„Adaptacja i modernizacja Dworu Badenich w Wadowie”
13 maja tego roku została zwarta umowa na wykonanie robót budowlanych związanych z wykonaniem zadania inwestycyjnego pn.: „Adaptacja i modernizacja Dworu Badenich w Wadowie”, dla Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. Wykonawcą jest firma Impuls Contractor Sp. z o.o.
Zakończenie realizacji całości zamówienia zaplanowany jest do dnia 13 grudnia 2025 r., przy czym zakres podstawowy (tylko na te prace na razie są zagwarantowane pieniądze) w terminie do dnia 12 grudnia 2024 r.
- Zakres prac podstawowych obejmuje wykonanie robót budowlanych obejmujących między innymi wykonanie podbicia odcinkowego istniejących fundamentów budynku, pogłębienie poziomu posadzki części podziemnej względem istniejącego przez wykonanie płyty posadzki żelbetowej, wykonanie izolacji przeciwwodnej i termicznej fundamentów, wyburzenie ścian działowych, skucie tynków wewnętrznych, osuszenia ścian i impregnacje, demontaż posadzek i okładzin ściennych, demontaż starych instalacji, wywóz i utylizacja gruzu oraz elementów z rozbiórki - wymienia Aleksandra Mikolaszek z ZZM-u.
Teren budowy przekazany został Wykonawcy 20 maja.
- W tym momencie trwają prace organizacyjne oraz przygotowawcze, przede wszystkim oczyszczenie obiektu ze śmieci. W dalszych krokach demontaż posadzek, okładzin ściennych. Na chwilę obecną organizacja placu budowy dostosowana zostanie do organizowanych w czerwcu Dni Wadowa, tak aby nie utrudniać przeprowadzenia wydarzenia w tym miejscu - dodaje Alweksandra Mikolaszek.
W odnowionym dworze ma się znaleźć dom kultury zarządzany przez Ośrodek Kultury Kraków - Nowa Huta oraz filia Biblioteki Kraków, a także pomieszczenia dla Stowarzyszenia Przyjaciół Wadowa.
Długa historia niekończących się remontów
Sprawa dworu w Wadowie ciągnie się od 2019 r. gdy Radni Miasta Krakowa wraz z mieszkańcami podjęli dyskusję na jego temat. Już wówczas wyraźnie zaznaczono, że zabytek trzeba przywrócić do dawnej świetności. Do dwóch pierwszy dialogów technicznych nie przystąpiła żadna firma, która chciałaby zgłosić pomysły zagospodarowania dworu. Ze względu na to, że dwa pierwsze dialogi okazały się fiaskiem, ZZM zorganizował więc trzeci. Urzędnicy zwracali uwagę, że dwór Badenich to szansa na partnerstwo publiczno-prywatne (PPP). Dwa nieudane dialogi nie były jedynym problemem. Wielki problem stanowiła też cena rewitalizacji dworu, której kwota wówczas opiewała na 10 mln zł.
Niestety przez kolejne lata dało się obserwować, jak dwór podupada. Jednym z większych błędów w gospodarowaniu tym miejscem, okazało się wyprowadzenie przedszkola z dworu przed 20 laty. Następnie jego złą kondycję pogorszył jeszcze pożar w 2008 r. który strawił część więźby dachowej wraz z dachem.
Od 2017 r. budynek jest zarządzany przez ZZM. Dotychczas na zlecenie miejskiej jednostki wykonano szereg prac interwencyjnych i zabezpieczających dworek. Wśród przeprowadzonych prac wykonano system odprowadzania wody opadowej z połaci dachowej, rozebrano schody wejściowe od strony południowej i wykonano nową konstrukcję żelbetową jako podstawę do ich rekonstrukcji, a także oczyszczono powierzchnię ścian zewnętrznych budynku z graffiti. Jak wylicza ZZM - Prace były prowadzone pod nadzorem przedstawiciela biura MKZ w Krakowie. Zakończono je i odebrano w maju 2021 r.
Historia dworu
Budynek dawnego dworu Badenich w Wadowie jest zlokalizowany w Krakowie przy ul. Glinki 63. Wybudowano go w 1874 roku, według projektu Antoniego Łuszczkiewicza na zamówienie Józefa Badeniego, ówczesnego właściciela wsi Wadów. Dwór jest murowany i ma w sobie cechy neorenesansowe. Do 1930 roku był w posiadaniu Józefa Badeniego, a także jego żony Heleny, którzy nie mieli dzieci. Następną właścicielką dworu była Zofia Kulinowska, która zamieszkiwała dwór do 1945 roku. Po wojnie w budynku znajdowała się szkoła, a następnie wspomniane już przedszkole do 2003 r. Od lat 90. XX wieku dwór jest we władaniu Gminy Miejskiej Kraków.
