Helikopter uratował życie 27-letniemu traktorzyście z Jamnej
Niszczejący pałacyk przejęli kilka lat temu w użytkowanie bracia kurkowi. Plany mieli ambitne, jednak nic z nich nie udało się zrealizować, a urokliwy budynek chylił się ku nieuchronnej ruinie. - Pisaliśmy wnioski o dofinansowanie remontu, szukaliśmy pieniędzy w różnych funduszach. Mieliśmy jednak za małą siłę przebicia, a rozdzielający dotacje patrzyli na bractwo gorzej niż na wnioski, które kierowały do nich samorządy - mówi Andrzej Sasak, członek bractwa.
Obiekt wprawdzie zawsze był miejski, ale formalnie od września ubiegłego roku, na mocy aktu notarialnego, samorząd ponownie stał się jego użytkownikiem. - Było to podstawowym warunkiem pozyskania przez miasto dotacji z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na adaptację na Galerię Miejską - mówi Dorota Kunc-Pławecka, rzecznik prezydenta.
Wyceniane na blisko 5,5 mln zł prace właśnie się rozpoczęły. Za rok budynek ma nie tylko wyglądać tak jak za czasów swojej świetności, ale - jak zapowiada magistrat - pełnić funkcję znakomicie wyposażonego centrum sztuki, oferującego bogatą ofertę edukacyjno-kulturalną.
Nowa siedziba Galerii Miejskiej - placówka mieści się w zaadaptowanych pomieszczeniach na dworcu PKP - wyposażona ma zostać m.in. w system wystawienniczy do ekspozycji wewnątrz i na zewnątrz budynku, mobilną scenę, projektory multimedialne, wielkoformatowy ekran i nowoczesny system oświetlenia i nagłośnienia. W pałacyku będą mogły odbywać się nie tylko wystawy, ale też wykłady, festiwale, prelekcje i konferencje.
Bractwo nie do końca rozstało się ze swoją historyczną siedzibą. Chce zaadaptować sąsiadujący z pałacykiem dom ogrodnika, w którym jeszcze do niedawna mieściła się prywatna restauracja. - Chcemy uruchomić podobną działalność w tym miejscu w istniejącej przybudówce - mówi Andrzej Sasak.
Pomysł nie podoba się konserwatorowi zabytków i urzędnikom miejskim. - Te wybudowane na dziko baraki nie pasują do tego miejsca. Nadają się tylko do wyburzenia, a zamiast nich można utworzyć tutaj oranżerię. To miałoby sens, byłoby miłe dla oczu - mówi Andrzej Cetera, dyr. delegatury ochrony zabytków.
Zobacz zdjęcia ślicznych Małopolanek! Wybierz z nami Miss Lata Małopolski 2011!
Kochasz góry?**Wybierz najlepsze schronisko Małopolski**
Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail