Spis treści
Spacerem w woj. małopolskim
We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 10 tras na spacer w woj. małopolskim, które inni wypróbowali. Wybierz najlepszą dla siebie.
Zanim wyruszysz, sprawdź prognozę pogody. W sobotę 10 maja w woj. małopolskim ma być od 3°C do 10°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 6% do 47%. W niedzielę 11 maja w woj. małopolskim ma być od 2°C do 13°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 3% do 28%.
🌳 Trasa spacerowa: Pielgrzymka biegowa Bielsko-Biała - Kalwaria
- Początek trasy: Kęty
- Stopień trudności: 3.0
- Dystans: 63,54 km
- Czas trwania spaceru: 21 godz. i 11 min.
- Przewyższenia: 640 m
- Suma podejść: 2 486 m
- Suma zejść: 2 491 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca Dalekopis
Początek przy kościele Matki Bożej Pocieszenia w Bielsku-Białej Straconce. A później "połknięcie" całego Beskidu Małego i jeszcze kawałeczka Beskidu Makowskiego, ze Skawą i siedzibą zbójecką na Bugaju, z ostatnimi stacjami Dróżek Pana Jezusa i kaplicą cudownego obrazu w Kalwarii. Po drodze m. in.: Hrobacza Łąka, zapora w Porąbce, Żar, Kocierz, Leskowiec, zapora w Świnnej Porębie i Bugaj Zakrzowski
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Bieg dla Kuby
- Początek trasy: Kęty
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 9,86 km
- Czas trwania spaceru: 3 godz. i 17 min.
- Przewyższenia: 58 m
- Suma podejść: 95 m
- Suma zejść: 95 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Dalekopis
Trasa I Bestwińskiego Biegu Charytatywnego dla Kuby, dystans 10 km. Start przy OSP Janowice, prosto ul. Janowicka, w lewo ul. Kubika, prosto ul. Podleska, w prawo ul. Bestwińska (chodnik po prawej stronie), w prawo ul. Ofiar Wojny, w prawo ul. Leszczynowa, w lewo ul. Szkolna, w prawo ul. Prusa, w prawo ul. Janowicka, w lewo ul. Pszczelarska, w prawo ul. Targanicka, w prawo ul. Janowicka, meta przy OSP Janowice.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: JURAJSKI FESTIWAL BIEGOWY 2021 - JURA ULTRA 100
- Początek trasy: Wolbrom
- Stopień trudności: 3.0
- Dystans: 111,18 km
- Czas trwania spaceru: 37 godz. i 4 min.
- Przewyższenia: 4 016 m
- Suma podejść: 2 008 m
- Suma zejść: 2 008 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca Jurajskifestiwalbiegowy
JURAJSKI FESTIWAL BIEGOWY 2021
trasa: JURA ULTRA 100
Długość trasy: 111,3 km
Przewyższenia: łącznie 4016 m – w górę: 2008 m / w dół: 2008 m
Punkty odżywcze: 8,1 km (woda) / 16,7 km (woda, bufet) / 27,1 km (woda, bufet) / 37,2 km (woda, bufet) / 51,1 km (woda, bufet) / 57,1 km (woda, bufet) / 67,3 km (woda, bufet) / 87,2 km (woda, bufet) / 96,7 (woda, bufet) / 108,4 km (woda)
Punkty z ciepłym posiłkiem: 57,1 km / 111,3 km (meta)
Punkt z noclegiem: 57,1 km
Najwyższy punkt: Góra Zborów (467 m)
Limit czasu: 24 godziny
Lokalizacja startu i mety: Podlesice (Zajazd Jurajski)
Start: 24 września 2021 r. (piątek), godz. 22.00
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Odkrywanie Mikołowa
- Początek trasy: Brzeszcze
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 1,61 km
- Czas trwania spaceru: 46 min.
- Przewyższenia: 58 m
- Suma podejść: 93 m
- Suma zejść: 118 m
Spacerowiczom trasę poleca Ireneusz
Zabytki Mikołowa.
Mikołów jest 40-tysięcznym miastem przemysłowym, położonym na południe od Katowic, w sąsiedztwie Rudy Śląskiej i Tychów. Przez miejscowość przepływa rzeczka Jamna. Dzieje miasta sięgają korzeniami okresu średniowiecza. Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi już z roku 1222, kiedy wspomina się kasztelana z Mikołowa. Rezydował on prawdopodobnie w niewielkim grodzie, znajdującym się być może w okolicach obecnego kościoła ewangelickiego i kapliczki św. Mikołaja. Miasto ukształtowało się jednak na terenach położonych nieco bardziej na południe. Pierwsza świątynia stanęła tutaj w XII wieku i miała za patrona św. Mikołaja. W drugiej połowie następnego stulecia, po przenosinach osady, wzniesiono nowy kościół, który wkrótce stał się siedzibą parafii pod wezwaniem św. Wojciecha. Od połowy XVI do połowy XVII wieku obiekt ten był użytkowany przez wyznawców luteranizmu. W latach 1843-1861 w Mikołowie zbudowano nowy, okazały kościół parafialny, którego patronem został św. Wojciech. Z tego powodu starej świątyni zmieniono wezwanie na Matki Bożej Śnieżnej. Mikołowski kościół Matki Bożej Śnieżnej leży na północ od zabytkowego Rynku. Jest orientowany, wzniesiony z kamienia łamanego. Cechy późnogotyckiej architektury pozwalają przypuszczać, że został nieco przebudowany pod koniec średniowiecza. Nawę zbudowano na planie prostokąta; do niej przylega wielobocznie zamknięte prezbiterium. Od strony zachodniej widzimy czworoboczną wieżę, która została wymurowana dopiero w XVIII wieku. Wnętrze jest jednonawowe. Znajdziemy w nim gotyckie kropielnice i chrzcielnicę, późnorenesansową ambonę, barokowe ołtarze. Przed kościołem warto zwrócić uwagę na zabytkową figurę św. Jana Nepomucena. Mikołowianie postawili ją tutaj w XVIII wieku, dziękując w ten sposób za przywrócenie wody w miejskiej studni.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: las kochłowicki Radoszowy
- Początek trasy: Brzeszcze
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 7,59 km
- Czas trwania spaceru: 51 min.
- Przewyższenia: 44 m
- Suma podejść: 92 m
- Suma zejść: 110 m
Spacerowiczom trasę poleca Witek1964
Pętla wokół lasu kochłowickiego. W większości po asfaltowej ścieżce rowerowej a w części po drodze żużlowej niestety bardzo zabłoconej i pod górę.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Wielicki Szlak Szybów Górniczych
- Początek trasy: Świątniki Górne
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 4,71 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 34 min.
- Przewyższenia: 40 m
- Suma podejść: 42 m
- Suma zejść: 68 m
Szlaki_Malopolski poleca tę trasę na spacer
W 2011 r. w Wieliczce powstała nowa trasa turystyczna – Wielicki Szlak Szybów Górniczych. Na trasie, oznaczonej tablicami zlokalizowano 12 miejsc, gdzie znajdowały się szyby wielickiej kopalni, które zostały zasypane lub uległy zawaleniu.
Wielicki Szlak Szybów Górniczych był nominowany w kategorii ATRAKCJA TURYSTYCZNA w plebiscycie Wielkie Odkrywanie Małopolski 2012.
Opracowanie: Karolina Fidyk
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Krakowski Szlak Świętych
- Początek trasy: Kraków
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 25,39 km
- Czas trwania spaceru: 8 godz. i 28 min.
- Przewyższenia: 29 m
- Suma podejść: 72 m
- Suma zejść: 91 m
Szlaki_Malopolski poleca tę trasę na spacer
Krakowski Szlak Świętych to trasa miejska przygotowana specjalnie dla turystów – pielgrzymów. Trasa prowadzi przez 19 krakowskich kościołów i prezentuje miejsca związane z osobami uznanymi za święte lub błogosławione. Miejsca na szlaku oznaczone są specjalnymi tablicami, a turyści zainteresowani takim zwiedzaniem mają też do dyspozycji przewodnik w formacie PDF (do pobrania i wydrukowania).
Przybywając do Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa warto zwrócić uwagę na fakt, że o jego niezwykłości stanowią nie tylko zabytkowe budynki wpisane w 1978 r. na Pierwszą Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Swoiste genius loci Kraków zawdzięcza przede wszystkich ludziom, którzy tu kiedyś żyli. Groby, niektórych z nich, ulokowane w dziewiętnastu przepięknych krakowskich kościołach, ułożyły się w „Krakowski Szlak Świętych” i zapraszają do kontemplacji nie tylko cudownej architektury miasta, ale też duchowych jego dziejów zapisanych życiem świętych biskupów, misjonarzy, kaznodziejów, królów i książąt, skromnych kapłanów, sióstr i braci zakonnych, a także tzw. ludzi świeckich.
Opracowanie: Karolina Fidyk
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Szczawiczne - Rakowiec - Bradowiec
- Początek trasy: Krynica-Zdrój
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 8,32 km
- Czas trwania spaceru: 53 min.
- Przewyższenia: 271 m
- Suma podejść: 279 m
- Suma zejść: 274 m
Trasy_dla_ambitnych_i_aktywnych poleca tę trasę na spacer
Krótka, ale wymagająca trasa, bardzo rzadko uczęszczanymi drogami i szlakami.
