Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Urządzanie parku na Marcince zaczęli od... wycinki drzew

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Na Marcince, w rejonie placu zabaw pod topór poszło w sumie sześć drzew. Miasto tłumaczy, że były chore i zagrażały ludziom
Na Marcince, w rejonie placu zabaw pod topór poszło w sumie sześć drzew. Miasto tłumaczy, że były chore i zagrażały ludziom Paweł Chwał
Do 15 marca przedłużony został konkurs na zagospodarowanie Parku Niepodległości im. księcia Romana Sybiraka Sanguszki na Górze św. Marcina. Dostarczone projekty stanowić mają podstawę do szerszych opracowań na temat tego, jak to miejsce mogłoby w przyszłości wyglądać.

Radni w maju ubiegłego roku zdecydowali o zmianie nazwy „Parku na Górze Św. Marcina” na „Park Niepodległości Miasta Tarnowa imienia ks. Romana Sanguszki, powstańca 1831 roku, Sybiraka”. Jednogłośnie przyjęta przez radnych uchwała miała być swoistym gestem pojednawczym w kierunku potomka Sanguszków - księcia Pawła i nakłonić go do przekazania miastu działki z ruinami zamku. Do tego na razie nie doszło, ale z nieoficjalnych informacji wynika, że książę odebrał decyzję tarnowskich radnych pozytywnie.

Ogłoszony przez miasto konkurs na zagospodarowanie parku to - jak tłumaczą w magistracie - konsekwencja ubiegłorocznej uchwały. Jego uczestnikami mogą być uczniowie tarnowskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz osoby pełnoletnie. Pula nagród to 10 tysięcy złotych brutto. Prace powinny mieć formę plastycznej wizji, uzupełnionej o część opisową.

- Dla mnie to nie żaden konkurs, ale co najwyżej konsultacje społeczne, biorąc pod uwagę krąg adresatów oraz pulę nagród. Szczerze mówiąc nie wiem, po co w ogóle go ogłoszono i co nowego może on wnieść do tematu - komentuje Tomasz Olszówka, radny miejski. Przekonuje, że jeśli miasto poważnie myśli o sensownym zagospodarowaniu tego miejsca, powinno ogłosić otwarty konkurs architektoniczny, w którym mogłyby wystartować osoby specjalizujące się m. in. w projektowaniu krajobrazu.

- Jeśli chcemy stworzyć wizytówkę turystyczną Tarnowa to nie może być mowy o amatorszczyźnie - dodaje.

Jednocześnie, po sygnałach od zaniepokojonych mieszkańców, wysłał do magistratu pytanie o wycinkę drzew, do której miało dojść w ostatnim czasie na Marcince.

- W grudniu i styczniu wyciętych zostało w sumie sześć drzew w rejonie placu zabaw, na podstawie zezwoleń wydanych przez marszałka województwa małopolskiego. Drzewa te były w złym stanie zdrowotnym lub zamierające. Ze względu na ubytki, zagrzybienia i wypróchnienia stanowiły zagrożenia dla osób i mienia - tłumaczy wycinkę Daniela Motak z biura komunikacji społecznej UM w Tarnowie. Odnosząc się do ogłoszonego konkursu wyjaśnia, że jego celem jest poznanie oczekiwań i sugestii mieszkańców. Ze wstępnych sygnałów wynika, że niektórzy chcieliby m.in. utworzenia na Marcince toru saneczkowego, stoku narciarskiego czy wygodniejszych i staranniej wytyczonych ścieżek spacerowych przez las. - Liczymy, że konkurs dostarczy nam więcej takich wskazówek, a po jego rozstrzygnięciu zlecimy wykonannie profesjonalnego projektu zagospodarowania parku - wyjaśnia Daniela Motak.

ZOBACZ KONIECZNIE

FLESZ: Klimat w kraju się zmieni. Zagrożenie dla Polski i świata?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska