Niewątpliwie Sułoszowa to miejsce turystyczne. Leży w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Narodowego w jego otulinie. Jak wyjątkowy to teren każdy się może przekonać. Uczestnicy wojewódzkiego konkursu dobrze o tym wiedzą, bo to za sprawą ich głosów Sułoszowa została okrzyknięta "Miejscem z klimatem".
Maczuga, zamek i urocza przyroda
To w granicach Sułoszowej jest powszechnie znany Zamek Pieskowa Skała, a w nim muzeum należące do Zamku Królewskiego na Wawelu. Ponadto są warte podziwiania skały, w tym słynna Maczuga Herkulesa, którą znają wszystkie polskie dzieci, bo od dziesięcioleci mają ją w podręcznikach do geografii.
- Nasza gmina leżąca w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego ma niewątpliwie klimat turystyczny. Obok dobrze znanych atrakcji warto zachęcić do spacerów całą doliną rzeki Prądnik. A to nie wszystko, bo mamy też boczne dolinki np. Dolinę Zachwytu, która w ostatnich latach zmienia się, bo to obszar normalnie użytkowany przez rolników, a obecnie przestają oni wypasać tam bydło i kosić te tereny - mówi Stanisław Gorajczyk, wójt gminy Sułoszowa.
Są tu też inne mniej znane dolinki jak np. Paskowe Doły, są taż piękne skały, które można podziwiać jadąc lokalnymi drogami, albo spacerując szlakami dla rowerzystów i pieszych.
Słynny widok z lotu ptaka
Szef gminy przypomina też moment odkrycia Sułoszowej przez operatorów dronów, gdy zaczęli wykonywać zdjęcia z lotu ptaka. To wówczas pokazały się te zachwycające krajobrazy, przedstawiające sułoszowskie zabudowania i odchodzące od nich pola, jak powiewające wstążki. Tymi obrazami Sułoszowej z góry zainteresowali się fotografowie nie tylko z Polski, ale i z zagranicy.
- My też wtedy zobaczyliśmy naszą miejscowość z góry, bo nie ma takich punktów widokowych, z których wcześniej moglibyśmy to podziwiać. Czasem otrzymywaliśmy telefony od fotografów zagranicznych z Anglii, Holandii, nawet z Argentyny - mówi wójt.
Miejscowi fotografowie też pasjonowali się tym widokiem z góry. Jeden z nich Szymon Kocjan zrobił serię takich widoków Sułoszowej z lotu ptaka we wszystkich porach roku. Zdjęcia są zjawiskowe. A w Biurze Wystaw Artystycznych w Olkuszu pojawiła się wystawa pokazująca Sułoszowę wiosną, latem, jesienią i zimą. Wszystkie zachwycają.
Konkursowa promocja
Jeszcze przed konkursem wojewódzkim, gdy fotografowie dzwonili do gminy - także z odległych krajów - i pytali o ten osobliwy układ pól. Jedna z tutejszych urzędniczek Bernadetta Chmiest postanowiła, że będzie promowała swoją gminę jako miejsce turystyczne. Z wielką aprobatą wójta złożyła wniosek do konkursu i zaczęło się głosowanie. Mieszkańcy i turyści sprawili, że Sułoszowa wygrała.
A Bernadetta Chmiest chwali teraz tę miejscowość, jej piękną przyrodę, układy pól, szlaki piesze i rowerowe, wśród nich Szklak Orlich Gniazd i Velo-Prądnik.
- Ten swój piękny krajobraz Sułoszowa zawdzięcza układowi wioski. U nas jest typowa "ulicówka". To jedna główna droga przez całą miejscowość, przy której skupiona jest zabudowa, stoją domy, stodoły, garaże. A od tych zabudowań ciągną się pola poszczególnych gospodarzy. Są wąskie i bardzo długie. Jedne zielone, inne brązowe, a w czasie kwitnienia rzepaku szczególnie piękne, bo jeszcze przeplatane są polami intensywnie żółtymi - mówi urzędniczka z Sułoszowej.
Mówi też o Szlaku św. Jakuba i tutejszym zabytkowym kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. A poniżej kościoła jest główne źródło rzeki Prądnik. Z cała mocą promuje Zamek Pieskowa Skała.
- Nasz zamek jest wyjątkowy, wyróżnia się na całym Szlaku Orlich Gniazd. To zamek, który nie został zniszczony, nie jest - jak wiele innych w ruinie - przeciwnie tu jest muzeum pod opieką Wawelu. Jest przepiękny i wciąż można odkrywać tu nowe atrakcje. Teraz otwarta została kaplica św. Michała Archanioła. Koniecznie trzeba ją zobaczyć. To zabytkowe miejsce, ale być może będą tu też odprawiane msze - Bernadetta Chmiest opowiada o odnawianych miejscach zamku.
Miejsca dla turystów
Najbardziej dogodnymi miejscami dla turystów są tu okolice Zamku Pieskowa Skała z punktami gastronomicznymi na terenie Sułoszowej oraz gospodarstwami agroturystycznymi dysponującymi bazą noclegową na terenie Woli Kalinowskiej.
Za piękno i turystyczny klimat Sułoszowa została jednym z głównych liderów V edycji konkursu "Turystyczne Skarby Małopolski", otrzymała tytuł "Miejsce z klimatem", a do tego 100 tys. zł specjalnej nagrody marszałka województwa małopolskiego.
Juromania 2023. Zamek w Pieskowej Skale w staropolskim klima...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia
