ZOBACZ NASZ SPECJALNY DODATEK EDUKACYJNY!
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie uruchomił rekrutację na studia II stopnia (dla kandydatów ubiegających się o przyjęcie na podstawie egzaminu). Kierunki do wyboru to: gospodarka przestrzenna, inżynieria jakości produktu, logistyka i zarządzanie oraz inżynieria produkcji. Rekrutacja w przypadku studiów niestacjonarnych potrwa do 28 lutego.
Na Uniwersytecie Jagiellońskim w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów jest obecnie otwarta rekrutacja na studia podyplomowe Intercultural Management in Asia-Pacific oraz menedżer sportu, a także na kurs Blue Team Specialist (w ramach innej formy kształcenia).
Natomiast ci, którzy chcą się szerzej zapoznać z ofertą edukacyjną najstarszej uczelni w Polsce, powinni zarezerwować sobie czas 24 marca. Wtedy bowiem w Auditorium Maximum odbędzie się Dzień Otwarty UJ. Na tegorocznych maturzystów czekać będzie ponad 100 przedstawicieli wydziałów, Samorządu Studentów, organizacji studenckich i kół naukowych.
Stacjonarne i niestacjonarne
Rekrutację śródroczną od 15 stycznia prowadzi Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. Można aplikować na wybrane kierunki studiów rozpoczynających się w semestrze letnim. Rekrutacja potrwa do połowy lutego. Na chętnych czekają m.in. miejsca na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych II stopnia, na kierunkach: edukacja techniczno-informatyczna, gospodarka przestrzenna, informatyka oraz inżynieria bezpieczeństwa.
To nie wszystko. Obecnie na kandydatów czeka na UP także ciekawa nowość: kierunek kryminalistyka (studia stacjonarne i niestacjonarne I i II stopnia). – Jako że rekrutujemy na kryminalistykę w rekrutacji śródrocznej, to uważam, że będzie łatwiej się na nią teraz dostać niż w lipcu. Zatem warto podejść do rekrutacji, nawet jeśli miałby to być drugi kierunek studiów – podkreśla Rafał Birgiel, kierownik Biura Rekrutacji UP.
Kandydaci na studia II stopnia powinni się także zapoznać z ofertą Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, który rekrutację zimową rozpoczął 10 stycznia. Uczelnia przygotowała 1209 miejsc na studiach stacjonarnych i 594 na niestacjonarnych. Oto kierunki do wyboru: architektura krajobrazu, biogospodarka, bioinżynieria zwierząt, biotechnologia, dietetyka, etologia i psychologia zwierząt, geodezja i kartografia, inżynieria i gospodarka wodna, inżynieria środowiska, leśnictwo, ochrona środowiska, odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami, ogrodnictwo, rolnictwo, sztuka ogrodowa, technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych, technologia żywności i żywienie człowieka, transport i logistyka, winogrodnictwo i enologia, zarządzanie i inżynieria produkcji oraz zootechnika.
I i II stopnia oraz podyplomowe
Zimowy nabór na studia uruchomił także Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Wydział Filozoficzny przygotował miejsca na studiach II stopnia (uzupełniających magisterskich) na kierunku filozofia w języku polskim i angielskim. Zajęcia rozpoczną się już 23 lutego.
Trwa również rekrutacja na semestr letni na studiach podyplomowych prowadzonych na UPJPII. Do wyboru są metodyka i metodologia pracy socjalnej (rekrutacja do 10 lutego) oraz studia semiologiczne „Symbolika w kulturach świata” (do 28 lutego).
Natomiast Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego rozpoczęła rekrutację na semestr letni 10 stycznia. Można wybierać spośród następujących kierunków: bezpieczeństwo wewnętrzne (studia I stopnia, niestacjonarne), architektura, zarządzanie (II stopnia, stacjonarne), administracja, bezpieczeństwo narodowe, kosmetologia, pielęgniarstwo i zarządzanie (II stopnia, niestacjonarne).
Nabór na semestr letni prowadzi także – do 15 lutego – Centrum Studiów Podyplomowych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Można aplikować na następujące specjalności: Business English, ekspert akredytowanego laboratorium badawczego, fotografia współczesna, MBA – zarządzanie w ochronie zdrowia, menadżer ds. zarządzania jakością i ryzykiem, menedżer systemu zgłaszania nieprawidłowości i ochrony sygnalistów (whistleblowing), rozwój kompetencji zawodowych kuratorów sądowych, systemowe zarządzanie jakością w ochronie zdrowia, uroginekologia oraz wdrażanie i utrzymanie dostępności. Studia rozpoczną się w marcu.
Polskojęzyczne i po angielsku
Zimową rekrutację prowadzi także wiele uczelni spoza Krakowa. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie rozpoczęła nabór na semestr letni już 9 stycznia. Potrwa on do 31 marca. Kandydaci mają do wyboru m.in. nowe kierunki, takie jak zrównoważony rozwój w gospodarce na ścieżkach polskojęzycznych (studia II stopnia oraz Social Work (studia I stopnia, wyłącznie stacjonarne) na ścieżkach anglojęzycznych.
Prócz tego rzeszowska uczelnia prowadzi rekrutację na kierunkach, które cieszą się największym zainteresowaniem kandydatów i odpowiadają oczekiwaniom współczesnego rynku pracy. Są to: zrównoważony rozwój w gospodarce, informatyka (studia II stopnia w języku polskim, tylko w formie niestacjonarnej), cyberbezpieczeństwo (odrębna ścieżka kształcenia), a także Nursing, Computer Science oraz International Business Management (studia I stopnia w języku angielskim, stacjonarne).
9 stycznia rozpoczęła rekrutację także Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu. Nabór jest prowadzony na dwa najnowsze kierunki w ofercie tej uczelni: pedagogikę resocjalizacyjną (studia I stopnia, niestacjonarne; moduły: interwencja kryzysowa oraz socjoterapia) oraz bezpieczeństwo wewnętrzne (studia II stopnia, niestacjonarne; moduły: obrona powszechna i ratownictwo, bezpieczeństwo publiczne i kryminologia). Rekrutacja potrwa do 16 lutego.
