Po pierwsze – biuro karier
Na nowoczesnej uczelni nie może zabraknąć biura karier, które na bieżąco monitoruje sytuację na rynku pracy, nawiązuje kontakty z firmami i pomaga studentom w wejściu na rynek pracy.
- Organizujemy warsztaty i szkolenia, spotkania w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości oraz Targi Kariery. Ponadto doradca zawodowy w Biurze Karier prowadzi konsultacje grupowe i indywidualne dla studentów. Współpracujemy również z firmami, które poszukują pracowników, stażystów czy praktykantów – opowiada Krzysztof Tokarz, kierownik Biura Karier WSEI.
Biuro Karier pomaga również studentom w odbyciu praktyk zawodowych. Dzięki temu, studenci Wyższej Szkoły Ekonomii i Informatyki w Krakowie co roku mają staże w różnych firmach. Wielu z nich zostaje w tych firmach, realizując się zawodowo.
- Dzięki praktycznym zajęciom i praktykom zawodowym nasi studenci są przygotowani do wejścia na rynek pracy. Jak pokazują badania - ponad 90 proc. absolwentów naszej uczelni znalazło pracę jeszcze w czasie trwania studiów – podkreśla Krzysztof Tokarz. - Nasi studenci mają najwięcej zajęć ćwiczeniowych czy laboratoryjnych, dzięki czemu w komfortowych warunkach mogą zdobywać praktyczną wiedzę – dodaje.
I to procentuje, bo obecnie pracodawcy szukają dobrze wykształconych kandydatów, z miękkimi umiejętnościami.
Zawody przyszłości. Które kierunki studiów najszerzej otwierają dzisiaj drzwi do kariery?
- Wybór przyszłościowego kierunku studiów może mieć kluczowe znaczenie dla przyszłej kariery zawodowej – mówi Krzysztof Tokarz.
Co dziś warto studiować? Sztuczna Inteligencja (AI) i Data Science czy Cyberbezpieczeństwo to zdecydowanie kierunki przyszłości. Rynek pracy dla specjalistów AI dynamicznie rośnie, napędzany rosnącymi inwestycjami firm w nowoczesne technologie. Warto dodać, że na świecie do 2022 roku brakowało około 1,8 miliona specjalistów ds. bezpieczeństwa IT. W Polsce ten trend jest równie widoczny, a rosnąca liczba cyberataków sprawia, że zapotrzebowanie na specjalistów z tego zakresu jest bardzo duże. Umiejętności związane z marketingiem cyfrowym będą jednymi z najbardziej poszukiwanych w nadchodzących latach.
O studiowaniu Informatyki i Programowania chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Według raportu No Fluff Jobs z 2023 roku, zapotrzebowanie na programistów i specjalistów IT w Polsce rośnie nieprzerwanie od kilku lat.
Warto więc iść w tym kierunku. W Wyższej Szkole Ekonomii i Informatyki można studiować na studiach pierwszego i drugiego stopnia właśnie w tych obszarach. Te drugie oferują takie moduły jak: cyfrowa transformacja biznesu, cyberbezpieczeństwo przedsiębiorstw, czy sztuczna inteligencja. Natomiast na studiach pierwszego stopnia można nauczyć się programowania aplikacji oraz analizy danych. Ciekawym modułem są sieci komputerowe oraz gry komputerowe i multimedia.
Finanse i rachunkowość. Ten kierunek zawsze będzie opłacalny
Czy w dzisiejszych czasach opłaca się studiować finanse i rachunkowość? To dobry kierunek studiów, od lat cieszący się popularnością.
Praca po Finansach i Rachunkowości to atrakcyjne perspektywy zawodowe w zakresie księgowości, analityki, kontroli finansowej czy doradztwa inwestycyjnego. To kolejny kierunek studiów w Wyższej Szkole Ekonomii i Informatyki, po którym bez problemu można znaleźć pracę. I co ważne – tego zawodu nigdy nie zastąpi sztuczna inteligencja!
- Solidnie przygotowanych absolwentów kierunku Finanse i Rachunkowość nie zastąpią w przyszłości sztuczna inteligencja; zapotrzebowanie na specjalistów z tej branży od wielu lat pozostaje duże i nie przewiduję braku pracy – mówi mgr Krzysztof Kleszcz, opiekun modułu Księgowość małej firmy w Wyższej Szkoły Ekonomii i Informatyki, właściciel biura rachunkowego i prezes spółki działającej w obszarze handlu.
- Tworzone narzędzia AI w księgowości usprawniają pracę, lecz nie eliminują stanowisk pracy. System podatkowy jest zbyt złożony, aby oprzeć pracę tylko na maszynach. Tym, co wyróżnia ten kierunek, jest oczywiście praktyczne podejście do nauczania – dodaje.
Atutem kierunku Finanse i Rachunkowość w Wyższej Szkole Ekonomii i Informatyki jest solidnie przygotowana ścieżka kształcenia, a także narzędzia wykorzystywane w trakcie zajęć.
- Dodatkowo rozbudowana wiedza prowadzących, pozwala na rzetelne przygotowanie studentów do zadań zawodowych. Studiowanie na WSEI nie jest samą teoria, nacisk na praktyczność daje zadowalające efekty. Potwierdzają to studenci po powrocie z praktyk czy też - jeśli są czynni zawodowo w trakcie studiowania - to również ze swoich miejsc pracy – opowiada Krzysztof Kleszcz.
Na kierunku Finanse i Rachunkowość w ramach wybranych modułów (dawnych specjalności) studiujący pogłębia swoją wiedzę z przekroju prawa pracy, prawa podatkowego i ubezpieczeń, finansów międzynarodowych, poznaje nowoczesne techniki pracy na danych księgowych i finansowych wraz z elementami controllingu.
- Praca w finansach, księgowości jest specyficzna na swój sposób, a wynika to głównie z częstych zmian przepisów podatkowych i innych, które wpływają na sferę gospodarczą. Oczywiście, sama uczelnia nie ma wpływu na ład legislacyjny, lecz dzięki wysoko wykwalifikowanej kadrze, na bieżąco reagujemy na wszelkie zmiany prawne i przekazujemy najbardziej aktualną wiedzę. Rada Przedsiębiorców działająca przy uczelni, jak i kontakty z biznesem, pozwalają na bieżącą obserwację sytuacji na rynku pracy. Targi Kariery organizowane przez uczelnie, również pomagają studentom w odnalezieniu się na rynku pracy. Zmian nie zatrzymamy, są one konieczne, lecz nasi studenci nie są pozostawieni sami sobie, mogą korzystać z warsztatów i wydarzeń organizowanych w trakcie roku akademickiego, co oczywiście podnosi poziom studenckich kompetencji – podkreśla Krzysztof Kleszcz.
Park Technologiczny Wyższej Szkoły Ekonomii i Informatyki
Kolejną innowacją na uczelni jest Park Technologiczny. Jest to jednostka wspierająca w rozwoju projekty IT studentów oraz pracowników naukowych. Łączy naukę z biznesem, zajmuje się wdrożeniami nowych technologii, które aktualnie kreują rynek komercyjny.
- Park Technologiczny WSEI ściśle współpracuje z kołami naukowymi, gdzie studenci pod okiem ekspertów mogą realizować realne projekty, nie teoretyzują, w praktyce uczą się np. tworzenia gier, organizują hackathony, workshopy czy meetingi dla prawdziwych pasjonatów w przestrzeni WSEI. Park wspiera również tworzenie przez studentów startupów.
WSEI chce umożliwić swoim studentom zdobycie praktycznych umiejętności, rozwijanie kreatywnych pomysłów i realizowanie własnych projektów pod okiem ekspertów i przede wszystkim praktyków – mówi Milena Parfieniuk-Słowik, kierownik Parku Technologicznego WSEI.
Park oferuje również udział w wielu konferencjach branżowych. Od wielu lat wspiera kobiety w rozwoju w branży Tech - w ramach inicjatywy Smart Girls! Let’s talk! Uczelnia już od kilku lat funduje wyjazd na konferencję Women in Tech Summit, a w ramach inicjatywy Hey gamers let’s play!
- Studenci i studentki WSEI biorą udział w największej konferencji game dev w Europie Digital Dragons, co oczywiście nie byłoby możliwe bez współpracy z naszym parterem biznesowym - Krakowskim Parkiem Technologicznym – dodaje Milena Parfieniuk-Słowik.
Park Technologiczny – dla kogo ?
Park Technologiczny WSEI jest dostępny zarówno dla pracowników naukowych, jak i studentów. Jego celem jest wspieranie całej społeczności akademickiej. To przestrzeń, w której każdy, kto jest zaangażowany w projekty (nie tylko technologiczne), rozwój technologii lub tworzenie innowacji, może skorzystać z zasobów technologicznych Parku (m.in. drukarki 3d, gogle VR, pady, kinecty, komputery itp.) oraz wsparcia mentorskiego.
Nauka poprzez praktykę
- Według nas, nie ma nauki bez praktyki. Specyficzność Parku Technologicznego WSEI polega na jego unikalnym podejściu do łączenia biznesu, teorii i praktyki. W tym środowisku studenci, naukowcy i praktycy z biznesu mogą pracować razem nad realnymi projektami, co umożliwia praktyczne zastosowanie wiedzy zdobywanej podczas studiów na WSEI – podkreśla Milena Parfieniuk-Słowik.
Dzięki Parkowi Technologicznemu studenci są na bieżąco z trendami branżowymi, biorą udział w konferencjach, hackathonach i mają możliwość obserwowania, jak kreują się trendy. Mają również kontakt z biznesem, który daje im możliwości otrzymywania feedbacku dotyczącego ich projektów czy networkingu, by rozwijać swoją sieć zawodową.
Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki w Krakowie to uczelnia, która zdecydowanie idzie z duchem czasu. To miejsce nowoczesne, w którym rozumie się, jak ważna jest innowacyjność. Tu studenci mogą liczyć nie tylko na doświadczenie wykładowców-praktyków, ale na pomoc przy realizacji najbardziej śmiałych projektów. Tu nie ma miejsca na typowe „zakuć, zdać, zapomnieć”. Tu wiedza, poprzez innowacyjne podejście do nauki, sama wpada do głowy.
W Wyższej Szkole Ekonomii i Informatyki w Krakowie przyjęcia na wszystkie kierunki studiów I i II stopnia odbywają się bez egzaminów wstępnych – liczba miejsc jest ograniczona, o przyjęciu decyduje kolejność zapisu.
Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki w Krakowie
ul. Św. Filipa 17
31-150 Kraków
www.wsei.edu.pl