Można ją pokonać trekkingowo, biegowo bądź na rowerze.
Zaczynamy z Krynicy Dolnej, a dokładnie Szczawicznego. Przechodzimy przez tory kolejowe i kierujemy się cały czas do góry. Trasa prowadzi głównie szlakami turystycznymi, ale nie jest to trasa tylko jednym szlakiem, bo łączy ze sobą fragmenty szlaku pieszego, rowerowego oraz szlaku do narciarstwa biegowego.
Trasa prowadzi tak, aby zrobić koło, ale można ją zmodyfikować na różne sposoby w zależności od potrzeb. Można wrócić szlakiem do Centrum Krynicy.
Całość trasy to prawie 300 m przewyższenia, szacowany czas, pokonując ją biegowo, to ok.1 godz.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Opatów
- Początek trasy: Szczucin
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 3,08 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 2 min.
- Przewyższenia: 18 m
- Suma podejść: 76 m
- Suma zejść: 77 m
Spacerowiczom trasę poleca Max_c74
Wycieczka piesza do Opatowa. Atrakcją wycieczki była podziemna trasa turystyczna, którą polecam uwadze.
Podziemia Opatowskie to bardzo ciekawy pod względem przestrzennym układ wyrobisk różnego przeznaczenia, połączonych na różnych poziomach pochylniami schodowymi, fragmentami dawnych rodzajów obudowy i odsłoniętej calizny górotworu bez obudowy. Podziemia są urozmaicone architektonicznie, oblicowane obecnie kamieniem i cegłą.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Aleja Spacerowa
- Początek trasy: Chełmek
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 4,28 km
- Czas trwania spaceru: 52 min.
- Przewyższenia: 40 m
- Suma podejść: 524 m
- Suma zejść: 523 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Sylas
Rewelacyjny teren na kijkowe ściganie. Stawy, kaczki, miejsce do grillowania. Każdy znajdzie dla siebie skrawek odpoczynku.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.
Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!
Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!
Czy spacerowanie przynosi efekty?
Spacerowanie przynosi wiele korzyści dla ciała i umysłu. Podczas wszelkich aktywności uwalniają się hormony szczęścia, czyli endorfiny i serotonina. Dlatego ruch pomaga w zwalczaniu stresu i napięcia. Takie korzyści dostarczy Ci nie tylko siłowania, bieganie, czy inny sport, ale również regularne spacerowanie.
Chodzenie na spacery może pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami. Podczas chodzenia angażujemy wiele mięśni, które pracują i spalają kalorie. Dlatego regularne spacerowanie może pomóc Ci w zgubieniu zbędnych kilogramów. Im więcej ruchu, tym większe zapotrzebowanie kaloryczne. Dlatego osoby, które dużo się ruszają i uprawiają sport, mogą więcej jeść bez efektu tycia. Jeśli chcesz poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne, w Internecie znajdziesz wiele kalkulatorów, które pomagają je wyliczyć.
WHO podaje, że dzienna ilość kroków dla osoby dorosłej i zdrowej powinna wynosić pomiędzy 6 000 a 8 000 kroków. Natomiast u osób z przewlekłymi chorobami dawka wynosi od 3 500 do 5 500 kroków dziennie.
Spacerowanie obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Regularne spacery mają zbawienny wpływ na układ krążenia. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia żylaków czy pajączków.
Jak widzisz spacerowanie przynosi wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jeśli jesteś ciekaw, ile kroków dziennie robisz, możesz zaopatrzyć się w zegarek z funkcją liczenia kroków.
Aktywny relaks w Małopolsce – co warto tam zwiedzić?
Małopolska – jeden z najpiękniejszych i najbardziej cenionych przez turystów regionów Polski. Swoją popularnością województwo cieszy się jednak zupełnie zasłużenie, bowiem to właśnie tam znajduje się historyczna stolica Polski – Kraków, oraz najwyższe krajowe góry – Tatry, pełne malowniczych szlaków i zapierających dech w piersiach dolin.
Część woj. małopolskiego położona jest na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, przez którą przebiega pełen zabytkowych zamków Szlak Orlich Gniazd.
Podczas wypoczynku w Małopolsce nie można też zapomnieć o wizycie w ważnym miejscu pamięci, czyli byłym nazistowskim obozie, obecnie Muzeum Auschwitz-Birkenau, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W planie wycieczki powinien znaleźć się również czas na wizytę w Wieliczce i Bochni (mieszczą się tam wyjątkowe kopalnie soli) oraz miejscu o dużym znaczeniu religijnym – Kalwarii Zebrzydowskiej. Zobacz ciekawostki o małopolsce.

Turystyka