https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Targi Wielkanocne. Zaproszenie do stołu wielkanocnego w Rynku Głównym dla krakowian i turystów

Janusz Michalczak
Zdjęcia: Janusz Michalczak
Kraków należy do tych miast, które konsekwentnie kultywują najstarsze tradycje związane ze Świętami Wielkiej Nocy.

Krakowskie Targi Wielkanocne są jedną z największych wiosennych atrakcji. Dla turystów stanowią świetną okazję do zapoznania się z polskimi tradycyjnymi i krakowskimi zwyczajami, a także przysmakami.

Pucheroki towarzyszą Panu Jezusowi i Maryi

Kraków jest dzisiaj jednym z nielicznych miast, w którym odbywa się korowód palmowy, symbolizujący wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Podąża w nim Święta Rodzina, krakowianie i przedstawiciele grup obrzędowych z okolic Krakowa, między innymi kolorowe pucheroki, czyli młodzi chłopcy ozdobieni wstęgami kolorowej bibuły, którzy nawiązują do dawnych kwest studenckich, zakazanych w Krakowie w roku 1780 (nie bez powodu, gdyż żacy, wywołując burdy, dość mocno dawali się we znaki ówczesnym mieszczanom).

- Przygarnijmy do siebie osiołka, gdyż jest jednym ze znaków wydarzeń sprzed ponad 2 tysięcy lat, niezwykle ważnych dla każdego chrześcijanina - mówił podczas uroczystości święcenia palm ks. infułat Dariusz Raś, archiprezbiter Bazyliki Mariackiej w Krakowie.

Tegoroczna Niedziela Palmowa, również za sprawą pięknej pogody, stanowiła wielką atrakcję dla turystów krajowych i zagranicznych. Mieli oni między innymi okazję podziwiać palmy wielkanocne przygotowane na konkurs organizowany przez firmę Artim, która jest współgospodarzem Targów wraz z Krakowską Kongregacją Kupiecką. - Palmy z Rynku Głównego w Krakowie, może poza tymi, które zdobią wejście na Targi Wielkanocne, nie są tak wysokie jak te, które możemy podziwiać w Lipnicy Murowanej, ale zwracają uwagę dbałością o detal, użyciem świeżych ziół i kwiatów - podkreśla Dariusz Michalak, prezes Artimu.

Równie duże wrażenie na turystach, zwłaszcza tych z Dalekiego Wschodu, wywarli młodzi wykonawcy w strojach regionalnych, którzy występowali na targowej estradzie.

Tylko w Niedzielę Plamową wystąpiło na niej aż 29 amatorskich zespołów regionalnych i grup folklorystycznych, m.in.: „Sami Swoi” z Przytkowic, „Mali Ligocianie” z Katowic, „Jawiszowianki” z gminy Brzeszcze, ,,Okocanki” z Okocimia, „Kryspinianki” z gminy Liszki, „Grojczanie” z Grojca, „Sami Swoi” z Zabierzowa, Kapela z Zasola i wiele innych. Wcześniej, gdyż w dniu otwarcia Targów, tj. 24 marca, prezentował się zespół pieśni i tańca „Krakowiacy”, „Małe Słowianki” oraz Ludowy Międzyszkolny Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak”.

Nie zapomniano o najmłodszych. Dzieci zostały zaproszone w dniach 26-28 marca na wielkanocne warsztaty plastyczne Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych, podczas których wykonywały m.in. pisanki i ozdabiały koszyczki.

Wielkanocnych atrakcji nie zabraknie

W Wielką Sobotę o godz. 10 rozpocznie się pokaz wielkanocnych stołów regionalnych. - Stoiska oceniane będą pod względem wrażeń wizualnych oraz pomysłu na ciekawe powitanie gości, np. przyśpiewkami - dodaje Dariusz Michalak. - Imprezę organizujemy wspólnie z Małopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Karniowicach. Wszyscy biorący w niej udział krakowianie oraz turyści będą zaproszeni do tradycyjnego stołu wielkanocnego, przy którym o godz. 12 poświęcone zostaną przyniesione koszyczki wielkanocne. Jednym ze sponsorów stołu wielkanocnego jest „Restauracja Sukiennice”. W godzinę później koszyczki poświęcone zostaną przed Bazyliką Mariacką przez metroppolitę krakowskiego ks. abp. Marka Jędraszewskiego i prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego.

Na Targach można będzie kupić m.in. tradycyjny wielkanocny żurek, zupę chrzanową, jaja serwowane na różne sposoby, a także smakowite wędliny domowej produkcji. Nie zabraknie ciast wielkanocnych, a więc mazurków i piaskowych bab. Ponadto na straganach znajdziemy wszystko, co niezbędne do przygotowania wielkanocnych wypieków i potraw.

W Lany Poniedziałek, 2 kwietnia o godz. 14, pojawi się na krakowskim Rynku „Siuda Baba” - umorusana postać kobieca, wywodząca się z najstarszych małopolskich tradycji. Będzie szukać dla siebie następczyni oraz datków.

Przez cały okres Targów odbywać się będą pokazy twórczości i rękodzieła ludowego.

POLECAMY NA WIELKANOC 2018:

Smaczne mięso i wędliny na Wielkanoc

Źródło:Agencja Informacyjna Polska Press

dziennikpolski24.pl

Wybrane dla Ciebie

Wisła walczy o dobre miejsce przed barażami. Bruk-Bet Termalica już świętuje, ale…

Wisła walczy o dobre miejsce przed barażami. Bruk-Bet Termalica już świętuje, ale…

Będą kolejne zmiany na drodze do Morskiego Oka. Czy zwiększą bezpieczeństwo turystów?

Będą kolejne zmiany na drodze do Morskiego Oka. Czy zwiększą bezpieczeństwo turystów?

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska