Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów: "nie" dla przenosin Azotów

Andrzej Skórka
Biurowiec w Mościcach to na razie wciąż główna siedziba Grupy Azoty. Jak długo jeszcze?
Biurowiec w Mościcach to na razie wciąż główna siedziba Grupy Azoty. Jak długo jeszcze? archiwum
Bez względu na polityczne podziały, samorządy sprzeciwiają się pomysłom wyprowadzania z Tarnowa siedziby Grupy Azoty. Takiej treści rezolucję przyjął ostatnio małopolski sejmik. W środę nad podobnym stanowiskiem dyskutować będą radni powiatu tarnowskiego.

Jakie są plany nowego prezesa Grupy Azoty?Choć Paweł Jarczewski objął to stanowisko już trzy tygodnie temu, dotąd oficjalnie nie zabrał w tej sprawie głosu.

Utraty siedziby Azotów obawia się nie tylko Tarnów. Zdaniem prezydenta miasta Ryszarda Ścigały, który w poprzedniej dekadzie był prezesem spółki, nic nie stoi na przeszkodzie, by Grupą Azoty kierować nadal z Tarnowa. Jeszcze bardziej stanowczo wypowiadają się na ten temat samorządowcy z województwa. - Efektywne zarządzanie będzie możliwe jedynie, gdy zarząd będzie pełnił swoje funkcje na miejscu, w Tarnowie, w głównej siedzibie Grupy - czytamy w rezolucji Sejmiku Województwa Małopolskiego do premiera Donalda Tuska i ministra skarbu.

Projekt rezolucji Rady Powiatu Tarnowskiego zawiera apel o powstrzymanie procesu przenoszenia siedziby Azotów do Warszawy. To inicjatywa radnych z klubu PiS. Po uchwaleniu, stanowisko samorządowców trafi również na biurko prezesa Grupy Azoty.
Obawy o utratę siedziby Azotów w regionie przybrały na sile po odwołaniu prezesa spółki Jerzego Marciniaka. Jego związany z Puławami następca kieruje firmą już od 6 maja. Mimo to Paweł Jarczewski wciąż nie znalazł czasu, by spotkać się z przedstawicielami lokalnych mediów. Nie wypowiada się także publicznie na drażliwy dla Tarnowa temat.

Być może czeka na dokończenie procesu zmian w składzie zarządu spółki. W ubiegłym tygodniu rada nadzorcza wstrzymała się z ich przeprowadzeniem. Bardzo możliwe, że stało się tak wskutek protestu pięciu organizacji związkowych działających w tarnowskich Azotach. Domagały się one od skarbu państwa powstrzymania zmian do czasu, aż w składzie rady nadzorczej zasiądzie trzech członków wybranych przez pracowników.

Powinno to nastąpić na początku czerwca. Związkowcy obawiają się, że miejsca w zarządzie spółki mogliby stracić ludzie od lat związani z Azotami.

Jak rosły Azoty

Grupa Azoty, wokół której skonsolidowano największe firmy branży chemicznej w Polsce, to w tej chwili gigant na europejską skalę. Jesienią 2010 r. tarnowskie Azoty przejęły większość udziałów zakładów w Kędzierzynie. Latem 2011 r. uzyskały kontrolę nad Policami. Na początku br. w rękach tarnowskiej spółki znalazl się większościowy pakiet akcji Puław.


Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska