https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Tarnów. Ruszyła inwestycja za 320 mln zł

Andrzej Skórka
Tarnów. Ruszyła inwestycja za 320 mln złW poniedziałek wmurowano akt erekcyjny pod wielką rozbudowę. Wytwórnia poliamidów powstanie tu w ciągu kilkunastu miesięcy
Tarnów. Ruszyła inwestycja za 320 mln złW poniedziałek wmurowano akt erekcyjny pod wielką rozbudowę. Wytwórnia poliamidów powstanie tu w ciągu kilkunastu miesięcy Artur Gawle
Rozpoczęła się największa z zapowiadanych inwestycji Grupy Azoty w Tarnowie. Wytwórnia poliamidu będzie gotowa pod koniec 2016 roku. Chemiczny gigant szykował się do rozbudowy już od dwóch lat. Wcześniej jednak zabiegał o objęcie części swoich terenów statusem Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W końcu w połowie ubiegłego roku Rada Ministrów wydała rozporządzenie o poszerzeniu Krakowskiego Parku Technologicznego o ponad 13 hektarów w Mościcach. Wtedy planowanie rozbudowy ruszyło pełną parą.

Tarnowskie zakłady już wytwarzają poliamid, ale dzięki nowej instalacji będą go w stanie wyprodukować znacznie więcej niż do tej pory. Mowa o zdolnościach produkcyjnych rzędu 80 tysięcy ton rocznie. - Atutem tej inwestycji jest innowacyjność. Przy czym mówimy o innowacyjności nie na jutro, ale na pojutrze - mówił wczoraj Paweł Jarczewski, prezes Grupy Azoty, krótko po wmurowaniu kamienia węgielnego pod nową wytwórnię.

Poliamid to obecnie najważniejsze tworzywo inżynieryjne. - Pozwala zastąpić metale i stopy metali. Wykorzystywany jest m.in. przez przemysł samochodowy, lotniczy, w elektronice i wielu innych dziedzinach - zaznaczył Witold Szczypiński, wiceprezes i dyrektor generalny zakładów w Tarnowie. 

Budowa pochłonie około 320 mln zł. Jeśli nic nie pokrzyżuje planów, w grudniu przyszłego roku wytwórnia będzie gotowa. Pracę znajdzie w niej co najmniej 55 osób. Władze spółki od dawna podkreślały, że rozbudowa zapobiegnie jednocześnie ewentualnej redukcji zatrudnienia w całych tarnowskich zakładach. Powód? W Tarnowie produkuje się dużo kaprolaktamu, głównego surowca do produkcji poliamidu. W przypadku zawirowań rynkowych Grupa Azoty będzie w stanie wykorzystywać surowiec w całości.

Wytwórnia zajmie ok. 3,5 ha objętego strefą. Niewykluczone, że w sąsiedztwie powstaną firmy przetwórstwa tworzyw sztucznych. 

Źródło: Gazeta Krakowska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
amigo
Że też niektórzy mają większych problemów :) W Polsce to jest tradycja, i jakoś kiedyś nikt nie robił z tego problemu
f
fifek
Ten w czarnek kecce oblicza ile kasiury może wyciągnąć z całej imprezy
n
nonie
A ten w czarnej kiecce to po co tam?
r
rolnik
pewnie po to, żeby opatrzność czuwała nad prawidłowym rozwojem biznesu. a tak już całkiem poważnie to nie doszukujmy się problemów gdzie ich nie ma, liczy się to że są inwestycje i rozwija się region
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska