https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Testy w elektrociepłowni. Poleci czarny dym

Piotr Rąpalski
28.10.2015 krakow kominy elektrocieplownia legfot. wojciech matusik / polskapresse
28.10.2015 krakow kominy elektrocieplownia legfot. wojciech matusik / polskapresse Wojciech Matusik / Polskapress
Na przełomie maja i czerwca w krakowskiej elektrociepłowni EDF rozpoczną się testy rozruchowe nowych 8 kotłów opalanych olejem lekkim o mocy 35 MW każdy. Skutkiem tej operacji może być chwilowa emisja dymu o ciemnym zabarwieniu z kominów nowej kotłowni.

Testy mają potwierdzić prawidłowość wykonania nowej instalacji przez wykonawców i przygotować je do pracy w okresie zimowym. Pierwszy etap testów potrwa do połowy lipca natomiast kolejny zostanie przeprowadzony na początku sezonu grzewczego.

Nowa kotłownia szczytowa to jeden z elementów nowych instalacji proekologicznych, w skład których wchodzą również instalacja odsiarczania oraz instalacja odazotowania spalin na blokach 3 i 4. Nowa kotłownia zastąpi stare kotły wodne opalane węglem. Cały program dostosowania instalacji krakowskiej elektrociepłowni do nowych wymagań środowiskowych rozpoczął się w 2013 roku i będzie kosztował około 650 mln zł. Kolejnym etapem przedsięwzięcia jest aktualnie realizowana instalacja odazotowania spalin na blokach 1 i 2, która zakończy się w 2017 roku.

Informacja została przekazana do Urzędu Miasta Krakowa przez firmę EDF Polska w ramach uruchomionego niedawno miejskiego systemu informowania mieszkańców o sytuacjach mogących negatywnie wpłynąć na jakość środowiska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Młody
Jeśli ironia to przepraszam, nie odczytałem :)
.
ironia
;)
M
Młody
Komentarz Pana Grzesia w stylu róbny dachy z polskiego eternitu byłe nie z niemieckich dachówek, a to, że ludzie poumierają od azbestu to nic. Patryjotyzm jak cholera.
g
gość
Bardzo fajnie.
Nie dość, że jest wcześniej informacja o planowanym zadymieniu, to wiadomo, że efektem będzie realnie mniejsze zanieczyszczenie krakowskiego powietrza. Widząc takie działania, jakoś bardziej czuję się zmotywowany do brnięcia przez trudy wymiany pieca węglowego, bo widzę, że przykład idzie z góry.
G
Grzesio ze wsi Kraków.
Jak to olejem? Przecież to zdrada polskiego węgla, polskich kopalń i polskich górników!
Nie damy sobie pluć w twarz francuskim koncernom i unijnym reakcjonistom!
Mam nadzieje na interwencję polskiego rządu.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska