Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa wyburzanie starego mostu w Kurowie. W jego miejsce powstanie tam nowa atrakcja turystyczna [ZDJĘCIA] 11.12

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Most w Kurowie w czasie rozbiórki i schron znaleziony podczas prac
Most w Kurowie w czasie rozbiórki i schron znaleziony podczas prac GDDKiA/ SHES
Ciągłość starego mostu w miejscowości Kurów koło Nowego Sącza została już przerwana. To kolejny etap prac rozbiórkowych starej przeprawy z 1943 roku, które mają zakończyć się początkiem przyszłego roku. Przeprawa służyła kierowcom przez prawie 80 lat, jednak teraz zastąpił ją nowy most i podjęto decyzję o jej likwidacji. Wiadomo jednak, że nie zniknie zupełnie. Jeden z przyczółków ma stać się atrakcją turystyczną.

Burzą stary most w Kurowie

W zaledwie dwa lata, w miejscowości Kurów koło Nowego Sącza wyrósł nowy most, który już od końca października służy kierowcom, ale również pieszym i rowerzystom, dla których wyznaczono tam specjalne trasy. Powstał w sąsiedztwie starej przeprawy, na której właśnie trwają prace rozbiórkowe.

Jak poinformowała nas rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, jeśli wszystko przebiegać będzie zgodnie z planem, most zniknie z krajobrazu Kurowa początkiem przyszłego roku.

- Prace rozbiórkowe są cały czas prowadzone i jeśli pogoda na to pozwoli, lada moment most zostanie rozebrany. Jeśli natomiast podniesie się stan Dunajca, lub przeszkodzą inne niesprzyjające warunki pogodowe, pewnie prace się opóźnią - mówi w rozmowie z „Gazetą Krakowską” Iwona Mikrut-Purchla z GDDKiA.

Rozmontowane zostały już bariery, została zdjęta nawierzchnia, a w ostatnich dniach ciągłość przeprawy została przerwana i w ten sposób stopniowo most znika z krajobrazu Kurowa.

Będzie nowa atrakcja turystyczna w Kurowie

Zgodnie z planem most będzie rozebrany prawie w całości, bo jedyny element, który z niego zostanie to przyczółek od strony Brzeska, gdzie powstanie punkt widokowy. Na razie nie są znane szczegóły, jak będzie on wyglądał.

- Trwają jeszcze ustalenia pomiędzy inwestorem, wykonawcą oraz z projektantem punktu widokowego dotyczące rozwiązań architektonicznych i budowlanych, które zostaną zastosowane. Kiedy jednak rozebrano nawierzchnię na przyczółku starego mostu od strony Brzeska, na którym docelowo będzie punkt widokowy, pokazał się właz - poinformowała nas Mikrut-Purchla.

Jak się okazało prowadził on do komory o wysokości 2 m, szerokości 1,5 m i długości ok. 7 m. Prawdopodobnie był to skład na amunicję. To właśnie ze względu na to odkrycie na chwilę wstrzymano prace rozbiórkowe w tym miejscu i zinwentaryzowano komorę.

- Nie ma jeszcze decyzji co do dalszych losów tej komory czyli czy będzie wyeksponowana w jakiś sposób, czy zamknięta. Na razie jest zabezpieczona - dodaje rzeczniczka GDDKiA.

Zaskakującego odkrycia dokonali członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Sądecczyzny. Schron jest najprawdopodobniej reliktem z czasów II wojny światowej. Obiekt znajdował się pod powierzchnią nawierzchni drogowej i przetrwał lata praktycznie nienaruszony.

FLESZ - Polacy smakoszami czekolady

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska