Global Liveability Index - bo tak brzmi prawidłowa nazwa zestawienia - to przygotowywany przez The Economist Intelligence Unit spis miast z całego świata. Miasta te wybierane są nieprzypadkowo.
Na liście znajdują się miejscowości, w których pod wieloma względami najlepiej się żyje. "Liveability" tłumaczone jako "żywotność" przez twórców rankingu opisywane jest jako idea, która wskazuje prostą zasadę - które miejsca na świecie zapewniają najlepsze, a które najgorsze warunki do życia.
Podczas przygotowywania rankingu brano pod uwagę następujące kryteria wpływające na jakość życia w danym mieście:
- stabilność
- opieka zdrowotna
- edukacja
- infrastruktura
- kultura
- środowisko.
Co sprawia, że dane miasto może zostać określone jako najbardziej "liveable" czyli najlepiej nadające się do życia w nim? Wpływ na to ma wiele czynników, których nie da się opisać w sposób zero-jedynkowy.
Jak wskazują twórcy, często zdarza się, że pod niektórymi względami dane miasto może wydawać się idealne, jednak pojawia się jeden mały czynnik i to on sprawia, że miasto to zajmuje w rankingu bardzo niskie miejsce. Przykładem może być Kijów, w którym zauważalny jest wysoki stopień terroryzmu, czy San Juan, które musiało zmierzyć się z dwoma huraganami.
Polska także może poszczycić się obecnością w Global Liveability Index. Na 82. miejscu w rankingu uplasowała się Warszawa, natomiast pierwszą setkę zamyka Wrocław. Kraków dotąd nie został uznany za najlepsze miasto do życia. Myślicie, że kiedyś w końcu pojawi się w globalnym rankingu?
- Ohydztwa, które kazali nam jeść w dzieciństwie. Pamiętacie?
- Trwa budowa prywatnego akademika, zajrzeliśmy do środka
- Szkieletor zmieni się nie do poznania [ZDJĘCIA]
- Imponująca budowa zakopianki, wkrótce nią pojedziemy!
- W te miejsca polecisz z Krakowa za mniej niż 100 zł
- Kolejki do lekarzy. Tyle poczekasz na wizytę, badanie i operacje w Małopolsce
WIDEO: Dzieci mówią jak jest
