ZOBACZ NASZ SPECJALNY DODATEK EDUKACYJNY!
Bardzo ciekawą nowość oferuje Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. To kryminalistyka – studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne. Właśnie trwa rekrutacja na ten nowy kierunek. Osoby, które go wybiorą, w toku studiów zgłębią wiedzę z zakresu: kryminalistyki, kryminologii, wiktymologii, polityki kryminalnej i fizyki. Po ukończeniu studiów będzie można podjąć pracę jako kryminalistyk lub specjalista w pionach operacyjnych oraz dochodzeniowo-śledczych organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, a także w instytucjach rządowych i pozarządowych.
Ciekawie zapowiadają się także nowości, które w zimowej rekrutacji proponuje Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej. Są to studia magisterskie na kierunku inżynieria i gospodarka wodna. Dotąd był on tylko w ofercie studiów I stopnia (inżynierskich).
Nowością na PK jest również prowadzony w języku angielskim kierunek Environmental and Land Engineering (pol. inżynieria i kształtowanie środowiska), którego absolwenci dzięki współpracy Politechniki Krakowskiej z Università di Cagliari (Sardynia, Włochy) mają możliwość uzyskania podwójnego dyplomu ukończenia studiów i odbycia części kształcenia na Sardynii.
Krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza w swojej zimowej rekrutacji proponuje pięć nowości na studiach stacjonarnych. Są to energetyka wodorowa (na Wydziale Energetyki i Paliw), inżynieria bezpieczeństwa (Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami), materiały i technologie dla energetyki i lotnictwa (Wydział Odlewnictwa), zmiany klimatu – przeciwdziałanie i adaptacja (Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska) oraz Modern Materials Design and Application (Wydział Metali Nieżelaznych).
Wszystkie one zapowiadają się bardzo ciekawie i atrakcyjnie, ale warto zwrócić uwagę szczególnie na kierunek zmiany klimatu – przeciwdziałanie i adaptacja, który doskonale odpowiada na wyzwania światowej gospodarki, jak i wpisuje się w założenia kierunków rozwoju naszego kraju. Odpowiada oczekiwaniom krajowych pracodawców dotyczących przygotowania nowych, kompetentnych kadr potrafiących reagować na zmiany w środowisku oraz życiu społeczno-gospodarczym na skutek zmian klimatu, jak również potrafiących wdrażać technologie minimalizujące wpływ tych zmian na ekosystemy, gospodarkę, infrastrukturę i społeczeństwo.
Marketing cyfrowy (studia I stopnia), logistyka (studia I stopnia) czy finanse i rachunkowość (studia II stopnia) to z kolei nowości, które w bieżącym roku akademickim przygotowała Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie. Logistyka to jeden z najnowszych kierunków inżynierskich dostępnych w ofercie tej uczelni. Posiada dwa zakresy kształcenia: systemy informatyczne w logistyce oraz menedżer logistyki, dostępne w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym. Partnerem kierunku jest firma Transporeon.
Natomiast w ramach kierunku marketing cyfrowy dostępne są dwa zakresy kształcenia: marketing i social media oraz technologie cyfrowe w marketingu, a na kierunku finanse i rachunkowość kształcenie odbywa się na czterech zakresach: technologie cyfrowe w rachunkowości, controlling i audyt finansowy, rachunkowość przedsiębiorstw i obsługa biur rachunkowych oraz podatki, należności i wierzytelności. Warto wspomnieć, że WSZiB na tym kierunku II stopnia kształci jako jedyna uczelnia niepubliczna w Małopolsce.
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego wzbogaciła właśnie swą ofertę edukacyjną o nowy kierunek na studiach podyplomowych: ekspert akredytowanego laboratorium badawczego. Są to pierwsze w Polsce studia podyplomowe łączące systemy zarządzania jakością w laboratoriach z omówieniem aspektów technicznych mających zastosowanie w laboratoriach o profilu mikrobiologicznym, fizycznym oraz chemicznym. Po ukończeniu studiów absolwenci będą przygotowani do: zarządzania systemem jakości w laboratorium, stosowania narzędzi do monitorowania stopnia wdrożenia i utrzymywania systemu, podejmowania działań mających na celu doskonalenie i optymalizację systemu.
Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu także uruchomiła nowe kierunki studiów, na które obecnie trwa rekrutacja. Są to: pedagogika resocjalizacyjna (studia I stopnia, niestacjonarne; moduły: interwencja kryzysowa oraz socjoterapia) oraz bezpieczeństwo wewnętrzne (studia II stopnia, niestacjonarne; moduły: obrona powszechna i ratownictwo, bezpieczeństwo publiczne i kryminologia).
To nie wszystko, ponieważ oświęcimska uczelnia ma w planach kolejne nowości. Zamierza uruchomić kierunek energetyka odnawialna i zarządzanie energią. Do wyboru będą następujące moduły: inżynier procesu w energetyce oraz inżynier urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
Wśród nowości, jakie oferuje Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie, jest psychologia. Będą to jednolite studia magisterskie. Nabór rozpocznie się tradycyjnie, późną wiosną, a pierwsze zajęcia ruszą w październiku 2023 r. Na początek do wyboru będą dwa bloki: psychologia w edukacji oraz psychologia w sporcie. Wykładowcami na tym drugim bloku będą niezwykle cenieni specjaliści, m.in. Kamil Wódka (psycholog m.in. Kamila Stocha, Łukasza Piszczka i Szymona Kołeckiego) czy Marzanna Herzig (obecnie pracuje m.in. z Dawidem Kubackim).
– Kształcenie na kierunku psychologia będzie istotnym uzupełnieniem naszej oferty edukacyjnej. Oferta dydaktyczna jest zgodna z oczekiwaniami dynamicznie zmieniającego się rynku pracy oraz elastyczna względem procesów zachodzących w obszarze społeczno-ekonomicznym. Wyniki badań oraz obserwacje wskazują, że zapotrzebowanie na absolwentów kierunku psychologia, wykształconych w ramach profilu praktycznego jest bardzo duże – mówi rektor ANS w Tarnowie dr hab. Małgorzata Kołpa, prof. uczelni.
Natomiast nowością w ofercie edukacyjnej Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu jest informatyka ekonomiczna. To połączenie dwóch najbardziej pożądanych dziedzin na rynku pracy – informatyki i ekonomii. W trakcie siedmiu semestrów nauki studenci będą realizować bogaty program nauczania, w którym znalazło się 960 godzin praktyk. Praktyczne tajniki zawodu młodzi adepci informatyki ekonomicznej będą zgłębiali w podmiotach gospodarczych zlokalizowanych na Podhalu, w Krakowie oraz w innych częściach Małopolski.
Absolwenci tego prestiżowego kierunku znajdą zatrudnienie na stanowisku informatyka, analityka systemów komputerowych, projektanta i architekta systemów teleinformatycznych, programisty, projektanta aplikacji sieciowych i multimediów, projektanta i administratora baz danych, administratora systemów komputerowych czy architekta stron internetowych.
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie proponuje następujące nowe kierunki: zrównoważony rozwój w gospodarce oraz Social Work. Pierwszy z nich odpowiada na potrzeby rynku pracy, jakie niosą ze sobą procesy zielonej transformacji. Będzie realizowany na studiach II stopnia, na ścieżce polskojęzycznej, w formie niestacjonarnej, a czas trwania studiów to tylko trzy semestry. Natomiast kierunek Social Work (praca socjalna) będzie realizowany na studiach I stopnia, na ścieżkach anglojęzycznych, wyłącznie w formie stacjonarnej.
