Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tatry: rura w Pięciu Stawach do poprawki

Przemysław Bolechowski, współpr. Halina Kraczyńska
Marcin Makówka
Tatrzański Park Narodowy naciska na spółkę Karpaty PTTK, do której należą górskie schroniska, aby wybudowała wreszcie oczyszczalnię przy Murowańcu, który jest jednym z najbardziej obleganych przez turystów miejscem. Krytykuje także sposób, w jaki prowadzona jest inwestycja przy schronisku w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

Nowoczesne oczyszczalnie ścieków posiada w tej chwili pięć z siedmiu schronisk górskich po polskiej stronie Tatr: nad Morskim Okiem, w Dolinie Roztoki, na Hali Kondratowej i hali Ornak oraz w Dolinie Chochołowskiej. W lipcu Karpaty PTTK rozpoczęły inwestycję w Pięciu Stawach.

Do tej pory działała tam tzw. oczyszczalnia mechaniczna, czyli po prostu doły chłonne, do których wlewano nieczystości. Z tych dołów fekalia wyciekały między skałami do potoku wypływającego z Wielkiego Stawu Polskiego. Teraz w Pięciu Stawach powstaje elektrownia wodna i nowoczesna oczyszczalnia biologiczna. Inwestycja ma się zakończyć w przyszłym roku.

- Liczę, że prace spowodują, iż w dolinie nie będzie wreszcie czuć fetoru fekaliów - mówi Paweł Skawiński, dyrektor Parku. Jednak ma uwagi co do postępów prac. Według TPN, inwestycja Karpaty PTTK po prostu szpeci góry. Chodzi m.in. o rurę doprowadzającą wodę do elektrowni, która nie jest niczym przysłonięta.

Wątpliwą ozdobę tatrzańskiej doliny zauważyli też turyści. - Dolina Pięciu Stawów powinna wyglądać tak jak przed 100 albo i 200 laty. Nie chciałabym tam widzieć żadnych rur czy jakiejś elektrowni. Wiem, że takie urządzenia są obecnie konieczne, ale dobrze byłoby je w jakiś sposób zamaskować - mówi pani Agnieszka, turystka z Łodzi, która jesienią postanowiła wybrać się w góry.
Jerzy Kalarus, prezes Karpaty PTTK, przyznaje, że wie o tych zastrzeżeniach. - Jesteśmy jednak w trakcie realizacji inwestycji. Przed zakończeniem prac rura zostanie zamaskowana, tak że turyści nie będą jej widzieć - zapewnia.

Mimo tych deklaracji parkowcy chcą wszystkiego dopilnować osobiście. Już zapowiedzieli, że na wiosnę, kiedy stopnieje śnieg, wspólnie z PTTK udadzą się do Pięciu Stawów na wizję lokalną. Wtedy szczegółowo ustalą, jakie dodatkowe prace trzeba tam jeszcze wykonać. - Skrupulatnie dostosujemy się do wytycznych TPN - potwierdza Kalarus.

Tymczasem pozostaje do rozwiązania problem schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej. PTTK zapewnia, że prace przy nowoczesnej oczyszczalni ruszą tam w przyszłym roku.
- Jest już kabel energetyczny, doprowadzony z Kasprowego Wierchu w rejon schroniska - przypomina prezes Kalarus. - Pozostało jeszcze jedynie zamontować stację trafo i będziemy mieć zasilanie do ogrzewania Murowańca, jak i oczyszczalni ścieków, której budowę mamy w planach.

TPN zależy na tym, aby nowa oczyszczalnia obsługiwała nie tylko schronisko, ale i pozostałe budynki znajdujące się w tej części Tatr, jak choćby Betlejemkę, czyli ośrodek szkoleniowy Polskiego Związku Alpinizmu, stację IMGW i dwa budynki Parku. PTTK przedstawiło projekt oczyszczalni i TPN dokonał już ostatnich poprawek.

- Chcemy w przyszłym roku ostatecznie rozwiązać sprawę ścieków w Tatrach - zapowiada kategorycznie Paweł Skawiński. - Nic poza czystą wodą nie może być wypuszczane do przyrody. Dlatego jak tylko możemy, dopingujemy PTTK, aby jak najszybciej prowadziło inwestycje.

Turyści korzystający z tatrzańskich schronisk kibicują staraniom dyrekcji Parku. Równocześnie zauważają jednak, że w kwestii dbania o zachowanie piękna polskich Tatr sam TPN też nie jest bez winy. Wskazują rurę biegnącą wzdłuż szlaku z Kuźnic na Kalatówki. W 2003 roku TPN obiecał, że to rozwiązanie tymczasowe. Tymczasem wciąż można ją podziwiać.
- Takie elementy warto by jakoś zakryć, może schować pod gałęziami, tak by nie było ich widać - sugeruje Andrzej Tomcki, turysta z Poznania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska