Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Budowa prawosławnej cerkwi w Gładyszowie trwa od ponad dwóch lat. Uroczystość wmurowania w fundamenty kamienia węgielnego, w którym znalazły się akt erekcyjny oraz relikwie św. Męczenników Betlejemskich odbyła się latem 2022 roku. Później ruszyły zasadnicze prace. Ponieważ to spora inwestycja, wierni szukają sposobów na zdobycie wsparcia, powstała też interaktywna mapa inwestycji.
- Sama świątynia to drewniana konstrukcja, replika nieistniejącej już cerkwi p.w. św. św. Kosmy i Damiana w Nieznajowej. Łemkowska wioska Nieznajowa również już nie istnieje. Miejscowa ludność została wysiedlona po II wojnie światowej, w latach 1945-1947, w większości do ówczesnego ZSRR - przypomina ks. Jarosław Grycz, proboszcz prawosławnej parafii w Gładyszowie.
Teraz na placu budowy przyjdzie czas na pokrycie dachu i kopuł, zwieńczenie ich krzyżami oraz zabezpieczenie drewnianej konstrukcji zgodnie z wymogami przepisów przeciwpożarowych.
Wtedy będzie można myśleć o instalacjach, przede wszystkim elektrycznej. Powoli trzeba też zacząć myśleć o wyposażeniu, przede wszystkim ikonostasie.
Świątynia powstaje w miejscu starej szkoły. Jej makietę-miniaturę stworzył Michał Warchił, folklorysta łemkowski, modelarz, twórca największego w Polsce zbioru modeli cerkwi łemkowskich.
Ofiary na budowę cerkwi można wpłacać na konto: Parafia Prawosławna p.w. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Gładyszowie
20 8797 1039 0030 0399 2337 0002 z dopiskiem "Budowa Cerkwi w Gładyszowie"