Energetyczny koncern zapłaci 1 zł za przejęcie wydzielonej części kopalni. Jak powiedział minister skarbu Andrzej Czerwiński, obecny przy podpisaniu umowy, to krok do restrukturyzacji sektora góniczego i zintegrowania go na zdrowych, biznesowych zasadach z branżą energetyczną. – To kierunek zmian, które zapewnią stabilność dostaw i cen energii elektrycznej na kilka następnych dekad – stwierdził minister Czerwiński.
Plan dla górnictwa zakłada również zwiększenie popytu na węgiel ze strony branży chemicznej.
Dzięki nabyciu KWK Brzeszcze zakłady wydobywcze Grupy Tauron będą w ponad 50 procentach pokrywać zapotrzebowanie koncernu na paliwo. Obecnie wskaźnik ten wynosi ok. 40 proc. Według prezesa zarządu Tauron Polska Energia Jerzego Kurelli nabycie „Brzeszcz” pozwoli w większym stopniu uniezależnić się od zewnętrznych dostaw surowca.
– Przyszłością energetyki są firmy oparte na pełnym łańcuchu od wydobycia, przez wytwarzanie, dystrybucję, po sprzedaż energii elektrycznej i ciepła do klientów – zaznaczył prezes Kurella.
Wczoraj także Tauron zawarł porozumienie z organizacjami związkowymi w KWK Brzeszcze. Strony zobowiązały się do zawarcia nowego zakładowego układu zbiorowego pracy wprowadzającego motywacyjny system wynagradzania pracowników, który będzie uzależniony od osiąganych wyników spółki i realizacji zadań. Ustalono także, że przejście ok. 1500 pracowników przejmowanej kopalni nastąpi na zasadach, które pozwolą zachować dotychczasowe warunki zatrudnienia. Z kolei pracownicy chcący skorzystać z pakietu osłon socjalnych do końca tego roku, jak i posiadający uprawnienia emerytalne mogą zostać w strukturach likwidowanej części kopalni.
Źródło: Gazeta Krakowska
