Trzebinia. Znów zapadła się ziemia na ogródkach działkowych na osiedlu Siersza
Ziemia zapadła się przy ogrodzeniu jednej z działek mieszczącej się na terenie ogródków działkowych. Zapadlisko pojawiło się tuż przy chodniku. Teren zabezpieczono, by żadna z postronnych osób nie wpadła do środka. Teren wokół zapadliska może nie być stabilny i może dojść do jego powiększenia. Zasypaniem dziury ma zająć się Spółka Restrukturyzacji Kopalń
Jest to czwarty przypadek zapadnięcia się ziemi w tej okolicy w ostatnich miesiącach. Teren ogródków działkowych i okolicy jest wyjątkowy, ponieważ według posiadanych informacji był płytko eksploatowany w okolicach XIX i XX wieku przez kopalnię Izabella, która powstała na początku XIX wieku. Obecna sytuacja wynika z podnoszenia się wód gruntowych po likwidacji kopalni Siersza - tłumaczy Mateusz Król, zastępca przewodniczącego Rady Osiedla Siersza.
Kopalnie rud i węgla kamiennego na ziemi chrzanowskiej działały tu od połowy XIX wieku. Te znane to funkcjonująca Janina w Libiążu, czy zlikwidowane już Siersza i Trzebionka, ale wcześniej na tym terenie działały inne, które nie fedrowały tak głęboko jak obecne. Dziś pozostające pod ziemią pozostałości ich działalności w połączeniu z nadal trwającą eksploatacją i występującymi wstrząsami prowadzą do licznych uszkodzeń budynków oraz zapadlisk.
Zapadliska powstają w następstwie płytkiej eksploatacji i obecnego podnoszenia się poziomu wód gruntowych. Niestety, nie mamy możliwości przewidzenia czasu i miejsca powstania takiego zdarzenia - mówi Wojciech Jaros, rzecznik prasowy Spółki Restrukturyzacji Kopalń, któremu podlega teren, obejmujący m.in. ogródki działkowe przy ul. Jana Pawła II w Trzebini.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- TOP 10 cukierni i piekarni z pączkami w Chrzanowie i okolicy
- Pumptruck, czyli tor rowerowy ma powstać w gminie Alwernia
- Alwernia. Groźby i wulgaryzmy pod adresem burmistrz
- Chrzanów. Burmistrz wycofuje się z kontrowersyjnej inwestycji. Zmiana planów
- Potężna eksplozja i 90-metrowa chłodnia kominowa została zrównana z ziemią
FLESZ - PKN Orlen wyda 7,4 mld zł do 2030 roku na realizację strategii wodorowej
