https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów ma predyspozycje ku temu, aby być stolicą cyfryzacji

Paweł Chwał
Krzysztof Głomb: - Cyfryzacji nie da się zatrzymać, to motor napędowy nauki i rozwoju
Krzysztof Głomb: - Cyfryzacji nie da się zatrzymać, to motor napędowy nauki i rozwoju Artur Gawle
Rozmawiamy z Krzysztofem Głombem, prezesem stowarzyszenia „Miasta w Internecie” na temat II Kongresu Kompetencji Cyfrowych, który odbywa się w Tarnowie.

Tarnów - stolicą cyfryzacji w Polsce. Czy to możliwe?

Nasze miasto ma jak najbardziej ku temu predyspozycje. Wspomnę choćby Fabrykę Przyszłości, za pomocą której staramy się edukować cyfrowo zarówno dzieci, jak i seniorów oraz wdrażamy nowe rozwiązania. Ale w Tarnowie działa również na przykład znana w całym kraju Strefa Kursów, oferująca szkolenia on-line. Predyspozycje do bycia stolicą cyfryzacji mamy. Teraz potrzebne są jednak działania, aby ten potencjał wykorzystać.

To znaczy co?

W mieście musi zmienić się podejście do tego zagadnienia i powstać odpowiedni klimat, aby firmy promujące rozwiązania cyfrowe chętnie się tutaj sprowadzały. Tylko w ten sposób możemy zatrzymać młodych, zdolnych ludzi. Ci, gdy zobaczą, że czeka tu na nich atrakcyjna i dobrze płatna praca w wyuczonym na studiach zawodzie, to wybiorą ją i zostaną, zamiast jechać na zmywak do Anglii.

Dlaczego akurat miasto powinno pójść w kierunku cyfryzacji?

Bo jest to dziedzina życia, która najmocniej się rozwija i cały świat nieuchronnie zmierza w tym kierunku. Widać to najlepiej w motoryzacji. Nowe samochody są wypełnione nowinkami technicznymi, które jeszcze kilka lat temu były zarezerwowane wyłącznie dla najdroższych modeli. Cyfryzacja wkracza również do szkół, choć wciąż w niewystarczającym stopniu. Tradycyjne tablice są zastępowane elektronicznymi, ale nauczyciele korzystają tylko w małym stopniu z możliwości, które one oferują, żeby podnieść jakość kształcenia.

Czy o tym będzie mowa podczas tarnowskiego kongresu ?

Między innymi. Ostatnia dekada pokazała, że kompetencje cywilizacyjne mają dominujący wpływ na komfort życia i pozycję zawodową. Niestety aż 9 milionów Polaków powyżej 50 roku życia to analfabeci cyfrowi. Muszą zostać podjęte pilne działania, aby to zmienić. Ważnym punktem kongresu będzie Deklaracja Tarnowska na rzecz szkoły epoki smartfona, którą podpiszemy w obecności ministrów: nauki i szkolnictwa wyższego oraz cyfryzacji.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
abra
strefakursów.pl
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska