Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzebinia: 180 osób straci pracę w rafinerii

Paulina Łysak
Związkowcy Zbigniew Mente, Jerzy Stanisław i Jan Gleń będą bronić pracowników rafinerii
Związkowcy Zbigniew Mente, Jerzy Stanisław i Jan Gleń będą bronić pracowników rafinerii Paulina Łysak
Zwolnienia pracowników w Grupie Kapitałowej Rafineria Trzebinia S.A. są już pewne. Niezależny Samorządny Związek Zawodowy NSZZ "Solidarność" wspólnie ze specjalnie powołanym zespołem do spraw negocjacji, podpisał dobrowolny program odejść.

Zobacz także: Firmy już wykupiły koncesje na szukanie złóż na terenie naszego regionu

- Chcemy w ten sposób chronić pracowników. Niektórzy z nich przepracowali w rafinerii nawet kilkanaście lat - mówi Zbigniew Mentel, przewodniczący NSZZ Komisji Międzyzakładowej Rafinerii Trzebinia S.A. Dodaje, że przy redukcji etatów związek będzie bacznie patrzył zarządowi na ręce, a każde zwolnienie będzie musiało być w 100 procentach uzasadnione.

W najbliższych latach z rafinerii odejść ma 180 osób. To 30 procent wszystkich zatrudnionych w trzebińskiej rafinerii i w czterech spółkach-córkach.

Jak zapewnia związek, część zwolnionych osób może znaleźć zatrudnienie w spółkach pracujących na terenie rafinerii. Natomiast ci, którzy dobrowolnie odejdą z pracy, otrzymają nie tylko odprawy wynikające z kodeksu pracy, ale także 1,5 tysiąca złotych za każdy rok przepracowany w firmie.

Plan restrukturyzacji rafinerii owiany jest na razie wielką tajemnicą. Ani związki zawodowe, ani pracownicy nie są informowani o dalszych kierunkach rozwoju firmy, ani kiedy rzeczywiście rozpoczną się zwolnienia.

Wśród pracowników roi się od plotek. - Niektórzy mówią, że zwolnienia potrwają nawet do końca 2015 roku. O pracę boję się jak każdy, bo na utrzymaniu mam całą rodzinę - mówi jeden z pracowników spółki "Euronaft". Prosi, aby nie podawać w gazecie jego imienia i nazwiska. - Jeszcze się na mnie odegrają - dodaje mężczyzna.

Zarząd Rafinerii Trzebinia S.A. nie chce się wypowiadać na temat przyszłości spółki.

- Szanując zasady dialogu społecznego, którymi kieruje się Zarząd Rafinerii Trzebinia S.A., do momentu zakończenia procesu komunikacji wewnętrznej w zakresie planowanej restrukturyzacji, Zarząd RT nie komentuje tej kwestii na łamach prasy - podkreśla Monika Mikon, rzeczniczka prasowa trzebińskiej rafinerii. Pracownikom pozostaje czekać.

Wybieramy najpiękniejszą kandydatkę do Sejmu z Małopolski [ZDJĘCIA]. Zdecyduj, kto powinien wygrać!

Prawybory. Kto powinien zostać posłem? Głosuj: Małopolska Zachodnia okręg 12, Kraków okręg 13, Podhale Nowy Sącz okręg 14, Tarnów okręg 15.

Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska