https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na początku czerwca krakowska elektrociepłownia w Łęgu wyłączy komin. Prace remontowe potrwają 29 dni

Aleksandra Łabędź
Na początku czerwca krakowska elektrociepłownia wyłączy komin. Prace remontowe potrwają 29 dni
Na początku czerwca krakowska elektrociepłownia wyłączy komin. Prace remontowe potrwają 29 dni Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
W poniedziałek, 3 czerwca br., rozpocznie się planowany postój technologiczno-remontowy Instalacji Mokrego Odsiarczania Spalin (IMOS) w krakowskiej elektrociepłowni. Oznacza to, że przez 29 dni komin nie będzie pracować i przez ten czas nie będzie widoczna unosząca się nad nim para wodna. Postój nie będzie miał wpływu na produkcję ciepła.

Odstawienie z ruchu IMOS to planowe działanie, które ma na celu zapewnienie jego prawidłowej eksploatacji. W tym czasie wykonane zostaną niezbędne przeglądy, naprawy i remonty poszczególnych elementów instalacji. Cały proces wpisany jest w standardową procedurę działania krakowskiej elektrociepłowni i ma na celu zapewnienie skuteczniejszej i bardziej ekologicznej pracy urządzeń.

- W czasie postoju IMOS spaliny odprowadzane będą za pośrednictwem drugiego komina, a pozostałe urządzenia ochrony powietrza, tj. elektrofiltr i instalacja odazotowania spalin pozostaną nadal w eksploatacji. Jednocześnie, na czas postoju instalacji, w elektrociepłowni będzie wykorzystywany węgiel niskosiarkowy, dzięki czemu zostaną ograniczone emisje do powietrza. Postój nie będzie miał wpływu na produkcję ciepła, która realizowana jest w sposób ciągły, zgodnie z zapotrzebowaniem mieszkańców - wyjaśnia Konrad Mróz z biura prasowego Grupy PGE.

Na czym polega technologia odsiarczania?

Jak tłumaczy Mróz: - Technologia mokrego odsiarczania polega na wiązaniu tlenków siarki zawartych w spalinach za pomocą mieszaniny mączki kamienia wapiennego z wodą, tak zwanego sorbentu. W związku z tym, że sorbent ma bezpośredni kontakt z gorącymi spalinami, znaczna część wody znajdująca się w tej instalacji odparowuje i w postaci pary wodnej unosi się z komina do atmosfery. Stąd też widoczny stale nad kominem obłok pary wodnej.

PGE Energia Ciepła Oddział nr 1 w Krakowie jest największym producentem ciepła i energii elektrycznej w Krakowie. Wytwarza niemal 70 proc. ciepła dostarczanego mieszkańcom Krakowa.

Kosmiczny poziom matur rozszerzonych - uczniowie załamani

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska