Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To seriale w telewizji wciągają młodych do szkoły policyjnej

Lech Klimek
Lech Klimek
Pościgi wspaniałymi samochodami. Strzelaniny i odbijanie zakładników. Tak wielu uczniów gimnazjum wyobraża sobie pracę policjanta.

Taki obraz biorą z filmów. Te wyobrażenia stoją często za wyborem klasy w szkole ponadgimnazjalnej właśnie o profilu policyjnym. - Od dziecka podobały mi się mundury, miałem w rodzinie policjanta i, patrząc na jego pracę, postawę, chciałem być taki jak on - opowiada Konrad Siarkowicz, tegoroczny maturzysta i uczeń klasy o profilu policyjnym w Zespole Szkół nr 1 w Gorlicach. Konrad, pomimo że jest zadowolony z nauki w klasie mundurowej, chce po maturze iść na politechnikę na wydział transportu.

Gorlice to przecież nie serialowe Miami

- Gdy chodziłam do gimnazjum, to z wypiekami na twarzy oglądałam serial telewizyjny o policji - z uśmiechem opowiada Daria Wiejaczka, która również chodzi do tej klasy. - Jak tak teraz sobie o tym pomyślę, to chyba ten filmowy, fikcyjny obraz pracy policji podsunął mi myśl, by iść do klasy o takim profilu.

W policyjnej klasie maturalnej gorlickiego liceum jest 28 uczniów, w tym 15 dziewcząt. Nie wszyscy po trzech latach nauki myślą o dalszej karierze związanej z mundurem.

Daria Wiejaczka zdradza, że myśli teraz o studiach związanych z psychologią na uniwersytecie pedagogicznym w Krakowie. - Jeśli mam być szczera, to trochę mi się rozminęły oczekiwania z rzeczywistością - zaznacza. ­- To, co w serialach jest piękne i kolorowe, w rzeczywistości wygląda zupełnie inaczej.

Jak mówi, nie żałuje jednak swojego wyboru. Możliwość zapoznania się, choćby nawet takiego pobieżnego z pracą policji, była bardzo pożyteczna.

Profil policyjny to dużo więcej obowiązków

Koleżanka Darii, Joanna Duda, chce po maturze związać się z mundurem. - Administracja i służby publiczne to mój wybór - stwierdza Joanna. - Chciałabym studiować ten kierunek w Nowym Sączu, a potem, jeśli będzie okazja, wstąpić do policji albo straży granicznej.

Z ich klasy jeszcze kilka osób obecnie deklaruje chęć związania się na życie zawodowe z mundurem. Większość wybiera jednak studia cywilne.

Daria i Joanna zgodnie twierdzą, że wybór klasy profilowanej nie ułatwił im życia w szkole. - Przecież my chodzimy do normalnego liceum i nikt nas nie traktuje ulgowo - opowiadają. - Dodatkowo miałyśmy jeszcze zajęcia z zakresu policyjnego, to tylko zwiększało obciążenie nauką - tłumaczy dalej dziewczyna.

To, czego im zabrakło w czasie nauki, to zajęcia terenowe. Jak mówią, byli na strzelnicy, ale tam zapoznali się tylko z teorią strzelania, choć użycie broni byłoby bardziej atrakcyjne.

Klasa o profilu policyjnym powstała w Zespole Szkół nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach w roku szkolnym 2008/2009. - Tegoroczni maturzyści to już ósmy rocznik naszych policjantów - mówi dyrektor szkoły Janusz Kryca. - To była taka innowacja pedagogiczna, którą zaczęliśmy realizować przy współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie.

Klasa o tym profilu cieszy się sporym zainteresowaniem gimnazjalistów. Nigdy nie było problemów z naborem. - To doskonała szkoła życia. Uczniowie uczą się prawa, mają spotkania z psychologiem, ćwiczą ratownictwo medyczne, musztrę - opowiada dyrektor.

Ta praca to służba przez 24 godziny na dobę

Szkoła blisko współpracuje z Komendą Powiatową Policji w Gorlicach. Obecnie w szkole uczy dwóch policjantów. To naczelnicy wydziałów w komendzie powiatowej - podinspektor Piotr Prokipczak i podkomisarz Daniel Myśliwy. - Tak naprawdę to przygotowujemy uczniów do podjęcia dalszej nauki we wszystkich szkołach mundurowych - dodaje Kryca.

- Młodzi ludzie w mundurach z pewnością zachowują się inaczej, rozważniej - mówi Piotr Prokipczak. - Są świadomi tego, czym jest zawód policjanta. Wiedzą, że służba to praca 24 godziny na dobę - zauważa.

Gazeta Gorlicka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska