Mowa o poradni w Zespole Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie, która jako jedyna posiada niezbędne wyposażenie (m.in. salę wybudzeniową) i wykwalifikowany zespół specjalistów do wykonywania zabiegów na zębach w narkozie. Poza lekarzem stomatologiem w zabiegu uczestniczy także anestezjolog, pielęgniarka anestezjologiczna, asystent i instrumentariuszka.
- W przypadku wielu osób z zespołem Downa czy cierpiących na różne zaburzenia intelektualne, nie ma innej możliwości leczenia zębów jak tylko w „uśpieniu” - przyznaje Lucyna Cichoń, przewodnicząca tarnowskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Sama jest mamą niepełnosprawnego chłopca, z którym nieraz szła na zabieg w narkozie do ZPS, aby można mu było wyrwać ząb czy założyć plombę.
Zdarza się, że osoby niepełnosprawne bywają agresywne, nie są w stanie spokojnie usiąść na fotelu i kompletnie nie współpracują ze stomatologiem. - Nie pozwalają się dotknąć. Jakiekolwiek podejmowane przez lekarza w zwykłym gabinecie próby zajrzenia do buzi takiej osoby z góry skazane są niepowodzenie - zauważa Lucyna Cichoń.
Poza ZPS-em zabiegów w znieczuleniu ogólnym nie realizuje nikt w Tarnowie i w powiatach: tarnowskim, dąbrowskim, brzeskim i bocheńskim. W skali roku wykonywanych jest ich ok. 500. Korzystają z nich nie tylko niepełnosprawni, ale też inni pacjenci, którzy dysponują skierowaniem od lekarza lub chcą zrobić to odpłatnie, bo np. boją się dyskomfortu związanego z wizytą u dentysty.
- Zabiegi w narkozie przeprowadzają doświadczeni lekarze, którzy na co dzień pracują w poradni chirurgii stomatologicznej. Jeżeli ta nie dostanie kontraktu z NFZ, to oni zapewne odejdą z pracy i nie będzie miał już kto tych zabiegów u nas wykonywać - wyjaśnia Joanna Piotrowska, kierownik Przychodni Stomatologicznej w ZPS. Nie rozumie decyzji funduszu, który nie przyznał przychodni kontraktu na kolejne 5 lat.
- Oferta ZPS w Tarnowie złożona w konkursie nie została wybrana ze względu na niższą ocenę w porównaniu z pozostałymi uczestnikami konkursu - tłumaczy tymczasem Aleksandra Kwiecień, rzecznik NFZ w Krakowie. Dotąd zabiegi w ramach chirurgii stomatologicznej realizowały dwa podmioty. Od 1 lipca kontrakt ma posiadać jeden - NZOZ Alicja Ulanecka przy ul. Mościckiego, gdzie zabiegi w narkozie nie są wykonywane.
- Ponowiliśmy ofertę w konkursie uzupełniającym. W razie czego będziemy się odwoływać. Mam nadzieję, że fundusz spojrzy na temat szerzej, również przez pryzmat tego, że region może zostać pozbawiony zabiegów stomatologicznych w znieczuleniu ogólnym, co byłoby dużym utrudnienie dla niepełnosprawnych. Ci musieliby jeździć na usunięcie zęba aż do Krakowa - mówi Jarosław Kolendo, prezes ZPS.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Pierwsza wizyta dziecka u dentysty
Źródło: Dzień Dobry TVN