O tym jak akcja ta przebiega w Małopolsce, mówili w sobotę (28 stycznia) przy zakopiance w Głogoczowie: wojewoda małopolski Łukasz Kmita, wicemarszałek województwa małopolskiego i przewodniczący Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Łukasz Smółka oraz małopolski wojewódzki inspektor transportu drogowego Paweł Kucharczyk. Miejsce to nieprzypadkowe, bo tą właśnie drogą udaje się w góry wielu uczniów. I to właśnie tam, w Głogoczowie Mobilna Jednostka Diagnostyczna WITD prowadziła w sobotę kontrole.
Wojewoda Łukasz Kmita mówił o tym, że całe ferie będą czasem takich wzmożonych kontroli na drogach, a będą one prowadzone nie tylko w specjalnie wyznaczonych punktach kontrolnych, ale także w miejscach odjazdu autokarów oraz na głównych szlakach komunikacyjnych i w pobliżu popularnych miejsc zimowego wypoczynku.
Pamiętajmy, że na bezpieczeństwo pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego znaczący wpływ ma stan techniczny pojazdów, w tym choćby sprawność układu hamulcowego czy oświetlenie. Ale weryfikowane są także takie kwestie jak trzeźwość czy czas pracy kierowców. Nieodmiennie apelujemy o dostosowanie prędkości do warunków na drodze – mówił wojewoda Łukasz Kmita.
Pojazdy i nowoczesny sprzęt do kontroli
Podczas akcji „Bezpieczny autokar – ferie 2023”, inspektorzy ITD będą korzystać z 35 pojazdów kontrolnych wraz z pojazdami nieoznakowanymi, Mobilnej Jednostki Diagnostycznej, która pozwala sprawdzić stan techniczny pojazdu; dwóch motocykli, przenośnych wagi do pomiaru masy pojazdu i nacisku osi pojazdu, dymomierzy do pomiaru zadymienia spalin, anteny DSRC do zdalnego wczytywania danych z pojazdów będących w ruchu, urządzenia do wykrywania fałszywych dokumentów, zestawów diagnostycznych do weryfikacji wszelkiego typu manipulacji w tachografach.
Dokonywana jest również analiza czasu jazdy i odpoczynku kierowcy, a także stosownej dokumentacji i uprawnień kierowcy. Przy użyciu alkomatów sprawdzamy też stan ich trzeźwości – wyliczył małopolski wojewódzki inspektor transportu drogowego Paweł Kucharczyk.
Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Krakowie zakupił w ostatnim czasie trzy nowe pojazdy kontrolne. Na ich wyposażeniu są m.in. panele fotowoltaiczne oraz sprzęt kontrolno-pomiarowy, w tym przenośne wagi automatyczne służące do pomiaru masy pojazdów, zestawy przenośnych wag, testery i dymomierze.
Spektrum działania inspektorów transportu drogowego jest widać jest bardzo szerokie. Ale poza dobrym stanem technicznym pojazdy i trzeźwym i wypoczętym kierowcom, ważne jest też coś jeszcze.
Jeśli autokar wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa, to zarówno kierowca, jak i pasażerowie muszą mieć je zapięte. Autokar, którym podróżują dzieci i młodzież w wieku do lat 18, powinien być oznakowany z przodu i z tyłu tablicami barwy żółtej z czarnym symbolem dzieci. Przejścia w autokarze muszą być wolne. Korzystanie z nich nie może być utrudnione, np. poprzez pozostawione bagaże. Pasażerowie powinni przestrzegać podstawowych zasad podczas jazdy. Niebezpieczne jest np. chodzenie po autokarze w trakcie jazdy, opieranie się o drzwi, głośne zachowanie, które może dekoncentrować kierowcę – przypominał wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
W ramach akcji „Bezpieczny autokar – ferie 2023” inspektorzy prowadzą także wykłady edukacyjne pt. „Bezpiecznie nie tylko w autobusie”. Quizy i konkursy z nagrodami dla dzieci i młodzieży przeprowadzane podczas czynności inspekcyjnych autobusu, mają ich zainteresować tematyka bezpieczeństwa i zwiększyć świadomość zagrożeń na drodze.
W tym roku (od 13 do 26 stycznia) WITD skontrolowała już 36 pojazdów (w tym 35 przewoźników krajowych). Wszczęto 3 postępowania administracyjne. Nałożono 3 mandaty karne. Dotychczas nie było przypadków zatrzymania dowodów rejestracyjnych, niedopuszczenia pojazdów do dalszej jazdy. Nie stwierdzono też prowadzenia autokaru przez nietrzeźwego kierowcę.
Policyjne działania
Kontrole na drogach podczas ferii prowadzi także małopolska policja. Podczas ubiegłorocznych ferii skontrolowała ona 218 autokarów przewożących dzieci i młodzież, z czego 54 w wyznaczonym punkcie kontroli autokarów, czyli na prośbę rodziców, opiekunów lub organizatorów wyjazdów. Podczas tych kontroli w sumie stwierdzono 6 usterek technicznych, zatrzymano 4 dowody rejestracyjne, a w 2 przypadkach zakazano dalszej jazdy.
Komendy miejskie oraz powiatowe wyznaczyły stałe punkty kontroli autokarów przed wyjazdem, gdzie bez zbędnej zwłoki jest możliwość sprawdzenia większej liczby autobusów w jednym czasie. Na stronie internetowej małopolskiej Policji została założona zakładka „Małopolska Policja e-usługa”, gdzie w katalogu "Kontrola autobusów" można zdalnie złożyć wniosek z prośbą o policyjną kontrolę autokaru przed wyjazdem.
Ponadto policja jest i będzie obecna na głównych drogach tranzytowych (krajowych i wojewódzkich), przede wszystkim tych prowadzących do górskich miejscowości wypoczynkowych.
Gdzie zgłosić autobus do kontroli ITD
Kontrole autobusów przed wyjazdem można zgłaszać drogą elektroniczną na adres: [email protected] podając przy tym dane osoby zgłaszającej, numer telefonu kontaktowego oraz miejsce i godzinę wyjazdu.
Zgłoszenie może nastąpić także telefonicznie pod numerem telefonu (12) 416 51 20 w godzinach pracy WITD, tj. w poniedziałek w godzinach 8 – 16, a od wtorku do piątku 7.30 – 15.30.
Zgłoszenie powinno nastąpić, z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem. ITD przeprowadza kontrole w miejscu wyjazdu autobusu, a zatem konieczne jest zaplanowanie wcześniej zadań inspekcyjnych. W przypadku dużej liczby zgłoszeń, jeżeli nie będzie możliwe dokonanie sprawdzenia pojazdu w miejscu wyjazdu, ITD prosi o podstawienie autobusu na wskazane miejsce, gdzie inspektorzy dokonają kontroli.
Główna siedziba Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego znajduje się w Krakowie. Dodatkowo WITD posiada oddziały terenowe: w Tarnowie, Nowym Sączu, Nowym Targu, Chrzanowie, Miechowie. Do tej listy dołącza także nowy Oddział Zamiejscowy w Olkuszu.
Lokalizacja oddziału w Olkuszu jest uzasadniona m.in. bardzo dużym natężeniem pojazdów ciężarowych oraz autobusów rejsowych przemieszczających się po drodze krajowej nr 94 łączącej województwo śląskie z województwem małopolskim. To także kwestia bardzo dużego ruchu pojazdów ciężarowych czy nienormatywnych. Rozbudowa sieci oddziałów terenowych i wzmacnianie zasobów sprzętowych pozwalają wzmocnić tak ważną służbę, jaką jest Inspekcja Transportu Drogowego. Dziękuję wszystkim inspektorom, którzy na co dzień stoją na straży przepisów ruchu drogowego oraz wezmą udział w akcji „Bezpieczny autokar – ferie 2023” – podsumował wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Były też życzenia udanego wypoczynku dla wszystkich uczniów z Małopolski i zapewnienia dla ich rodziców zapewnił, że małopolskie służby czuwają i będą reagować na wszelkie niepokojące ich sygnały.
Bardzo się cieszę z działań podejmowanych przez Inspekcję Transportu Drogowego i Policję. Nie wystarczą bowiem inwestycje drogowe, konieczne są również sprawne pojazdy. Wysyłając w podróż to, co dla nas najcenniejsze, czyli dzieci, musimy przecież zadbać o ich bezpieczeństwo – powiedział wicemarszałek Łukasz Smółka zapewniając, że zarząd województwa aktywnie współpracuje ze wszystkimi służbami.
Jedyne takie centrum edukacji w Małopolsce znajduje się w Dobczycach!
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Tak wyglądał Kraków 1000 lat temu! Oto rekonstrukcja
- Tak oszukują nas sklepy spożywcze. TOP 10 nieczystych zagrań!
- Oto najlepsze miejsce do życia w Małopolsce. Przynajmniej w Rankingu Gmin
- Zapierające dech w piersiach widoki z Chełmu i Kudłaczy
- Tunel na zakopiance już otwarty! Tak powstawała ta potężna inwestycja
Nowe narzędzie do walki z cyberprzestępczością od CERT Polska
