https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarnowskie. Oni nadal walczą o władzę

P. Chwał, M. Więcek-Cebula
DębicaMariusz Trojan zdobył w I turze 28,27 proc. głosów
DębicaMariusz Trojan zdobył w I turze 28,27 proc. głosów
Wyborcza dogrywka wzbudza coraz większe emocje w gminach, nie tylko w Tarnowie. Część kandydatów, którzy przegrali w I turze udzieliło poparcia wciąż ubiegającym się o fotele.

W 16 miastach i gminach regionu dojdzie w niedzielę do wyborczej dogrywki. Największe emocje wzbudza wprawdzie druga tura wyborów w Tarnowie, gdzie zmierzą się z sobą Roman Ciepiela i Kazimierz Koprowski, ale coraz gorętsza atmosfera towarzyszy również ostatnim dniom kampanii w pozostałych miejscowościach.

Wygranej nie może być pewien nikt, nawet Grzegorz Wawryka z Brzeska, któremu przed dwoma tygodniami do zwycięstwa w I turze zabrakło niespełna 60 głosów. Rywalizujący z nim Stanisław Pacura (PiS) ma po swojej stronie Ryszarda Ciaćka, który odpadł w walce o fotel burmistrza w pierwszej turze wyborów. W takiej sytuacji każdy wariant jest możliwy.

W Bochni o głosy wyborców powalczą urzędujący burmistrz Stefan Kolawiński i Jan Balicki, przedstawiciel lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości. W mieście soli kampania przeniosła się na ulice. Drugi z kandydatów zgłosił do prokuratury, że ktoś zniszczył jego plakaty wyborcze. Akt wandalizmu ostro potępili przedstawiciele sztabu wyborczego burmistrza Kolawińskiego. Wczoraj urzędujący burmistrz uzyskał też poparcie Wojciecha Zastawniaka, który odpadł w walce o fotel burmistrza w pierwszej turze wyborów.

W Dąbrowie Tarnowskiej z urzędującym od 20 lat Stanisławem Początkiem o głosy wyborców w drugiej turze zmierzy się Krzysztof Kaczmarski, były starosta dąbrowski. Szanse na sukces tego drugiego wzrosły po tym, gdy poparcia udzielił mu trzeci podczas pierwszej tury Wiesław Krajewski z PiS (zdobył 22 proc. głosów). - Taki kapitał poparcia może w drugiej turze zadecydować o wyborze nowego burmistrza - napisał w specjalnym oświadczeniu Wiesław Krajewski.

W Dębicy już wiadomo, że nowy burmistrz na pewno będzie mieć na imię Mariusz, bo obaj kontrkandydaci noszą takie imiona.
Mariusza Trojana, który w I turze zdobył 28 procent głosów, niespodziewanie poparł czwarty 16 listopada Jerzy Gągała (rywalizował z nim przed wyborami o poparcie PiS), natomiast Mariusza Szewczyka pozostałych trzech kandydatów z I tury: Jarosław Śliwa (PO), Marek Kamiński (KWW Edwarda Brzostowskiego) oraz Krzysztof Krawczyk.

Po niedzieli nowych włodarzy będą mieć na pewno mieszkańcy Rzepiennika Strzyżewskiego, Nowego Wiśnicza i Ryglic, w których dotychczasowi włodarze zajęli w I turze trzecie miejsca. - Do wyborów pójdę, ale nie powiem na kogo zagłosuję. Na pewno oddam ważny głos, ale szczerze mówiąc byłam przekonana, że to ja znajdę się w drugiej turze, a nie moi oponenci - mówi Teresa Połoska, burmistrz Ryglic.

Nowego wójta wybiorą w niedzielę również w Pleśnej i Lisiej Górze. Dotychczasowi włodarze nie wystartowali bowiem w wyborach.

Emocjonująca walka zapowiada się w Tuchowie, gdzie o zwycięstwie Adama Drogosia lub Mariusza Rysia zdecydują głosy osób, które w I turze postawiły na Marka Surmacza z PiS.

Fakty

Pojedynki w gminach
- Gmina Bochnia: Jerzy Lysy (w I turze - 40 proc.) - Marek Bzdek (31 proc.)
- Nowy Wiśnicz: Małgorzata Więckowska (47 proc.) - Andrzej Stańczyk (24 proc.)
- Rzezawa: Józef Słonina (31 proc.) - Mariusz Palej (25 proc.)
- Lisia Góra: Arkadiusz Mikuła (46 proc.) - Sławomir Turek
(19 proc.)
- Pleśna: Józef Knapik (42 proc.) - Leszek Nowicki (36 proc.)
- Ryglice: Bernard Karasiewicz (47 proc.) - Paweł Augustyn (17 proc.)
- Rzepiennik Strzyżewski: Andrzej Jarocha (32 proc.) - Marek Karaś (26 proc.)
- Tuchów: Adam Drogoś (38 proc.) - Mariusz Ryś (38 proc.)
- Wierzchosławice: Zbigniew Drąg (38 proc.) - Wiesław Rajski (32 proc.)
- Wojnicz: Tadeusz Bąk (45 proc.) - Jacek Kurek (44 proc.)
- Żyraków: Marek Rączka
(42 proc.) - Bożena Osocha (28 proc.)

