
W tym budynku powstaną m.in. laboratoria, sale wykładowe
W budynku dydaktycznym „B”, na powierzchni ponad 23 tys. m², znajdą się laboratoria studenckie, sale praktycznej nauki, sale średniej i niskiej wierności, sale do zajęć z symulacji medycznej, sale rozszerzonej rzeczywistości, sale wykładowe i seminaryjne oraz pomieszczenia administracyjne dla jednostek organizacyjnych UJ CM. Na piętrach od drugiego do piątego zaprojektowano łącznik między budynkiem „B” a budynkiem dydaktyczno-laboratoryjnym „A”. Nowo wybudowany obiekt dydaktyczno-administracyjny będzie miejscem pracy i nauki dla około 3 tys. osób jednocześnie, w tym około 300 nauczycieli akademickich i pracowników administracyjnych oraz około 2,5 tysiąca studentów.
W połowie przyszłego roku zakończą się prace przy budowie budynku dydaktyczno-laboratoryjnego „A”. Aktualnie na terenie inwestycji prowadzone są prace wykończeniowe, realizowane zgodnie z harmonogramem – od kondygnacji podziemnych, gdzie znajdują się pomieszczenia Zwierzętarni, po kondygnacje nadziemne, przeznaczone na różnego typu laboratoria.
W części podziemnej trwają prace związane z tapetowaniem, montażem wykładzin na posadzkach, układaniem płytek ceramicznych w toaletach ogólnodostępnych, a także instalacją drzwi i wind obsługujących tę część budynku. Na dachu zakończono już prace izolacyjne, a obecnie trwa montaż instalacji obsługujących centrale wentylacyjne, agregaty wody lodowej oraz systemy oddymiania budynku. Na zewnątrz budynku kontynuowane są prace elewacyjne.

Poszerzenie możliwości badawczych i poprawa jakości kształcenia
- Rozbudowa Kampusu Medycznego jest strategiczną inwestycją dla rozwoju miasta i Małopolski. Potrzeby mieszkańców w zakresie kształcenia kadry i opieki medycznej są coraz większe, także ze względu na zmianę struktury wiekowej Polaków oraz wzrost częstości chorób cywilizacyjnych. Dotychczasowa działalność Kampusu, a zwłaszcza Szpitala Uniwersyteckiego i Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego, spotyka się z wielkim uznaniem lokalnej społeczności. Poszerzenie możliwości badawczych i poprawa jakości kształcenia nowych kadr medycznych, przysłuży się mieszkańcom Krakowa i województwa małopolskiego. Ukończenie Kampusu umożliwi przeniesienie kolejnych katedr i innych jednostek UJ CM ze starych, często zabytkowych budynków, znajdujących się w różnych częściach miasta, nie spełniających dzisiejszych standardów kształcenia i prowadzenia badań naukowych — budynków, które generują coraz wyższe koszty utrzymania – mówił prof. Maciej Małecki, prorektor UJ ds. Collegium Medicum.
Inwestycja warta miliony
Inwestycja obejmująca budynek A i B odbywała się dotąd ze środków własnych uczelni, ale ta formuła ze względu na możliwości finansowe UJ CM uległa wyczerpaniu. Na ukończenie całego kompleksu badawczo-edukacyjnego potrzebne są wielomilionowe fundusze, których źródłem może być jedynie państwo polskie.
26 listopada premier Donald Tusk ogłosił decyzję o przeznaczeniu 1,5 mld zł na uzupełnienie środków i działania prowadzone przez uczelnie będące pod nadzorem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zgodnie z decyzją rządu, Uniwersytet Jagielloński ma otrzymać 182 miliony dofinansowania inwestycyjnego w postaci obligacji państwowych.
– Część tych środków zostanie przeznaczona na kontynuację budowy budynku dydaktycznego, którego kamień węgielny został dziś uroczyście wmurowany. Niemniej jednak część, która przypadnie UJ CM wystarczy zapewne na pokrycie mniej niż połowy brakującej kwoty. Z nadzieją oczekujemy pozytywnego rozpatrzenia wniosku o dodatkowe dofinansowanie inwestycji, który Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum złożył do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jednocześnie niecierpliwie czekamy na ogłoszenie przez Ministerstwo Zdrowia, od dawna opóźnionego, konkursu z funduszy Krajowego Planu Odbudowy (KPO) dla uczelni z tzw. „drugiego koszyka”, przeznaczonego na infrastrukturę dydaktyczną w obszarze medycyny – skomentował prof. Maciej Małecki.

Rozbudowa i modernizacja Kampusu Medycznego
Inwestycje pozwolą na integrację działalności statutowej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum z działalnością medyczną Szpitala Uniwersyteckiego, Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego oraz innych jednostek medycznych, z którymi uczelnia ściśle współpracuje.
- Poprawią się warunki nauki dla studentów oraz warunki pracy nauczycieli akademickich. Wybudowanie nowoczesnego budynku badawczego umożliwi także podniesienie poziomu badań naukowych oraz stworzenie interdyscyplinarnych zespołów zadaniowych zapewniających optymalne podejście do rozwiązywania problemów naukowych - tłumaczy uczelnia.
- Tak wyglądał Kraków ponad 100 lat temu z lotu ptaka. Wielu z tych miejsc już nie ma!
- Najmodniejsze świąteczne wianki na drzwi z okazji Bożego Narodzenia 2024
- Tak świętowano andrzejki w PRL. Wróżby, wosk i śpiew. Zobacz archiwalne zdjęcia
- MOJE MIEJSCE W KRAKOWIE. Andrzej Sikorowski: Od lat bywam tu prawie codziennie
O tym się mówi. Strefa Czystego Transportu w całym Krakowie, czy tylko w centrum?
