https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów: "nie" dla przenosin Azotów

Andrzej Skórka
Biurowiec w Mościcach to na razie wciąż główna siedziba Grupy Azoty. Jak długo jeszcze?
Biurowiec w Mościcach to na razie wciąż główna siedziba Grupy Azoty. Jak długo jeszcze? archiwum
Bez względu na polityczne podziały, samorządy sprzeciwiają się pomysłom wyprowadzania z Tarnowa siedziby Grupy Azoty. Takiej treści rezolucję przyjął ostatnio małopolski sejmik. W środę nad podobnym stanowiskiem dyskutować będą radni powiatu tarnowskiego.

Jakie są plany nowego prezesa Grupy Azoty?Choć Paweł Jarczewski objął to stanowisko już trzy tygodnie temu, dotąd oficjalnie nie zabrał w tej sprawie głosu.

Utraty siedziby Azotów obawia się nie tylko Tarnów. Zdaniem prezydenta miasta Ryszarda Ścigały, który w poprzedniej dekadzie był prezesem spółki, nic nie stoi na przeszkodzie, by Grupą Azoty kierować nadal z Tarnowa. Jeszcze bardziej stanowczo wypowiadają się na ten temat samorządowcy z województwa. - Efektywne zarządzanie będzie możliwe jedynie, gdy zarząd będzie pełnił swoje funkcje na miejscu, w Tarnowie, w głównej siedzibie Grupy - czytamy w rezolucji Sejmiku Województwa Małopolskiego do premiera Donalda Tuska i ministra skarbu.

Projekt rezolucji Rady Powiatu Tarnowskiego zawiera apel o powstrzymanie procesu przenoszenia siedziby Azotów do Warszawy. To inicjatywa radnych z klubu PiS. Po uchwaleniu, stanowisko samorządowców trafi również na biurko prezesa Grupy Azoty.
Obawy o utratę siedziby Azotów w regionie przybrały na sile po odwołaniu prezesa spółki Jerzego Marciniaka. Jego związany z Puławami następca kieruje firmą już od 6 maja. Mimo to Paweł Jarczewski wciąż nie znalazł czasu, by spotkać się z przedstawicielami lokalnych mediów. Nie wypowiada się także publicznie na drażliwy dla Tarnowa temat.

Być może czeka na dokończenie procesu zmian w składzie zarządu spółki. W ubiegłym tygodniu rada nadzorcza wstrzymała się z ich przeprowadzeniem. Bardzo możliwe, że stało się tak wskutek protestu pięciu organizacji związkowych działających w tarnowskich Azotach. Domagały się one od skarbu państwa powstrzymania zmian do czasu, aż w składzie rady nadzorczej zasiądzie trzech członków wybranych przez pracowników.

Powinno to nastąpić na początku czerwca. Związkowcy obawiają się, że miejsca w zarządzie spółki mogliby stracić ludzie od lat związani z Azotami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Jak rosły Azoty

Grupa Azoty, wokół której skonsolidowano największe firmy branży chemicznej w Polsce, to w tej chwili gigant na europejską skalę. Jesienią 2010 r. tarnowskie Azoty przejęły większość udziałów zakładów w Kędzierzynie. Latem 2011 r. uzyskały kontrolę nad Policami. Na początku br. w rękach tarnowskiej spółki znalazl się większościowy pakiet akcji Puław.


Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

w
won ryży psie
przenoszac ich siedziby do Warszawy. To systematyczna polityka robienia stolicy coraz bogatszej kosztem miast niePOkornych.

Wybrane dla Ciebie

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska