Zwykle o tej porze roku para łabędzi z Parku Strzeleckiego przebywa w gospodarstwie rolnym pod Tarnowem, gdzie zimuje do wiosny.
Brak mrozów powoduje teraz, że ptaki wciąż pozostają atrakcją parku.
- Odwiedziliśmy nasze łabędzie przed weekendem. Są w dobrym stanie, nie ma teraz potrzeby, żeby zabierać je z parku. Monitorujemy sytuację i jeśli przyjdą mrozy ptaki pojadą do gospodarstwa - zapewnia Józef Czupryna z referatu gospodarki komunalnej UMT.
Łabędzie w parku zamieszkały w 1997 r. Zbudowano dla nich kamienną wysepkę na stawie oraz drewniany domek. Wielkie ptaki dzielą go z dzikimi kaczkami, których obecnie jest już około 50.
Łabędzie podziwiają mieszkańcy, którzy odwiedzają reprezentacyjny tarnowski park.
Królewskie ptaki są także często przez nich dokarmiane. Urzędnicy apelują jednak, aby nie dawać im chleba.
Wrzucany do wody chleb, jest szkodliwy dla całego ekosystemu. Nie zjedzony tonie i gnije, powodując nadmierny rozkwit glonów w wodzie stawu.
KONIECZNIE ZOBACZCIE:
WIDEO: Dlaczego warto dbać o środowisko?
Źródło: Dzień Dobry TVN, x-news