https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Kolarze górscy doczekają się pod Górą św. Marcina profesjonalnych tras rowerowych. Powstanie tam Bike Park Marcinka

Robert Gąsiorek
Do tej pory kolarze górscy korzystali na Marcince z amatorskich tras rowerowych. Do końca roku mają powstać profesjonalne trasy dla rowerzystów w różnym stopniu zaawansowania.
Do tej pory kolarze górscy korzystali na Marcince z amatorskich tras rowerowych. Do końca roku mają powstać profesjonalne trasy dla rowerzystów w różnym stopniu zaawansowania. Artur Gawle
Amatorzy kolarstwa górskiego z Tarnowa doczekają się tras rowerowych z prawdziwego zdarzenia. Miasto rozstrzygnęło przetarg na budowę Park Bike Marcinka, który jeszcze w 2019 roku wygrał w budżecie obywatelskim. Trasy o różnym stopniu trudności mają powstać jeszcze w tym roku.

FLESZ - Bon turystyczny obejmie przyszłe wakacje

od 16 lat

Park Bike Marcinka to pomysł pasjonatów kolarstwa związanych m.in. ze Stowarzyszeniem Sportowym Sokół Tarnów. W 2019 roku zgłoszony przez nich projekt do budżetu obywatelskiego uzyskał aprobatę mieszkańców i znalazł się w gronie zwycięskich inwestycji.

Na kluczowe rozstrzygnięcia w sprawie budowy obiektu trzeba było czekać jednak ponad dwa lata. W końcu nastąpił przełom i miasto rozstrzygnęło przetarg na budowę tras rowerowych. Za 264 tys. zł firma z Ustronia wybuduje Park Bike Marcinka, która ma doświadczenie w takich inwestycjach.

- Już trochę czasu minęło od momentu wyboru projektu w głosowaniu, ale cieszymy się, bo przetarg wygrała firma z branży rowerowej i mamy nadzieję, że teraz realizacja dojdzie do skutku - mówi w rozmowie z "Gazetą Krakowską" Piotr Mucha, jeden z pomysłodawców Park Bike Marcinka.

Pod Górą św. Marcina powstaną trasy o różny stopniu zaawansowania

W ramach inwestycji zaplanowano cztery trasy rowerowe. Pierwsza z nich - podjazdowa, o łagodnym przebiegu - będzie miała ponad 1,2 km długości.

Kolejna nosić będzie nazwę "twister". To bardzo płynna trasa z dużą ilością zakrętów o długości 1,5 km.

Trzecia trasa liczyć będzie około 700 metrów długości. Przewidziana jest dla średnio zaawansowanych kolarzy. Pojawią się na niej przeszkody w postaci kamieni, drewnianych elementów oraz naturalnych korzeni.

Ostatnia będzie przeznaczona dla zaawansowanych kolarzy górskich. Na długości 800 metrów nie zabraknie trudnych przeszkód do pokonania - ramp, przeszkód z drewnianych bali czy bandy.

- Na całym terenie staną tablice informacyjne, odpowiednie oznakowanie, ławki ze stołami, kosze na śmieci. Wszystko uzgadnialiśmy z tarnowskim środowiskiem rowerowym, pasjonatami kolarstwa górskiego i myślę, że wszystko będzie tak dopracowane, jak życzyliby sobie użytkownicy tych tras - mói Rafała Nakielny, dyrektor Wydziały Infrastruktury Miejskiej UMT.

"Marcinka" to kolebka kolarstwa górskiego w Tarnowie

Wykonawca ma trzy miesiące na stworzenie tras rowerowych. Mają powstać na terenach leśnych znajdujących się na północ od Parku Biegowego Marcinka. Do tej pory pasjonaci kolarstwa próbowali własnymi siłami tworzyć amatorskie trasy rowerowe pod Górą św. Marcina.

- "Marcinka" jest kolebką kolarstwa górskiego w Tarnowie. Od kilkudziesięciu lat odbywa się tam Puchar Tarnowa MTB, powstało też trochę tras zjazdowych. Marcinka jest jednak specyficzna pod względem terenu, podłoże jest gliniaste i po większych opadach deszczu połowę tras zmywało - zaznacza Piotr Mucha.

Nawierzchnia tras rowerowych Bike Park Marcinka ma być pokryta specjalnym żwirem, który będzie umożliwiał korzystanie z tras, nawet po opadach deszczu.

- Część tras powstanie po istniejących już ścieżkach, a część będzie zupełnie nowych, które powstaną od zera - dodaje Piotr Mucha.

Z Park Bike Marcinka będzie mógł korzystać każdy miłośnik dwóch kółek. Będą na nim organizowane również cykliczne zawody rowerowe.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska