Tarnów przygotowuje miejsca dla uchodźców
Do tej pory władze Tarnowa wskazały dwa miejsca, w których istnieje możliwość szybkiego zakwaterowania osób uciekających przed konfliktem zbrojnym na Ukrainie. To budynek byłej Bursy Międzyszkolnej przy ulicy św. Anny, w którym jeszcze w ub. roku mieszkali uczniowie dojeżdżający do tarnowskich szkół, a także hala sportowa przy ul. Gumniskiej.
- O ile w bursie są normalne pokoje mieszkalne, są łazienki i kuchnia, to w przypadku hali Gumniskiej trzeba byłoby ustawić łóżka polowe i zaadaptować te pomieszczenia pod nową funkcję. Jest węzeł sanitarny, są prysznice, ale trzeba byłoby dowozić posiłki – wyjaśnia Ireneusz Kutrzuba, rzecznik prezydenta Tarnowa.
Te i inne miejsca w mieście, które doraźnie mogłyby stanowić tymczasowe schronienie dla uchodźców z terenów wojennych wizytować będą dzisiaj przedstawiciele wojewody i po niej zapadać mają kolejne decyzje w tej sprawie.
Prezydent Tarnowa rozmawiał z konsulem honorowym o sytuacji na Ukrainie
W czwartek (24 lutego) rano prezydent Tarnowa rozmawiał online z Bartłomiejem Babuśką - konsulem honorowym Ukrainy w Tarnowie.
– Są już pierwsze cywilne ofiary, zniszczone budynki mieszkalne, rozpoczyna się nasilony ruch na drogach wyjazdowych z miast, czyli dzieje się to, czego się spodziewaliśmy – może dojść do nasilonej emigracji na zachód. Dlatego obecnie najważniejszym czynnikiem jest pomoc uchodźcom, którzy mogą pojawić się w Tarnowie i regionie – stwierdził konsul.
Prezydent Tarnowa zadeklarował wszelką możliwą pomoc dla dotkniętych wojną mieszkańców Ukrainy, zarówno humanitarną jak i w innych formach. Kilka dni temu podobne deklaracje wysłał do merów miast partnerskich Tarnowa na Ukrainie: Białej Cerkwi, Winnicy i Tarnopola.
Bartłomiej Babuśka i Roman Ciepiela ustalili, iż będą pozostawać w ciągłym kontakcie, aby móc wspólnie działać w miarę zmieniającej się sytuacji.
Prezydent Tarnowa dzisiaj rozmawiać ma o sytuacji na wschodzie również z prezydentem Przemyśla.
Bądź na bieżąco i obserwuj
