https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Tężnia solankowa na Górze św. Marcina powstanie. Radni zgodzili się, aby miasto dołożyło do inwestycji ponad 300 tysięcy złotych

Robert Gąsiorek
Tężnia ma powstać w miejscu dawnego amfiteatru na Górze św. Marcina
Tężnia ma powstać w miejscu dawnego amfiteatru na Górze św. Marcina Robert Gąsiorek
Wyczekiwana przez mieszkańców budowa tężni solankowej na Górze św. Marcina w Tarnowie w końcu doczeka się realizacji. Tarnowscy radni zgodzili się, aby miasto dołożyło do inwestycji ponad 300 tysięcy złotych. Tężnia ma być gotowa jeszcze w tym roku.

FLESZ - Co Polacy robili w trakcie pandemii. Naukowcy zbadali nasz styl życia

od 16 lat

Inwestycja długo wyczekiwana przez mieszkańców

Budowa tężni solankowej na Górze św. Marcina w Tarnowie to projekt z budżetu obywatelskiego, który zwyciężył w głosowaniu jeszcze w 2018 roku. Do tej pory mieszkańcy nie doczekali się jednak realizacji inwestycji.

Budowa miała ruszyć rok temu, ale na przeszkodzie stanęła pandemia koronawirusa. Dopiero wiosną tego roku ogłoszono przetarg na inwestycję. Miasto go jednak anulowało, ponieważ oferty znacząco przewyższały kwotę zaplanowaną przez miasto. Za drugim podejściem najniższa oferta opiewała na nieco ponad 800 tysięcy złotych. Brakowało jednak wciąż niewiele ponad 300 tysięcy złotych i budowa tężni znowu stanęła pod znakiem zapytania.

We wtorek 27 lipca podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, rajcy zdecydowali jednak, że miasto dołoży brakującą kwotę do inwestycji. W czwartek ma zostać podpisana umowa z wykonawcą, który zdaniem tarnowskich urzędników, ma się uporać z pracami do jesieni.

- Już trzy lata na nią czekamy i w końcu pojawiło się jakieś światełko w tunelu, że tężnia wreszcie zostanie wybudowana. Trzymamy teraz kciuki, żeby wszystko zostało wykonane bez przeszkód - mówi w rozmowie z "Gazetą Krakowską" Iwona Bryg, inicjatorka pomysłu budowy tężni, który zgłosiła do budżetu obywatelskiego w 2018 roku.

Plac dawnego amfiteatru na Górze św. Marcina odzyska dawny blask

Według projektu inwestycja zakłada budowę obiektu o powierzchni 10 metrów kwadratowych i wysokiego na około 3 metry. Tężnia zbudowana zostanie z drewna modrzewiowego w miejscu dawnego amfiteatru.

Powstanie też cała aparatura, która będzie zasilała tężnię. Będą dwa zbiorniki na solankę, która będzie przepompowywana na górę konstrukcji i będzie spływała po gałązkach tarniny, powodując aerozol, który korzystnie działa na drogi oddechowe.

Wyremontowany zostanie także cały skwer, na którym powstanie tężnia. Pojawią się nowe ławki, pergola, stojaki na rowery. Przebudowana zostanie również znajdująca się tam scena.

- To nie będzie duża tężnia, ale powstanie w końcu coś interesującego. To miejsce w końcu się odświeży, bo obecnie jest trochę zapomniane - podkreśla Iwona Bryg.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Trzeba stworzyć w mieście niezależną grupę obywateli do kontroli przetargów. .Oto jeden z powodów:1 przetarg Tarnów, dnia 12 czerwca 2017 r. Znak sprawy: ZDiK.DZ.271.222017 i jedyny oferent

Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe „MARTIN” Marcin Kawa, ul. Kazimierza Wielkiego 11, 33-159 Zalasowa

Kwota 223.126,21

Unieważnienie Tarnów, dnia 4 lipca 2017 r. Znak sprawy: ZDiK.DZ.271.22.2017

2 przetarg Tarnów, dnia 14 września 2017 r. Znak sprawy: ZDiK.DZ.271.37.2017 i jedyny oferent

Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe „MARTIN” Marcin Kawa, ul. Kazimierza Wielkiego 11, 33-159 Zalasowa

Kwota 358.241,15

INFORMACJA o wyborze najkorzystniejszej oferty jak wyżej

Tarnów, dnia 14 września 2017 r. Znak sprawy: ZDiK.DZ.271.37.2017

Nowa kwota zwiększyła się w stosunku do planowanej( na sfinansowanie zamówienia kwotę 198.000,00 zł brutto) a bardzo pokaźną kwotę i to w ciągu ok. trzech miesięcy. Czas to pieniądz?????
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska