MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów będzie miał ośrodek psychiatrii

Paweł Chwał
Anna Czech z projektem nowego ośrodka. Będzie gotowy w 2016 r.
Anna Czech z projektem nowego ośrodka. Będzie gotowy w 2016 r. Paweł Chwał
Tarnów przestanie być wreszcie biała plamą na mapie opieki psychiatrycznej w Małopolsce. W środę podpisano bardzo długo wyczekiwaną umowę na budowę nowoczesnego ośrodka psychiatrii przy szpitalu św. Łukasza. Specjalistyczną pomoc znajdzie w nim 90 osób.

Obecnie osoby z problemami psychicznymi z Tarnowa i regionu są odwożone do specjalistycznych szpitali w Krakowie Kobierzynie lub do Straszęcina.

- Szpital w Straszęcinie powstał w schyłkowym okresie istnienia województwa tarnowskiego. Reforma administracyjna spowodowała, że znalazł się poza granicami Małopolski - zauważa Stanisław Sorys z zarządu województwa.

Anna Czech, dyrektor szpitala św. Łukasza o wybudowanie oddziału psychiatrycznego zabiegała od 2000 roku. - Placówki w Straszęcinie i Kobierzynie wprawdzie przyjmują naszych pacjentów, ale robią to niechętnie, gdyż mają mnóstwo swoich. Psychiatria jest niedochodowa, dlatego oddziałów tego typu jest za mało, mimo że liczba osób borykających się z różnego rodzaju problemami psychicznymi stale rośnie - mówi dyrektor Czech.

Nowy ośrodek będzie piętrowy. Stanie na działce zagrodzonej w tym momencie blaszanymi parkanami, naprzeciwko wejścia głównego do szpitala.

- Mamy od dzisiaj 35 miesięcy na ukończenie inwestycji. Jednym z najtrudniejszych jej elementów będzie wybudowanie podziemnego połączenia pod drogą z głównym budynkiem szpitala - przyznaje Mirosław Młynarski z firmy Erbud.

W ośrodku będą dwa oddziały stacjonarne - po 35 łóżek każdy oraz oddział dzienny na 20 miejsc, w którym pacjenci będą mogli korzystać z różnego rodzaju terapii w ciągu dnia, a na noc wracać do domu.

- Chcemy realizować nowoczesne podejście do psychiatrii. Wszędzie będzie dużo zieleni, sale będą ciepło pomalowane, a kadra przyjazna pacjentom. Chorzy zostaną objęci stałą opieką personelu zespołu środowiskowego jeszcze w domach, by nie dopuścić do pogorszenia ich stanu zdrowia na tyle, by musieli zostać przywiezieni do szpitala - wyjaśnia Anna Czech.

Koszt inwestycji to ponad 20 mln zł. W głównej mierze pokryje go samorząd województwa.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska