Największe inwentaryzowane skupiska barszczu Sosnowskiego w podkrakowskich gminach są w Bibicach, Garlicy Murowanej, na pojedynczych działkach w Zielonkach, w gminie Kocmyrzów-Luborzyca na terenie Prus.
- Mieliśmy w Prusach podobnie jak gmina Zielonki poletka doświadczalne Uniwersytetu Rolniczego. Niektórzy mówią, że właśnie stamtąd rozprzestrzeniał się barszcz - mówi Krzysztof Kolarski z Wydziału Ochrony Środowiska w kocmyrzowskim urzędzie gminy. - Ta roślina jest trudna do likwidacji, bo jej nasiona latami pozostają w ziemi i jeśli warunki zaczynają sprzyjać, wyrasta po latach. Dlatego walka z barszczem jest długotrwała.
Samorządy otrzymały dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na likwidację "zemsty Stalina". Zaplanowały w tym roku (od połowy kwietnia do października) przeprowadzenie trzech zabiegów ręcznego, chemicznego i mechanicznego niszczenia barszczu.
Gmina Kocmyrzów-Luborzyca walczy z barszczem na terenach zinwentaryzowanych, których ma łącznie 3,59 ha. Otrzymała na to 13 910,40 zł dotacji. Zaś w gminie Zielonki oprócz zinwentaryzowanych miejsc występowania tej groźnej rośliny zdarzają się indywidualne zgłoszenia mieszkańców, którzy wskazują skupiska barszczu. Dlatego gmina otrzymała dotację w wysokości 42 proc. kosztów.
- Likwidujemy barszcz na terenach zinwentaryzowanych, ale także na wskazywanych sukcesywnie przez mieszkańców. Chcemy im pomóc likwidować tę niebezpieczną roślinę. Jesteśmy w tym roku po pierwszej i w trakcie drugiej akcji wycinania ręcznego, mechanicznego i chemicznego niszczenia barszczu z zastosowaniem odpowiednich preparatów - mówi Agnieszka Ożóg z Referatu Geodezji, Rolnictwa i Gospodarki Gruntami w zieloneckim urzędzie.
Człowiek po kontakcie z barszczem ma pęcherze, rany, zaczerwienienia, niekiedy zostają nawet blizny. Na delikatnej skórze, np. u dzieci, powstają bąble i zaczerwienienia nawet bez dotykania rośliny.
Barszcz Sosnowskiego jest inwazyjny. Rozprzestrzenia się szybko i łatwo. Można go pomylić z wyrośniętym koprem, ale jest od niego o wiele wyższy. W Polsce jest objęty zakazem rozmnażania, hodowli i sprzedaży.
ZOBACZ KONIECZNIE: