- Ze starych wnętrz zachowały się właściwie jedynie niektóre ścianki działowe - mówi Marcin Kuta, dyrektor szpitala. Do wymiany poszły wszystkie instalacje, okna i drzwi, a także podłogi. Zupełnie nowe i o niebo bardziej funkcjonalne od starych są łazienki. - Dajemy pacjentom nową jakość, warunki potwierdzające aspiracje szpitala do leczenia na poziomie XXI wieku - dodaje Kuta.
Na modernizację szpital znalazł pół miliona złotych we własnym budżecie. Nie narzeka na sprzęt, bowiem niedawno wymieniono tu systemy monitorujące do intensywnego nadzoru kardiologicznego, defibrylatory, kardiomonitory oraz aparaty do EKG.
- Warte podkreślenia jest skomunikowanie kilkunastu łóżek monitorem centralnym, gdzie możliwa jest całodobowa obserwacja pacjentów z implantowanymi rozrusznikami serca, bądź w innych stanach zagrożenia życia - zauważa Danuta Nosek, wicedyrektorka szpitala.
Z efektów remontu i terminowości cieszy się Ewa Krupa, ordynator oddziału. - Pacjenci zwracali nam uwagę na potrzebę intymności. Zapewnią im to mniejsze i wygodniejsze sale - mówi.
Oddział Kardiologii i Elektroterapii to jedna z najważniejszych komórek szpitala. Stworzył go w 1981 roku prekursor tarnowskiej kardiologii, nieżyjący już Stefan Słowiński. To dzięki temu "stary" szpital w Tarnowie już blisko 30 lat temu rozpoczął wszczepianie chorym rozruszników serca. I był drugą tego typu placówką w Małopolsce, po krakowskim Szpitalu Klinicznym im. Jana Pawła II.
Po kilkutygodniowym "gościnnym" pobycie na oddziale pulmunologii pacjenci wrócą w tym tygodniu do odnowionych pomieszczeń. A w "Szczekliku" rozpocznie się kolejny remont. Teraz modernizowana będzie kolejna kondygnacja tego samego pawilonu. Roboty powinny zakończyć się w grudniu. Końca dobiega z kolei największa tegoroczna inwestycja w lecznicy. Już od czerwca modernizowany jest Oddział Położnictwa i Patologii Ciąży wraz z blokiem porodowym, a także Oddział Noworodków.
- Mam nadzieję, że w pierwszej połowie listopada prace dobiegną końca - zapowiadał we środę dyr. Kuta.
Na Oddział Kardiologii i Elektroterapii trafiają nie tylko chorzy z Tarnowa i powiatu tarnowskiego. Leczeni są tu także pacjenci m.in. z Gorlic. Lekarze specjalizują się tu we wszczepianiu stymulatorów serca, intensywnej terapii tzw. ostrych zespołów wieńcowych, zaburzeń rytmu, zatorowości płucnej i ciężkiej niewydolności krążenia. W oddziale prowadzona jest m.in. również diagnostyka wad serca, leczenie nadciśnienia tętniczego. W przyszłości będzie on wchodził w skład Regionalnego Centrum Kardiologii. Wcześniej jednak szpital będzie musiał wybudować zupełnie nowy pawilon.
Policja uderza w środowisko kiboli
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!