Tę interwencję strażnicy miejscy zapamiętają na długo. Na jedno z tarnowskich osiedli wezwała ich lokatorka, która zauważyła, że chwiejąca się na nogach kobieta idzie chodnikiem, ciągnąc za sobą e-hulajnogę z uruchomionej niedawno wypożyczalni.
Gdy patrol pojawił się na miejscu, kobieta zapewniała, że jednoślad kupiła dla syna w supermarkecie. Ostatecznie uznała, że dzieciak obejdzie się ze smakiem i zaproponowała strażnikom, że sprzeda im jednoślad za 300 zł. Tym ostatnim sporo czasu zajęło wytłumaczenie tarnowiance, że sprzęt jest własnością prywatnej firmy i odebrali sprzęt kobiecie, od której wyraźnie czuć było woń alkoholu.
Swoją drogą na tarnowskich chodnikach coraz częściej napotkać można pozostawione przez użytkowników e-hulajnogi. Wielu mieszkańców do końca nie rozumie działanie systemu i uważa, że jednoślady są zwyczajnie porzucane.
Przekonana była o tym inna z mieszkanek miasta, która widząc na chodniku "bezpańską" hulajnogę postanowił zataszczyć ją do domu. Ale też zgłosiła od razu ten fakt na straż miejską i grzecznie poinformowała, że porzucony jednoślad można u niej odebrać.
Sprzętem interesują się również bezdomni. W jednym z przypadków schowali e-hulajnogę w krzaki, aby później ją sprzedać. W tym przypadku strażnicy miejscy również musieli wytłumaczyć, że sprzęt nie został przez nikogo porzucony.
Na razie e-hulajnogi nie są pozostawiane w miejscach, które utrudniałyby ruch pieszych czy samochodów. Poza jednym wyjątkiem. Ktoś pozostawił jednoślad na środku skrzyżowania ulic Krakowskiej z Nowym Światem. - I nie zrobiła to osoba, która z niej korzystała, a ktoś postronny. Nie wiem czy zrobił to przez złośliwość, czy miał jakieś inne powody - mówi Krzysztof Tomasik, komendant straży miejskiej w Tarnowie.
W ramach systemu wypożyczeń działającego w Tarnowie do dyspozycji jest m.in. 20 hulajnóg elektrycznych. Ich amatorzy muszą pobrać na smartfona odpowiednią aplikację i dopełnić innych formalności. Z użyciem aplikacji mogą zlokalizować pojazd znajdujący się najbliżej oraz dokonać jego rezerwacji.
Po zakończeniu podróży można zostawić pojazd w miejscu, który nie będzie utrudniał nikomu przejścia ani przejazdu. Należy to też zrobić w wyznaczonej dla jednośladu strefie.
