Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To tak miałaby wyglądać wystawa stała w Muzeum KL Plaszów. Są wyniki konkursu

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Pracownia Koza Nostra z Krakowa wygrała konkurs i to ona miałaby odpowiadać za projekt wystawy stałej Muzeum - Miejsca Pamięci KL Plaszow w Krakowie. W ocenie jury konkursu autorzy zwycięskiej pracy zaproponowali aranżację wystawy atrakcyjną pod względem przestrzennym, która właściwie wykorzystuje specyfikę zarówno planowanego nowego budynku muzeum, tzw. Memoriału, jak i Szarego Domu - jedynej zachowanej budowli historycznej na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu Plaszow.

Sześć prac zgłoszono do konkursu na opracowanie koncepcji aranżacji plastycznej wystawy stałej Muzeum - Miejsca Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obozów pracy obóz koncentracyjny (1942-1945). Celem konkursu - ogłoszonego 1 września br. - było wybranie estetycznej, atrakcyjnej i funkcjonalnej koncepcji aranżacji plastycznej wystawy stałej w Muzeum KL Plaszow, która będzie zgodna z charakterem miejsca pamięci.

Komisja konkursowa uznała, że najlepszy projekt przedstawiła pracownia Koza Nostra z Krakowa. Otrzymała ona pierwszą nagrodę, w wysokości 20 tys. złotych. Pracownia ta jest autorem m.in. wystawy stałej pod Kopcem Kościuszki w Krakowie, odpowiada też za projekt scenografii wystawy stałej Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon.

"Użyte środki wyrazu są trafne oraz adekwatne do tematyki ekspozycji. Wykorzystanie kamienia wapiennego do aranżacji obu części wystawy tworzy narrację silnie związaną z historią KL Plaszow. Stanowi także łącznik z fasadą budynku Memoriału, skomponowanej z wapienia. Ostatni fragment wystawy w Memoriale, otwarty na teren dawnego obozu, płynnie wprowadza zwiedzających na teren miejsca pamięci, łącząc tym samym ekspozycję z obszarem byłego obozu. Dzięki zastosowanym zabiegom aranżacyjnym umiejętnie i oszczędnie połączono wszystkie trzy składowe upamiętnienia - dwie części wystawy stałej wraz z terenem poobozowym" - tak brzmi ocena zwycięskiej pracy, którą przekazuje po rozstrzygnięciu konkursu Muzeum KL Plaszow.

Drugą nagrodę w konkursie przyznano pracowni Wzorro Design z Katowic (15 tys. zł), a trzecią - studiu ART FM z Krakowa (10 tys. zł).

Zgodnie z regulaminem konkursu autorzy zwycięskiej pracy zostaną zaproszeni do negocjacji dotyczących zawarcia umowy na wykonanie projektu całości wystawy stałej w Muzeum KL Plaszow.

Od piątku (9 grudnia) do 18 grudnia można zapoznać się z wszystkimi pracami nadesłanymi na konkurs - na wystawie w holu bibliotecznym w Muzeum Krakowa w Pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym 35, w godzinach otwarcia muzeum.

Przypomnijmy: wystawa stała Muzeum KL Plaszow mieścić się będzie w dwóch budynkach - historycznym Szarym Domu przy ul. Jerozolimskiej 3 (w latach funkcjonowania obozu mieścił on obozową administrację i areszt), zaadaptowanym do potrzeb muzeum, oraz nowo wybudowanym Memoriale (ma powstać przy ul. Kamieńskiego). W bezpośrednim sąsiedztwie terenu poobozowego, od ulicy Kamieńskiego, w planach jest także parking. Projekt dotyczący upamiętnienia KL Plaszow zakłada pozostawienie terenu dawnego obozu w możliwie niezmienionym i autentycznym stanie, umieszczenie tablic informacyjnych i oznaczeń ważnych miejsc.
Koszt całego przedsięwzięcia szacowany jest na ok. 50 mln zł. W podpisanym w czerwcu 2020 roku liście intencyjnym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i gmina Kraków zobowiązały się do końca 2025 roku przeznaczyć na realizację inwestycji po połowie tej kwoty.

Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska