FLESZ - Polacy żyją krócej. Co nas zabija?
Przez ostatni rok w ramach realizowanego przez tarnowski szpital programu odbyło się dziesięć spotkań edukacyjnych w całej Małopolsce.
Specjaliści z zakresu onkologii udzielali porad i prowadzili kursy samobadania piersi oraz jąder na fantomach m.in. w Woli Rzędzińskiej, Tuchowie czy Dąbrowie Tarnowskiej.
- Rak piersi jest najczęstszym nowotworem rozpoznawalnym u kobiet. Rocznie w całej Polsce mamy szesnaście tysięcy nowych zachorowań. U nasz w szpitalu co roku diagnozujemy kilkadziesiąt przypadków raka piersi - mówi dr Maria Srebro, lekarze onkolog w Szpitalu św. Łukasza.
W spotkaniach wzięło udział w sumie 1,1 tysiąca osób z całego województwa Małopolskiego. Wśród nich była zarówno młodzież jak i seniorzy. Specjaliści prowadzący zajęcia próbowali zwiększyć ich czujność na różne objawy chorób nowotworowych.
- Najważniejszą prawdą onkologiczną jest to, żeby wcześnie zdiagnozować nowotwór. Wyleczenie zależy od stopnia zaawansowania w momencie postawienia rozpoznania. Nie ma nieważnych objawów, każdy objaw, który jest powtarzalny, uciążliwy, należy wyjaśnić. Podczas spotkań uczymy przede wszystkim, aby nie bać się kontaktu z onkologią - podkreśla Anna Czech, dyrektor Szpitala im. św. Łukasza w Tarnowie.
W ramach programu uruchomiono również onkologiczny telefon zaufania. Każdy mógł zadzwonić do specjalisty i uzyskać niezbędne dla siebie informacji. - Żaden telefon nie został zlekceważony. Każdy uzyskał potrzebne mu informacje - zaznacza dr Maria Srebro.
Organizatorzy akcji "Przechytrzyć raka" liczą, że dzięki niej zwiększy się liczba wcześnie wykrytych nowotworów co w efekcie pozwoli wygrać z chorobą wielu pacjentom.
