Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Koniec nocnych i świątecznych dyżurów stomatologicznych w Mościckim Centrum Medycznym

Paweł Chwał
Paweł Chwał
MCM informuje pacjentów o zakończeniu dyżurów stomatologicznych i odsyła pacjentów do placówek w sąsiednich województwach
MCM informuje pacjentów o zakończeniu dyżurów stomatologicznych i odsyła pacjentów do placówek w sąsiednich województwach Paweł Chwał
Od 1 listopada nie ma już nocnych i świątecznych dyżurów stomatologicznych w Małopolsce. Z końcem października umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia rozwiązało Mościckie Centrum Medyczne w Tarnowie. To ostatnia przychodnia w województwie, która świadczyła darmową, doraźną pomoc po godzinach i w dni wolne pacjentom, borykającym się z bólem zęba.

FLESZ - Polacy jedzą coraz mniej mięsa

Jako powód wypowiedzenia umowy z NFZ, Mościckie Centrum Medyczne podało trudności z zabezpieczeniem nocnych dyżurów przez lekarzy stomatologów.

- Ponieważ byliśmy jedyni w Małopolsce, którzy takie świadczenia jeszcze oferowali, pacjenci przyjeżdżali do nas nie tylko z Tarnowa i okolic, ale także z Krakowa czy Nowego Sącza. Coraz częściej zdarzało się, że podczas jednego, nocnego dyżuru pełniący go stomatolog przyjmował trzydziestu i więcej pacjentów. Było to mało komfortowe zarówno dla lekarzy, jak też dla samych pacjentów, którzy musieli czekać w długiej kolejce, zwijając się z bólu - zauważa Jan Musiał, prezes Mościckiego Centrum Medycznego.

Początkowo za jeden 12-godzinny dyżur NFZ płacił przychodni w formie ryczałtu 600 złotych, od 1 stycznia 2018 roku - było to 800 złotych. Kwota ta była stała, niezależna od liczby przyjętych pacjentów. Z pieniędzy tych przychodnia musiała opłacić nie tylko dyżurującego stomatologa, ale również asystującą mu pomoc stomatologiczną.

- Kokosów z tego nie było, a roboty sporo. Z czasem coraz mniej stomatologów chciało pełnić u nas dyżury. Od pewnego czasu borykaliśmy się z dużymi brakami kadrowymi i niejeden raz nie byliśmy w stanie znaleźć nikogo, kto podjąłby się tego zadania. Nie było sensu już dalej ciągnąć tej sytuacji, żeby nie narażać na frustrację naszych pacjentów i samemu być fair wobec nich - mówi Jan Musiał.

Kierownictwo Mościckiego Centrum Medycznego zwróciło się jeszcze do NFZ o zwiększenie kontraktu, ale dostało odpowiedź odmowną. - Gdyby było to takie intratne zajęcie to chętnych do prowadzenia ambulatorium stomatologicznego w Małopolsce byłoby więcej, a nie ostalibyśmy się tylko my - zauważa Jan Musiał.

Podczas nocnych i świątecznych dyżurów udzielono jedynie pomocy doraźnej pacjentom, ograniczając się przede wszystkim do uśmierzenia bólu, ewentualnie usunięcia zęba. Nie były to zabiegi związane na przykład z leczeniem kanałowym czy zakładaniem plomby.

- Zdarzyło mi się raz przyjechać w nocy na dyżur. Znajomy mi o nim powiedział, kiedy dramatycznie obdzwaniałem różne gabinety i przychodnie, w tym prywatne. Wszystkie były już zamknięte i nikt mnie nie przyjął. Mościckie Centrum było moją ostatnią deską ratunku - opowiada pan Mieczysław, tarnowianin.

Podobnie, jak inni pacjenci jest zaskoczony tym, że w mieście darmowych dyżurów stomatologicznych po godzinach i w święta już nie będzie. Z informacji na kartce, która wywieszona jest przy wejściu do MCM wynika, że najbliższe placówki, gdzie taka pomoc jest jeszcze udzielana, znajdują się w sąsiednich województwach. Na Podkarpaciu - w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie oraz w NZOZ Dentalvita w Busku-Zdroju w Świętokrzyskim.

NFZ podwyższa stawki, a chętnych nie ma

W 2018 roku NFZ ogłosił trzy postępowania konkursowe na realizację stomatologii doraźnej w podziale na obszary:
- bocheński, brzeski, dąbrowski, tarnowski, Tarnów
- gorlicki, limanowski, nowosądecki, nowotarski, suski, tatrzański, m. Nowy Sącz
- chrzanowski, krakowski, miechowski, myślenicki, olkuski, oświęcimski, proszowicki, wadowicki, wielicki, m. Kraków
W konkursie została złożona jedna oferta przez Mościckie Centrum Medyczne na pierwszy z obszarów. Na pozostałe oferty nie wpłynęły, nawet wówczas jak NFZ podniósł cenę za 12-godzinny dyżur z 600 na 800 zł. - Jako argument potencjalni realizatorzy wskazują problemy ze znalezieniem pracowników - wyjaśnia Aleksandra Kwiecień z krakowskiego oddziału NFZ.
Po tym, jak MCM wymówiło kontrakt, NFZ ogłosił nowy konkurs na świadczenia stomatologicznej pomocy doraźnej, podnosząc wycenę dyżuru do 900 zł. Rozstrzygnięcie planowane jest na 22 listopada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska