Tarnów. Historyczny rekord Oskara Szaleckiego we wspinaczce na czas

(krzyk, mat. pras.)
Oskar Szalecki jako pierwszy junior w historii złamał granicę 7 sekund we wspinaczce na czas KS Sportiva
W miniony weekend w Tarnowie odbyły się mistrzostwa Polski młodzików, juniorów młodszych i juniorów we wspinaczce sportowej w dwóch konkurencjach: na czas i prowadzenie. Świetnie w zawodach zaprezentowali się reprezentanci tarnowskich klubów wspinaczkowych.

Oskar Szalecki z KS Sportiva wywalczył mistrzostwo Polski w konkurencji na czas. Podopieczny trenerki Edyty Ropek jako pierwszy junior młodszych w historii polskiego wspinania na czas złamał barierę 7 sekund, ustanawiając tym samym rekord Polski w tej kategorii z czasem 6,95 sekundy.

Jego klubowy kolega, junior młodszy Eryk Nawój także dobrze startował tego dnia. Eryk z biegu na bieg pobijał swoje rekordy życiowe, awansując do ścisłego finału uplasował się ostatecznie na szóstej pozycji. Eryk rywalizował również w prowadzeniu, w którym wywalczył dziewiętnaste miejsce.

W olimpijskiej konkurencji trójboju dwie tarnowianki stanęły na podium: Kinga Pałka z MKS PM Tarnów wywalczyła złoto, zaś Daria Nawój z KS Sportiva brąz – obie w kategorii juniorek. W czasówkach Kinga Pałka wywalczyła srebrny medal, Daria Nawój uplasowała się na piątym miejscu, ustanawiając swój nowy rekord życiowy z czasem 10,46 s.

Obie, wszechstronnie uzdolnione zawodniczki zawalczyły również w konkurencji prowadzenie – Kinga zdobyła brąz, Daria uplasowała się na czwartym miejscu. Dopełniający walkę w trójboju bouldering rozgrywany był na początku lipca w Rzeszowie, tam Kinga byłą druga, Daria trzecia.

Świetnie w konkurencji prowadzenie zaprezentowała się Maja Oleksy z KU AZS PWSZ Tarnów, zwyciężając w kategorii juniorek młodszych. Ładny wynik odnotowała również juniorka młodsza Natalia Bibro, startująca w czasówkach zawodniczka MKS PM Tarnów wywalczyła dobre piąte miejsce.

W zawodach rywalizował również młody narybek tarnowskich sekcji wspinaczkowych, młodzicy: Antonina Tarczoń z KS Sportiva, Zuzanna Płonka z MKS PM Tarnów i Szymon Kasprzyk z KS Sportiva. Młodzi zawodnicy wywalczyli, w czasówkach: Zuzia – 10 miejsce, Tosia – 13 miejsce, Szymon – 19 miejsce; w prowadzeniu: Zuzia - 24 miejsce, Tosia – 29 miejsce; w trójboju: Tosia – 19 miejsce.

W klasyfikacji klubowej Mistrzostw Polski tarnowskie kluby sklasyfikowane zostały na: Klub Sportowy Sportiva uplasował się na dziewiątym miejscu, MKS Pałac Młodzieży Tarnów na jedenastym miejscu, zaś KU AZS PWSZ Tarnów na dziewiętnastej pozycji. Klasyfikację drużynową zwyciężył warszawski Uniwersytecki Klub Alpinistyczny/Murall UKA przed KS Skarpa Bytom i KWS Klif Tarnowskie Góry.