https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trzebinia. Daniel Obajtek otworzył nową instalację w zakładzie Orlen Południe. Rafineria produkuje paliwo ze zużytego oleju. WIDEO

Sławomir Bromboszcz
Wideo
od 16 lat
W rafinerii w Trzebini uruchomiona została nowa instalacja, której celem jest produkcja biokomponentów z olejów wykorzystywanych w procesie smażenia oraz z tłuszczów zwierzęcych. Daniel Obajtek, prezes zarządu Orlen, odwiedził zakład Orlen Południe, by podsumować wartą ok. 127,5 mln zł inwestycję.

Trzebinia. Daniel Obajtek otworzył nową instalację w zakładzie Orlen Południe. Rafineria produkuje paliwo ze zużytego oleju

Instalacja o nazwie UCO FAME będzie w stanie wytwarzać rocznie 30 tysięcy ton estrów drugiej generacji oraz 7 tysięcy ton gliceryny technicznej. Do produkcji wykorzystywać będzie 30 tys. ton surowca w postaci olejów posmażalniczych i tłuszczów zwierzęcych, czyli odpadów pochodzących z przetwórstwa spożywczego.

Grupa ORLEN inwestuje w najnowsze rozwiązania i technologie, które pozwolą na dynamiczny rozwój produkcji ekologicznych paliw alternatywnych. Do ich produkcji będą wykorzystywane surowce niespożywcze, w tym odpady, co wpisuje się w założenia gospodarki obiegu zamkniętego - mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu Orlen.

Pierwsza taka instalacja została uruchomiona w Trzebini. Estry drugiej generacji zostaną użyte jako dodatek do oleju napędowego. Biokomponenty, dodawane do konwencjonalnych paliw transportowych, pomagają zredukować zapotrzebowanie na ropę naftową, wspierając niezależność energetyczną i zwiększając różnorodność źródeł surowców używanych do produkcji paliw. Gliceryna techniczna, powstająca w procesie produkcji estrów, będzie mogła być wykorzystywana do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego, substancji wykorzystywanej w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, kosmetycznym i medycynie.

Ta inwestycja to kolejny krok w transformacji ORLEN Południe w nowoczesną biorafinerię i realizacja strategicznych celów Grupy ORLEN. Do 2030 roku wykorzystanie biododatków w Grupie ORLEN wzrośnie do ok. 3 mln ton rocznie i będzie istotnym obszarem biznesowym koncernu - podkreśla Daniel Obajtek.

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
JJ
22 października, 8:33, JJ:

kościelna [wulgaryzm]ka z pcimia !

22 października, 8:34, JJ:

*[wulgaryzm]ka

od kiedy słowo "CI0TKA" jest wulgaryzmem?

J
JJ
22 października, 8:33, JJ:

kościelna [wulgaryzm]ka z pcimia !

*[wulgaryzm]ka

J
JJ
kościelna [wulgaryzm]ka z pcimia !
p
podatnik
4 października, 15:42, fur dojczland:

Przyjdzie tusk i sprzeda ruskim, albo niemcom

Tak jak oligarcha z pcimia sprzedał lotos?

f
fur dojczland
Przyjdzie tusk i sprzeda ruskim, albo niemcom
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska