
Pałac w Paszkówce (gm. Brzeźnica Historycy przypuszczają, że w XV wieku, kiedy posiadłość stanowiła uposażenie kanonii przy Katedry Wawelskiej w tym miejscu, co obecny pałac, stał niewielki dwór drewniany z pobliską kaplicą. W XIX wieku budowlę w stylu neogotyckim wzniosła tutaj rodzina Wężyków. Obecnie w pałacu mieści się luksusowy hotel

Pałac w Osieku Zespół parkowo-pałacowy powstał na terenie drewnianego fortalicjum wspomnianego w dokumencie z 1672 r. W II poł. XVIII hr. Branicka, na wzmocnionym przez wbijanie 15-metrowej długości dębowych pali w bagnistym terenie, zbudowała barokową rezydencję magnacką. Ok. 1845 r. baron Karol Larysz zafascynowany kulturą orientalną, zlecił przebudowę w stylu mauretańskim. Ozdobą dzisiejszego pałacu, odzyskanego przez potomków właścicieli są najpiękniej udekorowana w Polsce na styl wschodni sala „Mauretańska” oraz kaplica.

Zamek andrychowski nazywany również pałacem Bobrowskich Nazwa "Zamek" występuje w oficjalnych dokumentach już w roku 1761. Nazwa ta związana jest z pierwotnym obronnym charakterem tego miejsca. Prawdopodobnie istniał tu dwór obronny. W literaturze nie podaje się dokładnej daty jego powstania. Dwór murowany (prawdopodobnie wcześniej istniała drewniana rezydencja o charakterze obronnym) zbudował Marian Przyłęcki, właściciel klucza wieprzowskiego, który w pierwszej połowie XVII w. przeniósł tutaj swoją siedzibę z Wieprza. Dwór miał charakter obronny. Hrabiowie Bobrowscy w XIX wieku poszerzyli istniejący dwór o dwa skrzydła nadając mu kształt podkowy.

Pałac w Zatorze Zbudowany został w l. 1445 – 47 przez ks. zatorskiego Wacława I na miejscu grodu obronnego książąt oświęcimskich. Od 1513 r. do I rozbioru Polski był siedzibą starosty niegrodowego, a od 1778 r. rezydencją właścicieli dóbr zatorskich. W wyniku przebudowy dokonanej przez Franciszka Marię Lanciego w 1836 r. uzyskał charakter neogotycki. Na parterze, po obu stronach sieni, znajdują się dwie pary bogato zdobionych sal. Pałac otacza park ozdobny, przechodzący w dolinie Skawy w krajobrazowy. Od kilku lat już w rękach spadkobierców przechodzi renowację (efekty na zdjęciu). Ma wkrótce być udostępniony dla turystów.