Czytaj także: Remont w centrum Tarnowa przeciąga się, bo... brakuje kostki
Z wykształcenia doktor inżynier rolnictwa, publikował książki poświęcone sadownictwu, do dziś uchodzące za rarytasy. Edukował rolników i wydawał od 1932 roku periodyk "Hasło ogrodnicze". Po wybuchu wojny działał w konspiracji. Aresztowany w maju 1941 roku trafił do obozów Gross-Rosen i Leimeritz.
Już po wyzwoleniu napisał wspomnienia z obozowego piekła. Wrócił do pracy zawodowej, organizował pomoc dla rodzin, które straciły bliskich w obozach. W latach 50. angażował się w powstanie Klubu Inteligencji Katolickiej w Tarnowie. W 1957 roku jako bezpartyjny kandydat, wybrany został do Sejmu.
Nieskory do współpracy z władzami komunistycznymi po kilku miesiącach opuścił koło poselskie Znak. W niemal całym okresie powojennym był pod obserwacją służby bezpieczeństwa. Instytut Pamięci Narodowej w 2006 roku zaświadczył przyznanie Antoniemu Gładyszowi statusu pokrzywdzonego.
Nękany przez komunistów wyjechał w 1967 roku do USA. Publikował w polskiej prasie, wydawał książki. W Pensylwanii założył wydawnictwo Promyk i wydawał słynny wśród Polonii "Kalendarz Polski". Zmarł kilka tygodni przed planowanym powrotem do kraju. Spoczywa na Starym Cmentarzu w Tarnowie. Jego imię nosi jedna z ulic w Gumniskach.
Wybieramy najpiękniejszą kandydatkę do Sejmu z Małopolski [ZDJĘCIA]. Zdecyduj, kto powinien wygrać!
Prawybory. Kto powinien zostać posłem? Głosuj: Małopolska Zachodnia okręg 12, Kraków okręg 13, Podhale Nowy Sącz okręg 14, Tarnów okręg 15.
Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!