W sobotę (12 kwietnia) na Targu Pietruszkowym na Grzegórzkach można było nabyć także autorskie, urokliwe zabawki i inne rękodzielnicze produkty doskonałe na wielkanocne upominki, czy do ozdoby mieszkania. Takie przedmioty oferowali m.in. przedstawiciele Warsztatu Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia EMAUS, na których stoisku były m.in. ręcznie robione ozdoby, oryginalne drewniane deski i patery do serwowania jedzenia czy artystyczna i rzemieślnicza ceramika.
Renomowany krakowski Targ Pietruszkowy - w dwóch lokalizacjach
Na Targu Pietruszkowym odbywającym się w soboty i środy od godz. 8 do 13 targu w budynku KS Korona przy ul. Kalwaryjskiej krakowianie mogą robić zakupy bezpośrednio u rolników przyjeżdżających z okolic Krakowa. Oprócz warzyw, owoców i przetworów sprzedawane są na nim także jajka, sery góralskie, wędliny, ryby, oleje, pieczywo rzemieślnicze. Targ regularnie odwiedzają zwolennicy zdrowej i ekologicznej żywności.
Targ Pietruszkowy to inicjatywa grupy miłośników lokalności, odpowiedzialności społecznej i zdrowego, naturalnego żywienia. Stworzyli Fundację Targ Pietruszkowy, aby - jak opisują - rozwijać idee i wartości, w które wierzą i rozwijają dzięki temu projektowi. Sercem są związani z krakowskim Podgórzem.
Od jesieni ubiegłego roku Targ Pietruszkowy ma także drugą lokalizację. Odbywa się co sobotę w godz. 8-13 przy ul. Cystersów 21B na krakowskich Grzegórzkach.
Targ Pietruszkowy w Krakowie: lokalnie, naturalnie, bezpośrednio
Targ opiera się na trzech zasadach. Produkty sprzedawane są tam bezpośrednio przez lokalnych wytwórców - rolników i hodowców, którzy osobiście odpowiadają za ich jakość.
Jeżeli ktoś chce sprzedawać na tym szczególnym targu, musi spełniać następujące warunki
odległość gospodarstwa powinna wynosić do ok. 150 km od Krakowa (wymóg lokalności)
wymagane jest posiadanie certyfikatu ekologicznego lub zgoda na poddanie się niezapowiedzianym badaniom laboratoryjnym (wymóg naturalności)
rolnik lub przetwórca sprzedaje swoje produkty sam lub powierza sprzedaż komuś ze swojej rodziny (wymóg bezpośredniości)
