Radni w maju ubiegłego roku zdecydowali o zmianie nazwy „Parku na Górze Św. Marcina” na „Park Niepodległości Miasta Tarnowa imienia ks. Romana Sanguszki, powstańca 1831 roku, Sybiraka”. Jednogłośnie przyjęta przez radnych uchwała miała być swoistym gestem pojednawczym w kierunku potomka Sanguszków - księcia Pawła i nakłonić go do przekazania miastu działki z ruinami zamku. Do tego na razie nie doszło, ale z nieoficjalnych informacji wynika, że książę odebrał decyzję tarnowskich radnych pozytywnie.
Ogłoszony przez miasto konkurs na zagospodarowanie parku to - jak tłumaczą w magistracie - konsekwencja ubiegłorocznej uchwały. Jego uczestnikami mogą być uczniowie tarnowskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz osoby pełnoletnie. Pula nagród to 10 tysięcy złotych brutto. Prace powinny mieć formę plastycznej wizji, uzupełnionej o część opisową.
- Dla mnie to nie żaden konkurs, ale co najwyżej konsultacje społeczne, biorąc pod uwagę krąg adresatów oraz pulę nagród. Szczerze mówiąc nie wiem, po co w ogóle go ogłoszono i co nowego może on wnieść do tematu - komentuje Tomasz Olszówka, radny miejski. Przekonuje, że jeśli miasto poważnie myśli o sensownym zagospodarowaniu tego miejsca, powinno ogłosić otwarty konkurs architektoniczny, w którym mogłyby wystartować osoby specjalizujące się m. in. w projektowaniu krajobrazu.
- Jeśli chcemy stworzyć wizytówkę turystyczną Tarnowa to nie może być mowy o amatorszczyźnie - dodaje.
Jednocześnie, po sygnałach od zaniepokojonych mieszkańców, wysłał do magistratu pytanie o wycinkę drzew, do której miało dojść w ostatnim czasie na Marcince.
- W grudniu i styczniu wyciętych zostało w sumie sześć drzew w rejonie placu zabaw, na podstawie zezwoleń wydanych przez marszałka województwa małopolskiego. Drzewa te były w złym stanie zdrowotnym lub zamierające. Ze względu na ubytki, zagrzybienia i wypróchnienia stanowiły zagrożenia dla osób i mienia - tłumaczy wycinkę Daniela Motak z biura komunikacji społecznej UM w Tarnowie. Odnosząc się do ogłoszonego konkursu wyjaśnia, że jego celem jest poznanie oczekiwań i sugestii mieszkańców. Ze wstępnych sygnałów wynika, że niektórzy chcieliby m.in. utworzenia na Marcince toru saneczkowego, stoku narciarskiego czy wygodniejszych i staranniej wytyczonych ścieżek spacerowych przez las. - Liczymy, że konkurs dostarczy nam więcej takich wskazówek, a po jego rozstrzygnięciu zlecimy wykonannie profesjonalnego projektu zagospodarowania parku - wyjaśnia Daniela Motak.
ZOBACZ KONIECZNIE
FLESZ: Klimat w kraju się zmieni. Zagrożenie dla Polski i świata?