FLESZ - Szczepionka na COVID nie zakończy pandemii
- Nie zostały jeszcze podjęte ostateczne decyzje w jaki sposób to przeprowadzimy. Bierzemy pod uwagę różne warianty. Może to być taka metoda, że damy uprawnienia lekarzom rodzinnym i każdy będzie mógł przyjść do przychodni i przejść test. I w tym modelu testy byłyby dobrowolne. Drugi model może zakłądać wykorzystanie całej sieci punktów drive true, mieszkańcy otrzymywaliby skierowania na testy. I w tym przypadku - gdybyśmy wybrali taki model - zapewne byłby obowiązek wykonania testu - poinformował Adam Niedzielski Minister Zdrowia w porannej rozmowie RMF FM.
I zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu zostanie podjęta decyzja czy testy na koronawirusa będą obowiązkowe.
Minister Niedzielski pytany także o to, kiedy masowe testy m.in. w Małopolsce w ogóle się rozpoczną, stwierdził, że "jeśli byśmy wybrali pierwszy z wymienionych modeli, to testowanie mogłoby się rozpocząć tak naprawdę od razu, w przypadku drugiego modelu potrzeba zapewne około tygodnia lub dwóch na zorganizowane logistyki".
Ostateczne decyzje mają zapaść w tym tygodniu.
Przypomnijmy, że zgodnie z zapowiedzią ministerstwa zdrowia Małopolska będzie jednym z trzech województw, które zostaną objęte testami przesiewowymi, pod kątem koronawirusa.
Badania będą realizowane za pomocą testów antygenowych na obecność wirusa SARS-CoV-2. Za pomocą badania wykrywa się obecność określonych białek (antygenów), w wymazie z nosogardzieli, dzięki czemu mogą potwierdzić trwającą infekcję.
Minister zdrowia pytany o wiarygodność szybkich testów przesiewowych na koronawirusa stwierdził, że "rzeczywiście te testy mają wysokie czułości w grupie osób które mają objawy i duże namnożenie wirusa w ogranizmie, natomiast przy lżejszym stanie te testy nie zawsze wychodzą pozytywne, czyli są tzw. fałszywie ujemne".
Pod koniec października minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że testy antygenowe będą taką samą podstawą do stwierdzania obecności koronawirusa, jak testy PCR. Szybkie testy antygenowe dają wynik już po kilkunastu minutach. Mają być wykonywane głównie w szpitalach, na SOR-ach i izbach przyjęć, ale można je też wykonać samemu.
Badania przesiewowe, również za pomocą testów antygenowych, przeprowadziła Słowacja na prawie całej 5,5-milionowej populacji (z wyjątkiem dzieci do 10. roku życia). Wynik pozytywny uzyskano dla ok. 1 procenta populacji.