Jak i gdzie głosować?
- Wyborcy dostaną tylko jedną kartę, na której mają postawić krzyżyk przy nazwisku jednego z dwóch kandydatów. Lokale wyborcze będą czynne w niedzielę od godz. 7 do 21, w tych samych miejscach, co 16 listopada. Wyniki powinny być znane do godz. 2 w nocy.

**Prawybory „Gazety Krakowskiej”. Dogrywka. Głosuj w drugiej turze!

Wybieraj prezydentów, burmistrzów i wójtów.
Prawybory „GK”. Dogrywka w najpopularniejszych miastach i miejscowościach:
Kraków | Tarnów | Nowy Sącz | Piwniczna | Mogilany | Zakopane | Wolbrom**

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Michał
Kraków, 2007-07-19

Do Pana Wiesława Rajskiego Wójt Gminy Wierzchosławice

Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie, działając na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 55, poz. 577 z późn. zm.) przeprowadziła kompleksową kontrolę gospodarki finansowej Gminy Wierzchosławice, ze szczególnym uwzględnieniem działalności w latach 2005 – 2006.

Ustalenia kontroli zawarte w dwustronnie podpisanym protokole w dniu 1 czerwca 2007 r. wykazały nieprawidłowości w gospodarce finansowej, do których zaliczyć należy:

- nieprzeprowadzenie za 2005 r. i 2006 r. kontroli 5% wydatków w jednostkach organizacyjnych gminy, co stanowi o nieprzestrzeganiu wymogu art. 127 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2003 r. Nr 148, poz. 15) oraz art. 187 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (tekst jednolity Dz. U. Nr 249, poz. 2104 z późn. zm.). Za 2005 rok dotyczy to Szkoły Podstawowej w Bogumiłowicach, SP w Ostrowie, SP w Dwudniakach, Przedszkola Samorządowego w Wierzchosławicach i PS w Bogumiłowicach. Ta nieprawidłowość za 2006 r. dotyczy szkół podstawowych w Łętowicach, w Mikołajowicach, Gimnazjum w Wierzchosławicach oraz Przedszkola Samorządowego w Wierzchosławicach,

- nieprawidłowości w zakresie gospodarowania mieniem komunalnym, polegające na:

· niewłaściwym ustaleniu ceny zbycia dla działki o numerze 582/58 w Wierzchosławicach. Cena netto zbycia działki bez należnego podatku VAT była niższa niż cena ustalona w operacie szacunkowym, co jest niezgodne z przepisem art. 67 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 z późn. zm.), zgodnie z którym cyt.:” przy sprzedaży nieruchomości w drodze bezprzetargowej,o której mowa w art. 37 ust. 2 i 3, cenę nieruchomości ustala się w wysokości nie niższej niż jej wartość, z zastrzeżeniem ust. 3a.”,

· niezamieszczeniu w prasie informacji o wykazie nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży przez Gminę przy zbyciu działki o numerze 582/58 w Wierzchosławicach, co stanowi naruszenie przepisu art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 z późn. zm.),

- niepełne przestrzeganie przepisów rozporządzeń Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990 i poz. 1991 z późn. zm.), poprzez :

· nieokreślanie numeru rejestracyjnego pojazdu i jego pojemności przy wystawianiu delegacji służbowych,

· nieprawidłowe rozliczanie delegacji na wyjazdy zagraniczne w 2006 r., co miało miejsce w przypadku poleceń wyjazdów służbowych: Nr 82/06 na okres od 08 - 09 luty 2006 r., Nr 162/06 na okres od 24 - 28 marca 2006 r., Nr 347/06 na okres od 23 - 26 czerwiec 2006 r.,

- nieprzestrzeganie przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych, poprzez :

· nieskładanie przez członków komisji przetargowych oświadczeń wymaganych art.17 ust. 1 i ust. 2 ustawy, co miało miejsce w przypadku zamówień publicznych; „Budowa chodnika w Mikołajowie – Bogumiłowicach” i „Modernizacja kotłowni w budynku Urzędu Gminy w Wierzchosławicach”

· niezawieranie odrębnych umów na roboty dodatkowe (dobudowa sali korekcyjnej do istniejącej Szkoły Podstawowej w Bogumiłowicach) i roboty zamienne (modernizacja przepompowni w Ostrowie),

· nieegzekwowanie od wykonawców robót gwarancji zabezpieczenia należytego wykonania umowy dostosowanych do zmienionych terminów zakończenia wykonania robót i rękojmi w przypadkach dobudowy sali korekcyjnej przy Szkole Podstawowej w Bogumiłowicach oraz modernizacji przepompowni w Ostrowie,

· powołanie komisji przetargowej do przeprowadzenia przetargu na „Modernizację kotł
j
jbt
Ciekawe czy jakis nn pisior powie, ze II tura wyborow w Tarnowie, została sfałszowana.
T
Toth
Może ktoś zaglądnie na tą stronę więc odsyłam do lektury uchwały Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej z dnia 17 października 2014 r. dot. wykonania budżetu za I półrocze 2014 r.

Uchwała Kolegium Regionalne Izby Obrachunkowej w Krakowie
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska