WIDEO: Krótki wywiad
Opublikowany przez nas pod koniec 2019 r. ranking krakowskich firm o najwyższych przychodach wzbudził wielkie zainteresowanie. Przy okazji pojawiło się jednak mnóstwo pytań, czy ów TOP 10 pokrywa się z listą największych pracodawców pod Wawelem. Postanowiliśmy to sprawdzić – i odpowiedź brzmi: niekoniecznie.
Przypomnijmy, że pierwsze miejsce w naszym przychodowym rankingu zajęło BP Europa SE (13,5 mld zł), drugie Tesco Polska (11,7 mld zł), a trzecie – Philip Morris Polska Distribution (10,6 mld zł).
SZCZEGÓŁY: TOP 10. Oto największe firmy w Krakowie. Kto ma rekordowe przychody i zyski?
Czołówka listy największych pracodawców jest nieco inna. Zanim jednak do niej przejdziemy, warto zwrócić uwagę na podstawową trudność w zdefiniowaniu pojęcia „największy pracodawca”.
Czy chodzi o firmę lub instytucję zatrudniającą najwięcej ludzi w administracyjnych granicach Krakowa (choć niekoniecznie krakowian)? A może o taką, która zatrudnia najwięcej ludzi zameldowanych w Krakowie? Czy też taką, która ma swoją siedzibę w Krakowie i zatrudnia tysiące pracowników, choć niekoniecznie w samym mieście?
Tworząc ranking wybraliśmy tę trzecią opcję, a to dlatego, że pozwala uzyskać wiarygodne i porównywalne dane. Analizując ranking trzeba więc pamiętać, że część umieszczonych w nim podmiotów zatrudnia ludzi w całym kraju, a nawet zagranicą. Są to zatem najwięksi pracodawcy z siedzibą w Krakowie, ale nie zawsze najwięksi pracodawcy krakowian. W zestawieniu brak np. ArcelorMittal Poland (3 tys. pracowników w krakowskiej hucie), bo siedziba tej spółki – zatrudniającej w sumie 10 tys. ludzi - mieści się w Dąbrowie Górniczej.
Silny przemysł, silne uczelnie i szpitale
Wbrew mitom towarzyszącym polskiej transformacji, bardzo silną pozycję wśród pracodawców mają wciąż w Krakowie firmy przemysłowe. Spośród 240 tys. zatrudnionych pod Wawelem w sektorze przedsiębiorstw, ponad 55 tys. pracuje właśnie w szeroko pojętym przemyśle. To druga największa grupa po pracownikach handlu i warsztatów samochodowych (60 tys.). Ponadto 30 tys. ludzi ma pracę w sektorze „działalność profesjonalna, naukowa i techniczna” – wielu, jeśli nie większość, wykonuje zadania na rzecz z przemysłu.
Niezwykle ważnymi pracodawcami w Krakowie stały się firmy świadczące usługi dla biznesu – Kraków od dekady konkuruje z Dublinem o miano najważniejszego europejskiego ośrodka wyspecjalizowanego w tego typu działalności. Liczba fachowców pracujących w owej branży w stolicy Małopolski i okolicach dobiła do 80 tys. Są to przy tym coraz wartościowsze, mocno zaawansowane, a więc dobrze wynagradzane rodzaje usług.
Nieprzerwanie mocną pozycję wśród największych pracodawców mają krakowskie uczelnie – zatrudniają niemal co dziesiątego pracującego mieszkańca miasta! Potężnymi pracodawcami są także szpitale, a także służby publiczne – z mundurówką na czele.
SZCZEGÓŁOWY RANKING - W GALERII
- Tak wyglądał Kraków ponad 100 lat temu z lotu ptaka. Wielu z tych miejsc już nie ma!
- Luksusy? Tak mieszka arcybiskup Marek Jędraszewski [ZDJĘCIA]
- Najśmielsze pomysły "Januszów" zakupów. Zobaczcie przykłady
- Sekrety stadionu Wisły Kraków. Nieznane zakamarki! [ZDJĘCIA]
- Studniówka 2020. Wybieramy miss podwiązki w Małopolsce
