FLESZ - Plastikowa rewolucja już w 2021 roku
Zlokalizowana w samym centrum miasta kamienica to jedna z antywizytówek Tarnowa. XIX-wieczny obiekt na rogu placu i ul. Wielkie Schody od dawna nie może doczekać się renowacji.
Budynek w 2009 roku strawił pożar. Jego właściciele bezskutecznie próbowali nieruchomość sprzedać. Nic nie wyszło im też z planów rozbudowania kamienicy i urządzenia w niej m.in. mieszkań.
- Przeprowadzenie modernizacji uzależnialiśmy od otrzymania pieniędzy z Unii Europejskiej – mówi nam jeden z właścicieli kamienicy. Dotacji jednak nie uzyskali. - Nie stać nas, by bez wsparcia unijnego przeprowadzić rozbudowę. To są olbrzymie sumy - dodaje.
Miasto ma pomysł na kamienicę przy Rynku 6
Niedawno pojawiła się zupełnie nowa koncepcja. Miasto ma pomysł przejęcia budynku, zmodernizowania go i utworzenia Centrum Dialogu wraz z zimowym ogrodem.
- Wszystkich nas razi spalona kamienica na Rynku, bardzo źle wygląda i szkodzi wizerunkowi miasta. Jesteśmy po rozmowie z właścicielami, którzy są skłonni ją sprzedać – podkreśla Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.
Z kamienicy, prócz czołowej elewacji od strony Rynku, nie zostałoby prawie nic. Miasto chciałoby urządzić w odbudowanym wnętrzu coś wyjątkowego. Przestrzeń w środku byłaby otwarta i przeszklona. Odbywałyby się tutaj spotkania i można by się zrelaksować w otoczeniu innym niż restauracyjne, którego na tarnowskim Rynku nie brakuje.
- Tarnowianie i turyści chętnie odwiedzają Starówkę i zauważamy, że potrzebne jest takie miejsce gdzie można niezobowiązująco usiąść – twierdzi Roman Ciepiela.
Centrum Dialogu, jak sama nazwa sugeruje, miało by pozwolić urzędnikom na lepszy kontakt z mieszkańcami.
- Chcemy intensywniej i częściej konsultować niektóre rzeczy z mieszkańcami, wsłuchiwać się w ich głos, a równocześnie dać im możliwość komunikacji dwustronnej - zaznacza prezydent Tanowa.
Rozważane jest również połączenie pieszym szlakiem podwórek kamienic usytuowanych na południowej pierzei Rynku.
Konsultacje z konserwatorem zabytków w Tarnowie
Miasto jest już po rozmowie z konserwatorem zabytków. Kamienica przy Rynku 6 znajduje się bowiem na obszarze średniowiecznego układu śródmieścia Tarnowa, wpisanego do rejestru zabytków.
- Wszelkie roboty przy tej kamienicy muszą być z nami uzgodnione – podkreśla Paulina Obara, szefowa tarnowskiej delegatury WUOZ. - My przekażemy wytyczne konserwatorskie, ale będziemy ingerować tylko jeśli chodzi o bryłę zewnętrzną, temu co będzie znajdowało się w środku dajemy dowolność. Dobrze, by ten obiekt nie niszczał, dlatego jesteśmy otwarci na rozmowy - dodaje
Trzej prywatni właściciele kamienicy już rozmawiają z miastem na temat sprzedaży nieruchomości.
- Wszystko jest na dobrej drodze. Mamy nadzieję, że się na uda – podkreśla jeden z nich.
Remont kamienicy przy Rynku 6 za Fundusze Norweskie?
Kupno kamienicy i utworzenie tam Centrum Dialogu zależy jednak od zdobycia dofinansowania. Przygotowywane są właśnie wnioski do konkursu w ramach tzw. Funduszy Norweskich. Miasto stara się o 40 mln zł. Projekt jest częścią pakietu pomysłów, na których realizację miasto chciałoby otrzymać dofinansowanie. Zostanie on złożony w ciągu najbliższych tygodni.
Prace przy powstaniu Centrum Dialogu mogą kosztować od 15-20 mln zł, ale dokładne kwoty będą znane dopiero po ewentualnej transakcji, sporządzeniu dokumentacji i szczegółowych kosztorysów.
