Rzeka Białucha – nazwana tak w dolnym biegu, na terenie Krakowa, a poza miastem to Prądnik - wypływa z Ojcowskiego Parku Narodowego. W Krakowie Białucha płynie przez cztery dzielnice: Prądnik Biały, Prądnik Czerwony, Stare Miasto i Grzegórzki. Rzeka kończy bieg w Wiśle na Dąbiu.
Pierwsze projekty związane z zagospodarowaniem terenów nad Białuchą pod rekreację i wypoczynek pojawiały się mniej więcej przed dekadą. Były to pomysły mieszkańców (zgłaszane w różnych formach, m.in. w ramach budżetu obywatelskiego) i od pewnego czasu są one realizowane przez miasto (jednak w dość wolnym tempie oraz etapami).
Park rzeczny wzdłuż ulicy Opolskiej w Krakowie – w 2025 roku
W najbliższych miesiącach prace związane z tworzeniem parku rzecznego Białucha będą prowadzone na dwóch działkach o łącznej powierzchni 1,64 hektara położnych wzdłuż ulicy Opolskiej. Przetarg na wykonanie przedsięwzięcia ma zostać ogłoszony w drugiej połowie roku. W budżecie Krakowa zabezpieczono na tę inwestycję milion złotych. Projekt zakłada wykonanie rekreacyjnej infrastruktury bez nadmiernej ingerencji w przyrodę, a więc przy zachowaniu naturalnego charakteru miejsca.
- W ramach zadania zaplanowano wykonanie ciągu pieszego w formie ścieżki ze zrębków drewnianych oraz zagospodarowanie zieleni. Przewidziano również montaż ławek, koszy na śmieci, stojaków rowerowych oraz słupków i tablic informacyjnych czy budek dla owadów. Wszystkie elementy zostały tak zaprojektowane, aby wpisywały się w zastane uwarunkowania terenowe oraz by główną widoczność zyskała istniejąca i projektowana zieleń. Szczegółowy harmonogram oraz kosztorys realizacji zadania znany będzie po pozytywnym rozstrzygnięciu przetargu i podpisaniu umowy z wykonawcą - przekazała nam Emilia Król z Urzędu Miasta Krakowa.
- Celem inwestycji jest stworzenie miejsca, które stanie się przyjaznym, uporządkowanym zieleńcem miejskim, gdzie użytkownicy komunikacji miejskiej oraz przechodnie będą mogli wśród zieleni: odpocząć, pospacerować, dowiedzieć się o lokalnej przyrodzie – dodaje urzędniczka.
Grzegórzki, Prądnik Czerwony, Prądnik Biały – prace etapami
Tworzenie parku rzecznego nad Białuchą w dzielnicy Grzegórzki rozpoczęto w 2024 roku. Powstał wtedy Olsza Park nad Białuchą – zielona przestrzeń rekreacji i wypoczynku na terenie pomiędzy ulicami Otwinowskiego i Rakowicką w dzielnicy Grzegórzki.
Inwestycję zrealizowano w ramach budżetu obywatelskiego, w ramach projektu, który zgłosił do BO dr inż. Karol Kwiatek, zastępca przewodniczącego Zarządu i Rady Dzielnicy Grzegórzki. „To musi być miejsce, gdzie natura i przyroda są na pierwszym miejscu!” - zaznaczył autor wniosku. Życzenie to - poparte przez wiele osób, podczas głosowania nad projektami złożonymi do BO – zostało spełnione.
Olsza Park nad Białuchą położona wśród drzew przestrzeń, gdzie infrastrukturę (plac zabaw, ściankę wspinaczkową, stoły do gier oraz piknikowe, tablice edukacyjne itp.) wykonano przede wszystkim z naturalnych materiałów. To miejsce podzielone na kilka stref - połączonych alejkami spacerowymi - gdzie coś dla siebie znajdą i dzieci, i młodzież, i dorośli.
O tworzeniu parku nad Białuchą w dzielnicy Grzegórzki i związanych z tym problemach pisaliśmy tutaj
Wcześniej, w 2022 roku, zrewitalizowano infrastrukturę rekreacyjną wzdłuż Białuchy w rejonie ulic Czerwonej, Celarowskiej oraz Wileńskiej w dzielnicy Prądnik Czerwony. Wybudowano dodatkowy plac zabaw (oryginalny, wykonany z drewna, gdzie są urządzenia zabawowe w kształcące m.in. bociana oraz żaby), a przy ścieżce spacerowej pojawiały się m.in.: pergole, drewniane przesłony, stoły piknikowe.
- Będzie ładniej obok dworu. Zapuszczony park w Krakowie wreszcie zostanie odnowiony
- Kolejna wielka wycinka drzew w Krakowie. Mieszkańcy: Skala spustoszenia jest ogromna
- Kraków długo na to czekał. Klasztorne ogrody będą otwarte dla mieszkańców!
- Popularny park nad Wisłą zostanie powiększony. Ten teren miasto kupiło od PKP
