. Ich praca przekłada się bezpośrednio na różnorodność owoców i warzyw. A niestety liczebności dzikich zapylaczy gwałtownie spada - stąd też pomysł urządzenia dla nich hoteli.
A oto podpowiedzi organizatorów warsztatów, co można zrobić, by poprawić sytuację:
- Sadź rośliny kwitnące przez cały sezon – wybieraj rośliny miododajne, które kwitną od wiosny do jesieni, aby zapewnić owadom stałe źródło pokarmu. Idealne są np. lawenda, koniczyna, chaber, jeżówka.
- Buduj domki dla owadów - tak zwane hotele dla owadów to schronienie, w którym zapylacze mogą bezpiecznie przezimować i składać jaja. Są proste do wykonania, a mają ogromne znaczenie dla populacji dzikich pszczół.
- Ograniczaj stosowanie pestycydów - chemiczne środki ochrony roślin często zabijają zapylacze, nawet te pożyteczne. Stosuj je w ostateczności, najlepiej wybierając naturalne środki ochrony, takie jak gnojówka z pokrzywy czy wyciągi z czosnku i cebuli.
Targ Pietruszkowy. Kiedy i co można kupić?
Na tym odbywającym się w soboty i środy od godz. 8 do 13 targu krakowianie mogą robić zakupy bezpośrednio u rolników przyjeżdżających z okolic Krakowa. Oprócz warzyw, owoców i przetworów sprzedawane są na nim także jajka, sery góralskie, wędliny, ryby, oleje, pieczywo rzemieślnicze. Targ regularnie odwiedzają zwolennicy zdrowej i ekologicznej żywności.
Targ Pietruszkowy to inicjatywa grupy miłośników lokalności, odpowiedzialności społecznej i zdrowego, naturalnego żywienia. Stworzyli Fundację Targ Pietruszkowy, aby - jak opisują - rozwijać idee i wartości, w które wierzą i rozwijają dzięki Targowi. Sercem są związani z krakowskim Podgórzem.
Targ opiera się na trzech zasadach: lokalnie, naturalnie i bezpośrednio. Na Targu Pietruszkowym produkty sprzedawane są bezpośrednio przez wytwórców - rolników i hodowców, którzy osobiście odpowiadają za ich jakość.
Znany youtuber zatrzymany przez CBŚP
