MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów: nie ma pieniędzy na pomoc niesłyszącym

Łukasz Jaje
Dorota Budzyńska prezentuje trofea zdobyte przez podopiecznych tarnowskiego PZG, któremu grozi zamknięcie
Dorota Budzyńska prezentuje trofea zdobyte przez podopiecznych tarnowskiego PZG, któremu grozi zamknięcie Łukasz Jaje
Ponad 800 niesłyszących wkrótce może zostać pozostawionych samym sobie. Tarnowski oddział Polskiego Związku Głuchych w tym roku nie otrzymał z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych choćby złotówki na prowadzenie leczenia.

- Działalność Związku w zdecydowanej większości finansowana jest ze środków PFRON. Ich brak spowodowuje, że osoby niesłyszące zostaną bez pomocy - tłumaczy Dorota Budzyńska z tarnowskiego oddziału PZG. Kobieta dodaje, że Związek pracuje obecnie w iście spartańskich warunkach. Pracownicy otrzymują niewielkie wynagrodzenie, a budynek jest nieogrzewany. Tarnowski oddział PZG istnieje jeszcze m.in. dzięki samozaparciu oraz pomocy finansowej magistratu i starostwa.

Przedstawiciel PFRON nie był nam w stanie odpowiedzieć, kiedy PZG w Tarnowie dostanie pieniądze.- Warunkiem otrzymania pieniędzy z Funduszu jest poprawne przygotowanie przez organizację budżetów zadań, które będą przez nią realizowane. Niestety, mimo naszej kilkukrotnej prośby małopolski oddział PZG do dziś nie przesłał prawidłowo sporządzonych dokumentów - stwierdza Tomasz Leleno, rzecznik prasowy PFRON.

Zobacz także: Tarnów: będzie druga miejska stacja paliw przy MPK

- Czuję się oburzony i obrażony słowami rzecznika. Prawda jest taka, że PFRON sięga po tego typu argumenty, ponieważ sam ma problemy finansowe.

Nie tylko my, ale i szereg innych organizacji ma kłopoty z PFRON-em - nie kryje zdenerwowania Adam Stromidło, prezes małopolskiego oddziału Polskiego Związku Głuchych. Prowadzony przez niego oddział również nie otrzymał wsparcia finansowego z PFRON-u. Brak pieniędzy sprawił, że pięciu pracowników postanowiło opuścić organizację.

Mężczyzna przyznaje, że w związku ze zmianą w 2008 r. systemu wsparcia dla organizacji takich jak PZG były pewne problemy z przystosowaniem się do nowej rzeczywistości. - Po zmianie systemu powinniśmy działać jak firma. Dla nas była to nowość, a PFRON nie dał nam żadnego okresu przejściowego. Startujemy jednak w wielu konkursach i nie można nam zarzucić, że nie potrafimy przygotować dokumentów - mówi Adam Stromidło. Niesłyszącym pozostaje nadzieja, że PFRON w końcu da pieniądze. - Trudno sobie wyobrazić zamknięcie naszej placówki. Prowadzona działalność ma na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu tych osób - kończy D. Budzyńska.

Brutalne zbrodnie, zuchwałe kradzieże, tragiczne wypadki. Zobacz, jak wygląda prawda o kryminalnej Małopolscekryminalnamalopolska.pl

60 tysięcy złotych do wygrania.Sprawdź jak. Wejdź nawww.szumowski.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska